نتایج یک پژوهش تازه؛ نیازی به تزریق دوز سوم نیست

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی با اشاره به نتایج یک پژوهش جدید از مخالفت دانشمندان برای تزریق دوز خبر داد و نوشت: واکسن کووید-19 به اندازه ای موثر است که نیازی به تزریق دوز تقویتی نیست و بهتر است کشورهای ثروتمند واکسن مازاد خود را به کشورهای فقیر بدهند.

  • کد خبر: 3620
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 23 شهريور 1400 - 10:45

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی) به نقل از این خبرگزاری آمریکایی، گروهی از دانشمندان سراسر جهان نتایج پژوهش خود را که بتازگی در نشریه پزشکی لنست منتشر شده، اعلام کرده اند و براساس آن  واکسن کووید-19 آنقدر خوب عمل می کند که بیشتر مردم هنوز به دوز تقویتی احتیاج ندارند.

این گروه از پژوهشگران که در میان آنها دو تن از کارشناسان سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) هم حضور داشتند، ارزیابی های خود را بر اساس طیف وسیعی از مطالعات مشاهده ای در دنیای واقعی و همچنین داده های آزمایشات بالینی پیش از تایید واکسن ها انجام داده اند.  

نویسندگان این پژوهش معتقد هستند که هیچیک از مطالعات، حاکی از پایین آمدن ایمنی بدن در برابر بیماری های شدید با گذشت زمان نیست. آنها تاکید کردند که اگر دوزهای تقویتی خیلی زودتر از موعد و به صورت بسیار گسترده ارائه شوند، ممکن است عوارض جانبی در پی داشته باشند.  

نتایج این پژوهش در حالی منتشر می شود که اکثر کشورها با دارا بودن منابع فراوان واکسن به دنبال تزریق دوز تقویتی واکسن هستند تا بدین ترتیب گسترش سویه بسیار مسری دلتا را متوقف کنند. ایالات متحده در نظر دارد از تاریخ 20 سپتامبر (29 شهریور) تزریق دوزهای تقویتی را آغاز کند، اگرچه این طرح هنوز به امضای سازمان غذا و دارو و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) نرسیده است.

از جمله دو دانشمند سازمان غذا و داروی آمریکا که در این پژوهش دخیل بوده اند، «ماریون گروبر» مسئول دفتر تحقیق و بررسی واکسن های این نهاد و معاون وی «فیلیپ کراوس» هستند. هر دو آنها گفته اند که اواخر امسال از سمت خود کناره گیری می کنند. گروبر و کراوس از جمله کسانی هستند که سال گذشته در برابر فشار دولت «دونالد ترامپ» برای تسریع در روند مجوز واکسن های کووید-19 مقاومت و مخالفت کردند.

از جمله دیگر مخالفان سرسخت تزریق دوزهای تقویتی سازمان جهانی بهداشت (WHO) است که استدلال می کند کشورها باید به جای تزریق دوزهای تقویتی، واکسن مازاد خود را به کشورهای فقیر بدهند.

بیشتر بخوانید:

این پژوهش همچنین نتیجه‌گیری می کند که چنانچه در نهایت مشخص شود تزریق دوز سوم خطر میان مدت بیماری های جدی را کاهش می دهد، منابع کنونی واکسن بهتر است در کشورهای فقیر که جمعیت واکسینه نشده قابل توجهی هم دارند، مورد استفاده قرار گیرد تا جان افراد بیشتری را نجات دهد.

در مطالعات مشاهده ای انجام شده تا کنون، واکسیناسیون کووید-19 به طور متوسط تا 95 درصد بدن را در برابر ابتلای شدید، از جمله در برابر سویه های بسیار مسری تری همچون دلتا مصون می دارد و  بیش از 80 درصد در جلوگیری از ابتلا به هرگونه عفونت دیگر ناشی از سویه مختلف موثر است.  

این مطالعه درنهایت خاطرنشان می کند که حتی در کشورهای با نرخ بالای واکسیناسیون، این افراد واکسینه نشده هستند که عامل انتقال ویروس می باشند و بیشترین خطر ابتلا به بیماری را دارند، نه کسانی که هر دو دوز واکسن خود را دریافت کرده اند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف