جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا
رئیس جمهور: سبک زندگی‌مان را با کرونا تطبیق دهیم

رئیس جمهور در جلسه ستاد مقابله ملی با کرونا درباره تاثیرات کرونا معتقد است ایرانی‌ها باید زندگی‌شان را با سبک جدید بنیان‌گذاری کنند.

  • کد خبر: 366
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 29 شهريور 1399 - 11:45

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، حسن روحانی، رئیس جمهور امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر افزایش مراقبت‌ها در برابر ویروس کرونا و آنفلوآنزا و شیوع برخی از بیماری‌ها از جمله شبه ذات الریه در تعدادی از کشور‌های همسایه، افزود: احتمال اینکه این بیماری، چون در همسایگی ماست، وارد کشورمان شود، وجود دارد که البته ما باید تمام مراقبت‌ها را در این زمینه انجام دهیم.

رئیس جمهور گفت: ما وارد فصلی می‌شویم که باید همه مراقبت‌ها را بالا ببریم، مردم ما اطلاع دارند که بالای 30 میلیون نفر در جهان به کرونا مبتلا شدند و نزدیک به یک میلیون نفر هم جان خود را از دست دادند.

روحانی با اشاره به مشکلات ناشی از ویروس کرونا در مسائل روحی، روانی و جان مردم، گفت: این بیماری در اقتصاد، فرهنگ و آموزش جامعه تاثیرگذار است که امروز با همه گیری خود دنیا گرفتار کرده است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در این زمینه اقدامات مهمی را انجام داده ایم و باز هم باید بر برخی از اقدامات تاکید کنیم و با مراقبت بیشتر و دقت بیشتر کار را به پیش ببریم، گفت: در دوران کرونا و پسا کرونا که ما مدتی درگیر آن خواهیم بود، سرمایه گذاری‌ها شکل متفاوتی به خود گرفته است و ما هم در کشورمان باید همین کار را انجام دهیم.

حسن روحانی در ادامه تصریح کرد: امروز سرمایه گذاری در بخش سلامت، بهداشت، اقتصاد دانش بنیان، اقتصاد دیجیتالی و دولت الکترونیک را باید تشدید کنیم، سرمایه گذاری‌ها از برخی از امور باید به سمت این بخش‌ها هدایت شوند که ضرورت دارند.

رئیس جمهور با اشاره اینکه حرکت در این بخش‌ها باعث تغییر در زندگی و اقتصاد خواهد شد، گفت: باید سبک زندگی با توجه به بیماری کرونا تغییر کند، ما باید سبک زندگی را سبک زندگی میان مدت و بلندمدت ببینیم و باید تمام امسال را مدنظر قرار دهیم، حتی ممکن است سال آینده نیز نیاز باشد همه اصول بهداشتی را مراعات کنیم.

آقای روحانی گفت: باید زندگی مان را با سبک جدید بنیان‌گذاری کنیم، حتی اگر واکسن هم در دسترس قرار بگیرد، باید باز سبک زندگی ما ادامه پیدا کند.

رئیس جمهور با اشاره به آمار تعدادی از استان‌ها در زمینه بیماری کووید 19 گفت: در این آمار دیده شد که در برخی استان‌ها کسانی که پیش از این کرونا گرفته و بهبود یافته بودند، دوباره در بیمارستان بستری شدند. روحانی افزود: این موضوع، واکسن را نیز زیر علامت سوال قرار می‌دهد که اگر واکسن آمد، چقدر تاثیر خواهد داشت؟

دارویی نباید تحت عنوان قاچاق از کشور خارج شود

رئیس جمهور در ادامه سخنانش در جلسه ستاد ملی کرونا با اشاره به موضوع قاچاق کالا اظهار کرد: متاسفانه قاچاق کالا در کشور ما وجود دارد این که عدد آن چه رقم است، خود جای بحث دارد. رئیس جمهور گفت: مرزبانی ها، نیروی انتظامی، گمرکات، خود ستاد مبارزه با قاچاق کالا و همه ما در برابر قاچاق کالا مسئول هستیم.

حسن روحانی افزود: در این شرایط در خصوص قاچاق دارو و واکسن باید مراقبت بیشتری بکنیم، خبر‌هایی رسیده که برخی از قاچاقچیان دارو را به کشور‌های همسایه می‌برند و شاید قیمت دارو‌ها در آن کشور‌ها گرانتر باشد و سودجویان می‌دانند که این عمل غیر قانونی است و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید دقت بیشتری در این راستا داشته باشد.

رئیس جمهور ادامه داد: وزیر کشور باید این مسئله را به تمام مسئولان مرتبط گوشزد کند و مبارزه با قاچاق کالا را در این ایام تشدید کند، مخصوصاً در زمینه دارو و واکسن که از کشور چیزی خارج نشود.

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنانش به نکته‌ دیگری اشاره کرد و گفت: موضوع گردشگر خارجی است، وزیر بهداشت ما نسبت به این مسئله ابراز نگرانی کرد این که برخی از گردشگران به عنوان زائر وارد شهر‌های زیارتی قم و مشهد می‌شوند و این نگرانی ایجاد می‌کنند نباید اجازه دهیم به هر دلیلی کسی از مرز‌های ما ورود پیدا کند.

رئیس جمهور افزود: هر گردشگری که می‌خواهد به کشور ما وارد شود، باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کند و اینکه در شهری به خصوص زیارتی حضور پیدا کنند برای ما نگران کننده خواهد بود.

حسن روحانی گفت: هر آنچه که به لحاظ خدمات به مردم از طریق الکترونیکی امکان پذیر است، از طریق حضوری نباید آن کار انجام شود، از جمله عوارض بین راهی به عبارتی این که شخصی پول نقد را از جیبش خارج کند و به کارمند مرتبط ارائه کند و آن نیز کاغذی را به عنوان عبور از عوارضی تحویل بگیرد، این مورد باید از طریق الکترونیکی انجام شود و همگان به این مسئله کمک کنند.

رئیس جمهور عنوان کرد: تمام کار‌های ادارات و به عبارتی هر اموری را که ما بتوانیم از طریق الکترونیک انجام دهیم لازم است اولویت مجازی باشد، تا جای حضور را بگیرد و امیدواریم در ایام سخت و فصل پاییز و زمستان با مشکلات کمتری روبرو باشیم.

ابراز نگرانی رئیس جمهور از کاهش توجه به اصول بهداشتی

رئیس جمهور در ادامه اظهارتش در ستاد ملی مقابله با کرونا هشدار داد: اگر مردم به تاکید و هشدار‌ها و آموزش‌های عمومی، پزشکان از رسانه ملی و دیگر رسانه‌ها توجه نکنند با مشکلی بزرگ مواجه می‌شویم.
رئیس جمهور گفت: گراف‌ها و نمودار‌ها کاملا نشان می‌دهد که هر جا مراعات مردم پایین آمده است، از هفته بعدش با افزایش بیماری، بالا رفتن آمار بیماران بستری و افزایش شمار مرگ و میر‌ها مواجه شدیم و این زنجیره است.

حسن روحانی تاکید کرد: از همگان می‌خواهم که همواره و همه جا اصول بهداشتی را مدنظر قرار دهند و وزارت بهداشت، رسانه ملی و دیگر نهادها، آموزش‌های ملموس تری با شیوه‌های مختلف به مردم ارائه کنند.

رئیس جمهور گفت: برخی مبتلایان به کرونا ممکن است یک هفته در اداره حضور داشتند و زمانی که از آنان پرسیدند که آیا حس نمی‌کرده که مبتلا شده است؟ پاسخ داده «چیز خاصی نبوده، سردرد بوده که قرص خوردم و خوب شدم!»

حسن روحانی افزود: از این پس این گونه افراد در فصل پاییز و زمستان بیماری احتمالی خود را صرفا سرماخورگی خود تلقی می‌کنند و فکر می‌کنند با خوردن چند مسکن و استراحت بهبود می‌یابند.

رئیس جمهور گفت: از این پس باید هر گونه علائم بیماری را شدیدتر و بدتر فرض کنیم و هر علامتی دیدیم آن را کووید 19 بدانیم این گونه نیست که الزاما علامت این بیماری، سرفه باشد. صرفا سرفه و عطسه علائم این بیماری نیست بلکه علائم مختلفی دارد.

حسن روحانی گفت: برخی می‌گویند ما صرفا بدن درد داشتیم، اما سرفه نمی‌کردیم و خیال می‌کنند مبتلا نشدند، وقتی از آنان درباره اختلال در بویائی و چشاییشان سوال می‌شود تاکید می‌کنند که اتفاقا در این زمینه دچار اختلال شدند و در پاسخ به این که چرا به پزشک مراجعه نکردند می‌گویند تصورشان، ابتلا به بیماری عادی بوده است.

رئیس جمهور بار دیگر از نهاد‌های ذی ربط خواست، آموزش‌های دقیقتر، جزئی‌تر و ملموس تری به مردم ارائه کنند و هر کس مبتلا شد خودش را قانونی و شرعی موظف بداند که دو هفته در خانه قرنطینه شود و حتی با خانواده اش در تماس نباشد.

حسن روحانی با تاکید دوباره بر رعایت اصول بهداشتی گفت: حتی اگر واکسن هم ارائه شود، باید اصول بهداشتی شامل استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی، شستشوی مکرر دست و ضدعفونی کردن‌ها ادامه یابد و از تردد‌های غیر ضرور پرهیز شود.

رئیس جمهور همچنین گفت: گاهی برخی دوگانه انگاری‌ها در جامعه، فضای مجازی و روزنامه‌ها مطرح می‌شود که باید آن را کنار گذاشت، مثل دوگانه سلامت یا معیشت، سلامت یا دیانت، سلامت یا فعالیت اجتماعی و سلامت یا آموزش و مهارت، این دوگانه انگاری‌ها نادرست است.

حسن روحانی افزود: فکر نکنید نوجوانی به مدرسه برود مبتلا می‌شود، اما در کوچه بازی کند مبتلا نمی‌شود، تصور نکنیم اگر جوانی به دبیرستان برود مبتلا می‌شود و اگر به میهمانی برود مبتلا نمی‌شود، کووید 19 متعلق به مکان خاصی نیست این ویروس همه جا است و در صورت رعایت اصول بهداشتی می‌تواند نباشد.

رئیس جمهور گفت: وقتی فاصله اجتماعی را رعایت می‌کنیم این ویروس به ما نمی‌رسد؛ خطری بالقوه است که بالفعل نمی‌شود مگر این که اصول بهداشتی را رعایت نکنیم.

حسن روحانی افزود: طبق آمار‌ها در جایی که کارمند و کارگران زیادی باشند، اما اصول بهداشتی را رعایت کرده اند شمار مبتلایان کمتر بود و جایی که آمار کارگران و کارمندان کمتر و مراعات شان نیز کمتر بود، بیشتر مبتلا شده اند؛ بنابراین آنچه اهمیت دارد رعایت بیشتر اصول بهداشتی است.

رئیس جمهور گفت: در ماه محرم اصول بهداشتی در هیات‌های بزرگ بهتر رعایت شد و هیات‌های کوچک‌تر کمتر رعایت کردند و گرفتاری درست شد.

آقای روحانی برگزاری موفق کنکور را نمونه دیگری از تاثیر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی دانست و افزود: پیش از برگزاری کنکور برخی از عزیزان نگران بودند و نامه نوشتند که «از برگزاری آزمون سراسری نگرانیم که یک میلیون جوان را کنار هم می‌نشانید، امسال این موضوع را رها کنید و بگذارید یک سال عقب بماند».

رئیس جمهور گفت: شما می‌دانید اگر کنکور برگزار نمی‌شد چه بار سنگین روحی، اضطراب، دلهره و حتی افسردگی ایجاد می‌شود، این هم یکی از دو گانه‌ها بود در حالی که هر دو را باید در نظر گرفت و دیدیم که حدود یک میلیون نفر در کنکور شرکت کردند و هیچ ابتلایی نداشت که این از عجایب است.

روحانی افزود: پس از کنکور غربالگری کردند و از 56 شرکت کننده‌ای که احتمال می‌رفت مشکل داشته باشند تست گرفتند که نتیجه آن منفی شد، پس معلوم می‌شد که رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی چقدر موثر است.

رئیس جمهور تاکید کرد: قبلا می‌گفتند فقط افراد مسن یا افراد دارای بیماری زمینه‌ای به کرونا مبتلا می‌شود، اما دیدیم که این بیماری سن هم سرش نمی‌شد، پس همه افراد از کودکان گرفته تا سالخورده باید دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا کاملا مصون شوند.

جلسه پنج شنبه | دستورکار رئیس جمهور به وزرا

همچنین در پنج شنبه هفته گذشته، حسن روحانی، رئیس جمهور، در جلسه روسای کمیته‌های ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرده بود: باید ضمن بهره‌گیری از تجارب حاصل از اجرای دقیق مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا بویژه در خصوص ضرورت پرهیز از سفرهای غیرضروری و برپایی تجمعات و تاکید بر رعایت دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی، این نکات و دستورالعمل‌ها در اربعین حسینی و مراسم سوگواری ماه صفر، بیش از پیش مورد مراعات قرار گیرد.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به گزارش کمیته‌های آموزش و درمان از شروع سال تحصیلی در مدارس و دانشگاه‌ها و میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تاکید کرد که حفظ سلامت دانش آموزان و دانشجویان اولویت نخست است و در همین راستا قرار است کلاس‌ها در چارچوب شرایط هر منطقه، به صورت حضوری و غیرحضوری برگزار شود.

رئیس جمهور از وزیر آموزش و پرورش و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواست بر رعایت دستورالعمل‌ها نظارت لازم اعمال شود و مدیران مدارس، مسئول رعایت کامل دستورالعمل‌ها هستند و باید از رعایت دستورالعمل‌ها اطمینان حاصل کنند.

روحانی در همین ارتباط به انتشار برخی اخبار غیرصحیح از میزان ابتلای دانش‌آموزان به بیماری کرونا در دوره کوتاه بازگشایی مدارس اشاره و تاکید کرد که با توجه به زمان کوتاهی که از آغاز فعالیت مدارس و دانشگاه‌ها گذشته است، هنوز هیچ آمار دقیقی از میزان آمار مبتلایان در محیط‌های آموزشی وجود ندارد و اخبار منتشره ناصحیح و بیشتر گمانه‌زنی است.

رئیس جمهور به کمیته اطلاع‌رسانی و تبلیغات ستاد ملی مقابله با کرونا ماموریت داد ضمن رایزنی با رسانه‌ها، اثرات انتشار اینگونه اخبار جعلی بر ایجاد نگرانی در خانواده‌ها و تشویش در جامعه، گوشزد شود.

حسن روحانی به گزارش مقدماتی کمیته درمان از طرح غربالگری شرکت‌کنندگان در قبل و بعد از کنکور اشاره کرد و اظهار کرد: این گزارش که بیانگر برگزاری کنکور در سلامت کامل است، نشان می‌دهد که کاری بزرگ و موفق با هماهنگی ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارتخانه‌های بهداشت درمان و آموزش پزشکی و علوم و فناوری انجام گرفته است.

رئیس جمهور تصریح کرد: برگزاری کنکور در سراسر کشور با رعایت حداکثر پروتکل‌های بهداشتی و کمترین میزان ابتلا، از جمله کارهای درخشان و بزرگ دولت در مدت شیوع این بیماری بوده است و این مدل از برگزاری کنکور، دارای قابلیت ارائه در عرصه بین‌المللی است به گونه‌ای که هم سلامت جسمی و روانی و هم آینده دانش‌آموزان و دانش‌پژوهان تضمین شود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف