رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی تهران:
تعطیلی تالارهای پذیرایی شیوع کرونا در مراسم‌ها را افزایش داد/ 50 درصد تالارداران خواستار تغییر شغل هستند

رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی تهران گفت: خانواده‌هایی که با توجه به شرایط کرونایی به فکر برگزاری محدود مراسم ازدواج هستند آن را در دفترخانه‌ها برگزار می‌کنند؛ یعنی در مکانی محدود و سربسته بدون رعایت پروتکل‌ها و این خود عاملی برای شیوع کرونا است.

  • کد خبر: 3663
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 29 شهريور 1400 - 10:11

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی)، خسرو ابراهیمی‌نیا در ارتباط با تأثیر پاندمی کرونا بر تالارهای پذیرایی اظهار داشت: شغل ده‌ها هزار نفر در تهران به‌طور مستقیم و غیرمستقیم با تالارهای پذیرایی پیوند و بستگی دارد. از چیدمان سفره عقد و حمل و نقل و عکاسی تا آرایشگاه و نقاشی و دکور تالار و آشپزی و ... اینها تنها بخشی از مشاغل مرتبط با این صنف است؛ اما در شرایط کنونی حدود 2 سال است که بسیاری از این افراد بیکار شده‌اند.

ابراهیمی‌نیا بیان کرد: سالن‌های بزرگ و مجزا برای بانوان و آقایان، سرویس بهداشتی به تعداد بالا، آشپزخانه‌های مجهز، نظارت ارگان‌های ذیصلاح بر فعالیت‌ها همچون بهداشت و ...  شرایط لازم برای هر نوع مراسمی را با رعایت پروتکل‌ها دارد اما تعطیلی مطلق این مراکز نه تنها باعث تعطیلی مراسم‌های ازدواج نشد بلکه هم از لحاظ فرهنگی و هم برگزاری مراسم در فضاهای غیراستاندارد مشکلاتی را ایجاد کرد.

 

تعطیلی تالارها باعث انتشار بیشتر ویروس کرونا شد

وی تصریح کرد: خانواده‌هایی که با توجه به شرایط کرونایی به فکر برگزاری محدود مراسم هستند آن را در دفترخانه‌ها برگزار می‌کنند؛ دفترخانه‌ها که با موج برگزاری مراسم در دفاتر مواجه شدند خانه‌ای را اجاره کرده و در پایین‌ترین کیفیت و در مکانی محدود و سربسته بدون رعایت پروتکل‌ها به برگزاری مراسم ازدواج اقدام کرده که خود عاملی برای شیوع کرونا بود.

رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی تهران تصریح کرد: بارها اعلام کردیم مراسم‌ها را در فضای تالارها با رعایت پروتکل‌ها و محدودیت مهمان برگزار می‌کنیم اما توجهی نشد و همواره تأکید بر تعطیلی کامل تالارهای پذیرایی است و این در حالی است که در حال حاضر همه رستوران‌ها، چلوکبابی‌ها، و سفره‌خانه‌ها فعالیتشان را آغاز کرده و میزبان انبوهی از مشتری هستند.

بیشتر بخوانید

 

ارائه تسهیلات حمایتی به تالارها اثربخشی چندانی نداشت

ابراهیمی‌نیا گفت:  تسهیلاتی که در یکسال گذشته به تالاردارها پرداخت شد اثربخش نبود؛ به‌طوری‌که عنوان شد به ازای هر تعداد کارگری که هر تالار دارد مبلغی بین 12 تا 16 میلیون تومان وام 12 درصد داده می‌شود و فاجعه از آنجا آغاز می‌شود که واحدهای پذیرایی بدون تعدیل نیرو با وام‌ها حقوق کارکنانشان را که با مزایا 6 الی 7 میلیون بود پرداخت کردند و در شرایطی که فعالیت تالارها همچنان آغاز نشده و دوره تنفس وام‌ها تمام شده حالا باید شروع به پرداخت اقساط آن بکنند که این موضوع اوضاع را برای فعالان این صنف وخیم‌تر کرد به‌طوری‌که برخی برای این‌که سرپا بمانند مجبور شدند خانه و ماشین‌شان را هم بفروشند و آنها هم که مستأجر بودند کارشان را از دست دادند.

وی ادامه داد: با وجودی‌که در دولت گذشته برای حمایت از اصناف حسن نیت وجود داشت اما هیچ‌گاه در ارتباط با رفع مشکل آنها کار کارشناسی دقیقی انجام نشد و با واحدهای آسیب‌دیده از شرایط کرونایی به‌صورت مجزا جلسه‌ای گذاشته نشد و همه تصمیمات به‌طور یک‌دست شامل حال همه اصناف بود.

رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی تهران خاطرنشان کرد: تداوم تعطیلی تالارهای پذیرایی باعث شده تا در حال حاضر حدود 50 درصد فعالان این حوزه تقاضای تغییر شغل داشته باشند که متأسفانه با توجه به وضعیت تالارها همچون وسعت، مبلمان، امکانات آشپزخانه و تجهیزات دکور و ... این امکان وجود ندارد و سرمایه آنها روی دستشان خاک می‌خورد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف