کشورهای ناکام در مهار کرونا از درآمد گردشگری هم محرومند

تاثیر سیستم چراغ راهنمایی انگلستان بر کشورهای لیست قرمز نه تنها بر بخش سفر و گردشگری آسیب می‌رساند، بلکه بر اقتصاد سراسر جهان نیز تاثیر می‌گذارد. بازار گردشگری دو کشور مصر و آفریقای جنوبی که طی چند سال اخیر یکی از قطب‌های درآمدزای اقتصاد این کشور به‌شمار می‌رفته و عمده مسافران آن را گردشگران بریتانیایی تشکیل می‌داده، پس از بحران کرونا و قرار گرفتن این دو کشور در لیست قرمز بریتانیا، بخش زیادی از مسافران خارجی خود را از دست داده‌اند.

  • کد خبر: 3667
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 29 شهريور 1400 - 10:39

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی) به نقل از دنیای اقتصاد، براساس آمار شورای جهانی سفر و گردشگری اقتصاد مصر به‌دلیل قرار گرفتن در «لیست قرمز» انگلیس روزانه متحمل ضرر بیش از 31 میلیون پوند مصری (نزدیک به 2 میلیون دلار آمریکا) می‌شود. در واقع قرار گرفتن مصر در این لیست، تهدید مهمی ‌برای بخش سفر و گردشگری این کشور خواهد بود و حتی بخش اقتصادی شورای جهانی سفر و گردشگری در این زمینه هشدار داده است. طبق آمارهای ارائه شده، پیش از همه‌گیری کرونا در جهان، در سال 2019 بازدیدکنندگان بریتانیایی 5 درصد از کل ورودی‌های بین‌المللی مصر را تشکیل می‌دادند. بریتانیا پس از آلمان و عربستان سومین بازار مسافران خارجی مصر را به خود اختصاص داده‌ است. بنابراین محدودیت‌های فهرست قرمز، مسافران بریتانیایی را از سفر به مصر باز می‌دارد. سازمان جهانی گردشگری دلیل ترس از سفر به مصر برای گردشگران انگلیسی را، هزینه‌های اضافی ناشی از قرنطینه 10 روزه در هتل‌های گران پس از بازگشت به بریتانیا و آزمایش‌های گران کرونا عنوان کرده است.

اقتصاد مصر هر هفته می‌تواند بیش از 237میلیون پوند مصری کاهش یابد که این رقم معادل بیش از یک میلیارد پوند (5/ 63میلیون دلار آمریکا) در ماه است. براساس آنچه که ویرجینبا مسینا، نایب رئیس شورای جهانی سفر و گردشگری گفته، هر روزی که مصر در لیست قرمز انگلیس قرار دارد، اقتصاد این کشور میلیون‌ها گردشگر بریتانیایی را از دست می‌دهد. در واقع این تصمیم دولت بریتانیا مبنی بر افزودن مصر به فهرست قرمز نه تنها اقتصاد این کشور را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، بلکه بر امرار معاش هزاران مصری وابسته به بخش سفر و گردشگری، تاثیر بسزایی دارد.

تحقیقات شورای جهانی سفر و گردشگری بر اقتصاد مصر نشان می‌دهد که همه‌گیری کرونا چه تاثیر چشمگیری در اقتصاد این کشور داشته است؛ زیرا سهم آن در تولید ناخالص داخلی از 505میلیارد پوند مصری در سال 2019 به حدود 227 میلیارد پوند مصری (5/ 14 میلیارد دلار آمریکا) در سال 2020 کاهش یافته است. این آمارها همچنین نشان می‌دهند که در سال 2020 پس از شیوع کرونا 844 هزار شغل مربوط به بخش سفر و گردشگری از بین رفته است.

اگرچه 60 درصد از مردم انگلستان یعنی بیش از سه چهارم جمعیت بزرگسال این کشور به‌طور کامل واکسینه شده‌اند، اما درصورتی مصر از لیست قرمز انگلیس خارج می‌شود و شانس بازیابی این بخش حیاتی برای بهبود اقتصاد کشور را به‌دست می‌آورد که واکسیناسیون در این کشور به حداکثر برسد.

این امر بر دیگر کشور آفریقایی که یکی از مقاصد مهم گردشگران بریتانیایی است، صدق می‌کند. براساس هشدارهای شورای جهانی سفر و گردشگری اقتصاد آفریقای جنوبی در هر هفته که در لیست قرمز بریتانیا قرار دارد، می‌تواند 181میلیون راند پول ملی این کشور (بیش از 5/ 12میلیون دلار آمریکا) ضرر کند. این در حالی است که، براساس گزارش سالانه بخش اقتصادی شورای جهانی سفر و گردشگری در سال 2019، آفریقای جنوبی یکی از محبوب ترین مقاصد مسافران بریتانیایی بوده که 7درصد از هزینه‌های بازدیدکنندگان بین‌المللی را به خود اختصاص داد و 4/ 9 میلیارد راند (657 میلیون دلار آمریکا) درآمدکسب کرد.

مطالعات جامع انجام شده این سازمان بین‌المللی بر اقتصاد گردشگری آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که فهرست قرمز انگلیس چه پیامدهای سرسام‌آوری بر بخش سفر و گردشگری و اقتصاد این کشور داشته است که هر دو به دلیل همه‌گیری کرونا ویران شده‌اند. زیرا همه مسافران بریتانیایی صرف‌نظر از وضعیت واکسن، برای سفر به کشورهای لیست قرمز همچون آفریقای جنوبی مجبور به پرداخت هزینه گزاف برای قرنطینه 10 روزه در هتل و تست‌های گران کووید-19 هستند. البته سایر کشورهای اروپایی همچون آلمان، فرانسه و سوئیس قرنطینه برای واکسینه‌ها را پس از بازگشت از آفریقای جنوبی حذف کرده‌اند که این امر می‌تواند ضمن کاهش شیوع کرونا منجر به تحرک و رونق اقتصادی شود.

تحقیقات سازمان جهانی گردشگری نشان می‌دهد که با توجه به تعداد گردشگران بریتانیایی و میزان هزینه‌های آنها در سال 2019، اعمال محدودیت‌هایی که باعث شده تا بریتانیایی‌ها از سفر به آفریقای جنوبی باز بمانند، می‌تواند بیش از 790 میلیون راند ( 55 میلیون دلار آمریکا) در هر ماه، معادل بیش از 26میلیون راند (نزدیک به 2 میلیون دلار) در روز باشد. براساس گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری، کرونا بیشتر از هر چیزی بر اشتغال این کشور تاثیر گذاشته و منجر به از بین رفتن 470هزار شغل به‌دلیل عدم سفرهای بین‌المللی شده است. تاثیرات وحشتناک کووید-19 بر اقتصاد آفریقای‌جنوبی نشان می‌دهد سهم بخش سفر و گردشگری در اقتصاد ملی این کشور از 363میلیارد راند در سال 2019 به 182میلیارد راند (نزدیک به 13میلیارد دلار) در سال 2020 کاهش یافته است. همچنین هزینه بازدیدکنندگان بین‌المللی با کاهش 66درصدی، از 134میلیارد راند در سال 2019 به 46میلیارد راند در سال 2020 رسیده است.

بیشتر بخوانید:

در واقع به تعداد روزی که این کشور در لیست قرمز انگلیس باقی بماند، با از دست دادن میلیون‌ها دلار مواجه است که عملا بهبود اقتصادی و اجتماعی جهان را به تعویق می‌اندازد. شورای جهانی گردشگری نیز در راستای حمایت از بازگشت گردشگری جهان، از دولت‌های سراسر جهان خواسته که برای بازیابی سفرهای بین‌المللی و نجات بخش جهانی سفر و گردشگری، روند واکسیناسیون را تسریع بخشند. علاوه بر این، این سازمان جهانی کشورهای در لیست قرمز بریتانیا را تشویق می‌کنند تا با همتایان بریتانیایی خود همکاری نزدیکی داشته باشند و آخرین اطلاعات مربوط به وضعیت کرونا در کشور خود را به اشتراک بگذارند تا بتوانند از لیست قرمز مخرب اقتصادی به لیست کهربایی منتقل شوند.

براساس داده‌های شورای جهانی سفر و گردشگری در آفریقای جنوبی، بخش سفر و گردشگری برای راه‌اندازی مجدد اقتصاد این کشور بسیار حیاتی است، زیرا در نتیجه همه گیری کرونا، صدها هزار شغل در بخش گردشگری کشور آفریقای جنوبی از بین رفت و مردم بیشتری را به فقر کشاند.از این رو، راه‌اندازی مجدد سفرهای بین‌المللی ایمن و کاهش محدودیت های سفر برای این کشور بسیار اهمیت دارد. اگرچه روند واکسیناسیون در انگلیس با سرعت بالایی انجام می‌شود، اما در آفریقای جنوبی به میزان قابل توجهی کمتر است. بنابراین، برای آفریقای جنوبی بسیار مهم است که برنامه واکسیناسیون را برای بازیابی سفرهای بین‌المللی با سرعت بیشتری ادامه دهد تا بتواند بهبودی اقتصادی را ممکن سازد.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف