گزارش سازمان توسعه و همکاری اقتصادی نشان می‌دهد
بوی بهبود از اوضاع اقتصادی جهان

جدیدترین بررسی سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی، رشد اقتصاد جهان را در سال 2020، منفی 4.5 درصد و در سال 2021، 5 درصد پیش‌بینی می‌کند. رشد اقتصادی سال 2020 نسبت به پیش‌بینی‌های انجام گرفته در ماه ژوئن (خردادماه/تیرماه 99) بهبود 1.5 درصدی یافته‌ است.

  • کد خبر: 369
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 29 شهريور 1399 - 13:58

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، بر اساس تازه‌ترین گزارش سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی، تولید جهانی در نیمه نخست سال 2020 همزمان با همه‌گیری جهانی با مشکلات فراوانی روبرو شد و در برخی اقتصادهای پیشرفته‌ و نوظهور تا بیش از یک پنجم کاهش یافت. بدون در پیش گرفتن سیاست حمایتی کارآمد در کشورهای جهان، کاهش تولید بسیار بیش از این می‌شد. به دنبال تسهیل تدابیر محدودکننده و بازگشایی اولیه کسب‌وکارها، میزان تولید کمی افزایش یافت اما سرعت بهبود جهانی در طول ماه‌های تابستان نیز با مشکلاتی روبرو شده است.

بر اساس این گزارش، مخارج خانوارها درمورد کالاهای بادوام نسبتا سریع به حالت قبل برگشته است اما مخارج خدمات، به خصوص آن دسته از خدمات که نیازمند نزدیکی شدید بین کارگران و مصرف‌کنندگان یا سفرهای بین‌المللی باشند، نامساعد باقی مانده است. ساعات کاری در همه‌جا به نحو چشمگیری کاهش یافته است، اما الگوهای حمایت دولتی به حفظ درآمدهای خانوار کمک کرده‌اند. سرمایه‌گذاری شرکتی و تجارت بین‌المللی هنوز ضعیفند و جلوی افزایش تولید و ساختدربسیاری از اقتصادهای صادرات محور را می‌گیرند.

به نظر می‌رسد چشم‌انداز آینده با نااطمینانی‌های شدیدی روبرو باشد و آینده‌نگری‌ها وابسته به فرض‌های پیرامون گسترش ویروس کووید-19 و سیاست‌گذاری‌های صورت گرفته است. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است شیوع‌های موضعی گاه به گاه ادامه خواهد یافت و با توجه به اینکه به نظر نمی‌رسد واکسیناسیون تا اواخر سال 2021 به طور گسترده‎‎ای در دسترس قرار گیرد، مداخلات موضعی بیش از خانه‌نشینی‌های کشوری خواهد شد.

همچنین پیش‌بینی می‌شود رشد تولید ناخالص داخلی جهان در سال 2020 کمتر از میزان مورد انتظار باشد، با این حال رشد اقتصادی بین کشورهای مختلف به طور گسترده‌ای متفاوت است. پیش‌بینی‌های رشد در چین، ایالات متحده و اروپا بهتر شده است اما این متغیر در هند، مکزیک و آفریقای جنوبی ضعیف‌تراز میزانی است که انتظارش می‌رفت. پیش‌بینی‌ها بر این است که در اغلب اقتصادها، سطح تولید تا پایان سال 2021 کمتر از سال 2019 باقی می‌ماند و به نحو قابل ملاحظه‌ای ضعیف‌تر از چشم‌اندازی است که پیش از شیوع کرونا تصور می‎‌‎شد که حاکی از هزینه‌های بلندمدت ناشی از همه‌گیری کووید-19 است.

 

با هم در سایت کرونومی خواندیم:

 

این گزارش می‌افزاید اگر تهدید ویروس کرونا زودتر از آنچه انتظار می‌رود، محو شود افزایش اطمینان در جهان می‌تواند فعالیت جهانی را در سال 2021 به شدت رونق دهد. شیوع مجدد ویروس یا تدابیر محدودکننده بیشتر نیز می‌تواند رشد جهان در سال 2021 را بین 2 تا 3 درصد کاهش دهد و بیکاری بیشتر و محدودیت‌های اقتصادی وسیع‌تری به جای گذارد.

بخش دیگر این گزارش به بررسی سیاست‌های حمایتی مالی، پولی وساختاری می‌پردازد بیانگر آن است که این سیاست‌ها باید اطمینان ایجاد کنند و نااطمینانی را محدود نمایند، اما با شرایط اقتصادی جاری تحول یابند. بسیاری از بانک‌های مرکزی به نحو مناسبی در 3 ماه گذشته سیاست‌های تسهیل‌گرانه‌ای را در پیش گرفته‌اند و تغییرات چارچوب‌های سیاست‌گذاری به درستی برای متقاعد کردن سرمایه‌گذاران به کار گرفته شده است. حمایت مالی باید در سال 2021 نیز ادامه یابد و اظهارات اخیر بسیاری از کشورها در مورد تدابیر مالی بیشتر خوشایند به نظر می‎‌رسد.

بر اساس این گزارش، حفظ حمایت مالی قدرتمند مانع از انجام تعدیل‌های لازم در مورد برنامه‌های اصلی اضطراری از جمله طرح‌های نگهداشت به شغل و تدابیر حمایت از درآمد، به منظور محدود کردن هزینه‌های دیرپای ناشی از بحران و تشویق بازتخصیص منابع موردنیاز به سمت توسعه بخش‌ها نمی‎‌شود. افزایش همکاری مشترک جهانی برای باز نگهداشتن مرزها و جریان آزاد تجارت، سرمایه‌گذاری و تجهیزات پزشکی، برای کاهش و سرکوب ویروس در تمام بخش‌های جهان وتسریع بهبود اقتصادی ضروری است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف