رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو
کرونا رکود بازار خودرو را تشدید کرد/ فروشندگان خودرو 60 درصد از کارشان را از دست داده‌اند

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران در گفتگو با کرونومی گفت: بعد از پاندمی کرونا بازار معاملات خودرو در نقطه صفر قرار داشت چون تحریم‌ها، عدم حفظ ثبات ریالی و افزایش نرخ تورم دیگر تمایلی برای افراد نسبت به معاوضه خودرو باقی نگذاشته است.

  • کد خبر: 3711
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 20 مهر 1400 - 10:13

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی)، سعید مؤتمنی در گفتگوی با کرونومی گفت: کسادی و رکود در این صنف از یکسال و نیم پیش از آغاز کرونا و با تحریم‌های ظالمانه ترامپ آغاز شد که این موضوع واردات خودرو را قطع کرد و دیگر کالایی برای فروش نداشتیم.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران ادامه داد: با اعمال تحریم‌ها و عدم حفظ ثبات ریالی و افزایش نرخ تورم دیگر افراد تمایلی برای معاوضه خودرو نداشتند.

 

نمایشگاه‌داران خودرو سودی در گرانی ماشین نبردند

مؤتمنی گفت: برخی می گویند با گرانی خودرو نمایشگاه‌داران سود هنگفتی کردند اما این موضوع اشتباه است زیرا نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو هیچ سهمیه خودرویی ندارند و تنها نقش یک واسطه را بازی می‌کنند؛ مگر خودروی 2008 که در ابتدا 100 میلیون تومان معامله می‌شد و در حال حاضر 800 میلیون به فروش می‌رسد در آن زمان نمایشگاه‌دار سهمیه آن را داشت و خریداری کرده بود؟

وی تصریح کرد: بعضاً افرادی‌که پول داشتند و می‌خواستند نسبت به افزایش تورم پولشان را سرمایه‌گذاری کنند از شرکت و یا نمایشگاه‌داران ماشین می‌خریدند و آن را در پارکینگ نگه می‌داشتند که این موضوع اصلاً درباره همکاران من صدق نمی‌کند.

 

بیشتر بخوانید

فروشندگان خودرو 60 درصد از کارشان را از دست داده‌اند

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران گفت: از سال 97 واردات خودرو قطع شد،  پس از آن شرایط کرونایی در کشور حاکم و باعث رکود در کسب و کار این بخش شد. فروشندگان خودرو تاکنون حدود 60 درصد از کارشان را از دست داده‌اند، چون خودرویی برای معاوضه وجود ندارد و تنها منتظرند تا فردی خودرویی را برای فروش بسپارد تا از محل کارمزد حاصل از فروش درآمد داشته باشند که آن هم با توجه به بی‌ثباتی در بازار فروشندگان خودروهایشان را با قیمت‌های دلبخواهی اقدام به خرید و فروش خودرو در سایت‌های خرید و فروش خودرو می‌کنند.

مؤتمنی گفت: در یکسال گذشته بازار معاملات خودرو در نقطه صفر قرار داشت، صحبت‌هایی که  اخیرا در مجلس مطرح شده در بحث واردات خودرو را مثبت ارزیابی می‌کنم و امیدوارم این موضوع به رونق مجدد کسب و کار در بخش فروش خودرو بیانجامد.

وی در پایان گفت: آنچه باعث گرانی خودرو و تبدیل آن به یک کالای سرمایه‌ای شد این بود عرضه آن بعد از کرونا کم شد، وقتی عرضه آن کم می‌شود واسطه‌گری در آن زیاد شده و ارزش آن نیز افزایش می‌یابد که امیدواریم در آینده نزدیک شاهد پایان این وضعیت باشیم.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف