در یک نشست علمی مطرح شد
توزیع نابرابر مخاطره کووید 19 در دنیا

یک پژوهشگر جامعه شناسی گفت: توزیع مخاطره کرونا در بین کشورهای مختلف جهان با توجه به وضعیت اقتصادی و زیرساخت‌های مراقبت بهداشتی آنها نابرابر است و مخاطره در کشورها و طبقات اجتماعی دارای اقتصاد ضعیف‌، بیشتر مشهود است.

  • کد خبر: 3757
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 26 مهر 1400 - 09:29

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی) منصوره مهدی زاده، استادیار مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و پژوهشگر جامعه شناسی، در سلسله نشست‌های «همه‌گیری کرونا و تحولات جهانی» به بیان ابعاد و پیامدهای اجتماعی ناشی از شیوع کرونا به‌مثابه یک مخاطره جهانی پرداخت.

 مهدیزاده در این نشست با اشاره به تفاوت میان مخاطره و مصائب انسانی گفت: مخاطرات مدرن محصول فعالیت بشری هستند. مفهوم مخاطره مانند تخریب نیست. مفهوم مخاطره حالت به‌خصوص و میانه‌ای بین امنیت و تخریب است. مخاطرات ناشی از تصمیمات است اما مصائب ناشی از سوانح طبیعی پساصنعتی است. مخاطرات تهدیدات ساخته دست بشر است.

او ادامه داد: با توجه به این تعاریف ما کرونا را به‌عنوان یک مخاطره در نظر می‌گیریم. هرچند درباره منشأ این ویروس فرضیات گوناگونی وجود دارد. این منشأها در دو دسته حیوانی و انسانی دسته‌بندی‌شده است. منشأ انسانی به این معنا که بشر به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم در طبیعت نقش داشته است. نظریه‌های این فرضیه، طرفداران کمتری دارد. این تئوری‌ها عبارت‌اند از سلاح‌های بیولوژیکی آمریکا علیه اقتصاد چین...و انتقال ویروس کرونا به‌طور تصادفی و عمدی از چین

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: درهرحال منشأ این ویروس را هر چه بنامیم چیزی که مشخص است مداخله انسان در طبیعت و نقش غیرمستقیم آن با ظهور و گسترش ویروس است. مقامات پزشکی چین وقتی سعی در کشف کردن منشأ ویروس جدید کرونا داشتند. یک منبع احتمالی پیدا کردند؛ بازار مواد غذایی در ووهان‌ چین‌. از میان 41 بیمار نخست، 27 بیمار در این بازار بودند.

وی تصریح کرد: ظهور و شیوع کووید 19 را می‌توان حاصل نوعی تصمیم انسانی برای افزایش منفعت، دخالت غیرمستقیم انسان در طبیعت و درنتیجه نوعی مخاطره جهانی به شمار آورد که پیامد و تبعات اجتماعی فراوانی برای جوامع خواهد داشت.

مهدی زاده در ادامه گفت: جامعه مخاطره‌آمیز مدام با مخاطره‌های جدیدی روبرو است. مخاطرات دائماً تشدید شونده هستند. مخاطرات به لحاظ زمانی و مکانی گسترش یابنده هستند. کرونا تمام ویژگی‌های این جامعه مخاطره‌آمیز را دارد.

او افزود: طبق تحقیقات مرکز پژوهش‌های مجلس، شیوع کرونا باعث رکود اقتصادی در کل دنیا و ازجمله ایران شده است‌. رکود به معنی کوچک شدن کیک اقتصادی بوده و بنابراین بیشتر گروه‌ها کاهش در درآمد حقیقی را تجربه خواهند کرد؛  اما باید توجه داشت دهک‌های پایین درآمدی بیشتر صدمه خواهند دید. برخی از ویژگی‌های گروه‌های پایین درآمدی باعث می‌شود تا تأثیر شوک ناشی از کرونا در این گروه‌ها بیشتر باشد.

در حال حاضر موارد ابتلا به کووید 19 و میزان مرگ‌ومیر ناشی از آن به‌طور نامتناسبی در میان گروه‌های مانند کارگران با دستمزد پایین، افراد بدون بیمه درمانی، افراد با شرایط بهداشتی پایین و افراد رنگین‌پوست و بومی در آمریکا شایع‌تر است. این نوع آمارها و توزیع نابرابرها در کشورهای دیگر اروپایی هم کاملاً مشهود است.

این استاد دانشگاه افزود: این نابرابری‌ها تنها در درون کشورها و بین اقشار مختلف آن‌ها نیست بلکه توزیع مخاطره مذکور در بین کشورهای مختلف جهان نیز با توجه به وضعیت اقتصادی و زیرساخت‌های مراقبت بهداشتی موجود نابرابر خواهد بود. پس مخاطره یک توزیع نابرابر دارد و در طبقات پایین‌تر و مردمان محروم و کشورهایی که دارای اقتصاد ضعیف‌تری هستند بیشتر این مسأله را می‌توان دید.

مهدی زاده می‌گوید: میزان ابتلای این ویروس مسری کاملاً بر شکاف‌های اقتصادی و اجتماعی چندساله در دنیا که اکنون به یک عادت برای بسیاری از اعضای نظام اجتماعی تبدیل‌شده منطبق است. به نظر می‌رسد که در بلندمدت کشورهای فقیرتر در مبارزه با این بیماری چندان موفق عمل نخواهند کرد.

استاندارد زدایی از کار که یکی از  پیامدهای مخاطره  کرونا در جامعه است. منظور از استاندارد زدایی از کار زیر سؤال رفتن تمام محدودیت‌ها در دوران مدرن است. ویروس کرونا مدل جدید از کار را برای کارمندان و کارگران تعریف کرد، مثل شیفت بندی، دورکاری و ... که به‌طورکلی نحوه استخدام نیروها و قراردادها را زیر سؤال برد و دستخوش تغییرات اساسی کرد.

او در پایان گفت: در این‌چنین شرایطی ما یک «کم اشتغالی کثرت یافته» را در جامعه تجربه می‌کنیم در این شرایط افراد در بی‌ثباتی و عدم قطعیت شغلی به سر می‌برند و دائم بیم از دست دادن کار خودشان رادارند.


بیشتر بخوانید:


 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف