درآمد سینماهای ایران 98 درصد کاهش یافت
کُمای سینما در بحران کرونا

سینمای ایران در شش ماه گذشته با بزرگترین بحران اقتصادی تاریخ خود مواجه بود و شکست مالی سختی را برای صاحبان سالن‌های سینما و حتی بسیاری از صاحبان آثار سینمایی رقم زد.

  • کد خبر: 377
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 30 شهريور 1399 - 11:32

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا سینمای ایران در شش ماه اول سال 97 بیش از 144 میلیارد و 963 میلیون تومان فروش داشت. این رقم در شش ماه اول سال 98 به 178 میلیارد و 368 میلیون تومان رسید؛ یعنی سال گذشته فروش شش ماه اول سینماها دست‌کم 14 درصد رشد کرد. اما امسال سینمای ایران در شش ماه اول سال نه تنها در مقایسه با سال گذشته رشدی نداشت بلکه با سقوط آزاد میزان فروش، به رکورد ناباورانه پنج میلیارد تومان رسید؛ یعنی چیزی در حدود 98 درصد کاهش فروش!

با محاسبه فروش فیلم‌های اکران شده شش ماهه اول 99 در سینماها به رقم 4 میلیارد و 918 میلیون و 201 هزار و 499 تومان می‌رسیم. این رقمی است که سامانه سمفا ارائه داده است. در واقع سینمای ایران دست‌کم رقمی معادل 173 میلیارد و 450 میلیون و 445 هزار و 501 تومان نسبت به سال گذشته کمتر فروخته و زیان دیده است.

در این 6 ماه آمار فروش سینمای ایران قاعدتا باید در دو بخش محاسبه شود؛ یکی اکران سینمایی و دیگری اکران آنلاین که همه‌گیری کرونا دلیل راه‌اندازی جدی آن در سینمای ایران شد.

در پلتفرم‌های پخش فیلم تا به حال فیلم‌هایی از جمله «خروج»، «طلا»، «زیرنظر»، «بهت»، «تیغ و ترمه»، «مهمان‌خانه ماه نو»، «هفت و نیم»، «حکایت دریا»، «لتیان»، «گیلدا»، «بنفشه آفریقایی» و «کشتارگاه» اکران آنلاین شده‌اند و اگرچه بعضی از آن‌ها به تناسب شرایط فعلی فروش نسبتا خوبی داشته‌اند اما امکان دسترسی به تعداد مخاطب و میزان فروش آن‌ها بجز آنچه از طریق خود سامانه‌ها اعلام می‌شود نیست.

اکران آنلاین اگرچه در روزهای نیمه تعطیل سینماها یک امکان ویژه برای فیلم‌های پشت خط اکران بود، ولی به هر حال هنوز شرایطی برای جلوگیری از قاچاق فیلم‌هایی که به این شکل اکران می‌شوند، ایجاد نشده است و هر فیلمی که روی این سامانه‌ها برای تماشا در دسترس قرار می‌گیرد در مدت چند ساعت کپی می‌شود.

اما از آن سو سینماداران همچنان در تلاش هستند تا به هر شکلی که شده سالن‌های سینما بسته نشوند و برهمین اساس فیلم‌هایی روی پرده رفته‌اند که البته هیچ کدام در ترغیب مردم به سینمارفتن موفق نبوده‌اند بویژه آنکه تبلیغی هم برای فیلم‌ها انجام نمی‌شود.

فروش فیلم‌ها

شنای پروانه که فیلم منتخب جشنواره سال گذشته بود و تصور می‌شد بتواند رکوردی جدید در فروش سینماهای ایران رقم بزند، تنها 2 میلیارد و 345 میلیون تومان فروخت. سری دوم «خوب، بد، جلف» هم با فروش یک و نیم میلیارد تومانی از اکران موفق بازماند و سری دوم «زن‌ها فرشته اند» تنها 654 میلیون تومان فروخت تا تا با این سه فیلم شکست‌خورده پرونده فیلم‌های پرتماشاگر نیسمال اول 99 بسته شود.

فیلم‌های دیگر فروش ناامیدکننده‌ای داشته‌اند. «بی حسی موضعی» که هب تازگی اکران شده  تا اخر هفته گذشته 79 میلیون تومان، «تا ابد» 73 میلیون، «جهان با من برقص» در زمان اکرانش در در شش ماه اول امسال 52 میلیون، «عطر داغ» 32 میلیون، «یادم تو را فراموش» 24 میلیون و «یلدا» 25 میلیون تومان فروش رفتند.

اما این همه ماجرا نیست 29 فیلم دیگر از جمله فیلم خروج ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا کمتر از ده میلیون تومان در بازار اکران فروش رفته‌اند. ارقام فروش در این گزارش بر اساس تعداد بلیت خریداری شده برای سالن‌های سینما محاسبه شده است و اکران آنلاین فیلم‌ها با توجه به عدم امکان دسترسی به جزئیات فروش مورد توجه قرار نگرفته است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف