رئیس اتحادیه خشکشویی و لباسشویی تهران:
برگزار نشدن مجالس و مهمانی‌ها بازار خشکشویی‌ها را کساد کرد/ تعطیلی بیش از 10 درصد خشکشویی‌های پایتخت

رئیس اتحادیه خشک‌شویی و لباسشویی تهران گفت: باتوجه‌به وجود کرونا دیگر از مجالس و مهمانی‌های خانوادگی خبری نیست، بالطبع مردم لباس‌های خاص و مجلسی استفاده نمی‌کنند و بیشتر از همان لباس‌های عادی خود استفاده می‌کنند و بنابراین میزان مراجعه‌کنندگان به خشک‌شویی‌ها کاهش می‌یابد.

  • کد خبر: 3801
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 4 آبان 1400 - 10:30

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی) ابوالفضل رجب‌زاده در خصوص تأثیر کرونا بر صنف خشک‌شویی و لباسشویی گفت: پاندمی کرونا تأثیرات منفی زیادی برای مشاغل مختلف داشته است، در همان شیوع کرونا که بحث انتقال ویروس از طریق لباس مطرح بود مشتریان ما به شدت کاهش یافت و به یک‌سوم رسید.

رئیس اتحادیه خشک‌شویی و لباسشویی تهران گفت: میزان درآمد ما ارتباط مستقیمی با وضعیت معیشتی مردم دارد. وقتی مردم از نظر اقتصادی وضعیت خوبی ندارند طبعاً مراجعه‌ای به خشک‌شویی‌ها ندارند.

رجب‌زاده تصریح کرد: باتوجه‌به وجود کرونا دیگر از مجالس و مهمانی‌های خانوادگی خبری نیست، بالطبع مردم لباس‌های خاص و مجلسی استفاده نمی‌کنند و بیشتر از همان لباس‌های عادی خود استفاده می‌کنند و میزان مراجعه‌کنندگان به خشک‌شویی‌ها کاهش می‌یابد.

او می‌گوید: کرونا باعث شد بسیاری از همکاران ما که اجازه نشین هم بودند، محل کسب خود را تعطیل کردند. ما بیش از هزار نفر عضو اتحادیه خشک‌شویی داشتیم که بعد از شیوع کرونا، این تعداد رو به کاهش است و مدام افراد برای ابطال پروانه به ما مراجعه می‌کنند و این تعداد به زیر هزار نفر رسیده و حدود 900 نفر است.

رجب‌زاده تصریح کرد: از طرفی دیگر قیمت لوازم کاری ما نیز بسیار گران شده است به‌عنوان‌مثال قیمت پودر ماشین لباسشویی کیلویی 25 هزار تومان است. درحالی‌که قبلاً حدود 3 هزار بود. یا قیمت چوب‌لباسی و نایلونی که در خشک‌شویی‌ها استفاده می‌شود بسیار بالا رفته است. به همین خاطر استمرار فعالیت در صنف ما دیگر توجیه اقتصادی ندارد.

 

بیشتربخوانید

 

سازمان‌ها درک درستی از شرایط اصناف ندارند

رئیس اتحادیه خشک‌شویی و لباسشویی ادامه داد: مشکلات کرونا یک‌ طرف قضیه است و مشکلاتی که سازمان‌ها برای مشاغل ایجاد می‌کنند طرف دیگر؛ به‌عنوان‌مثال از سازمان آب به ما گفتند چون مصرفتان از حد مجاز بیشتر است باید پول بیشتری بابت انشعابی که دارید، پرداخت کنید. صنف ما از روز اول کارش مشخص بوده که با آب بیشتری سروکار دارد. اگر بنا باشد من آب مصرف نکنم در هر خانه‌ای یک ماشین لباسشویی کار کند، مقدار آب مصرفی خیلی بیشتر می‌شود. یا در مصرف برق هم همین وضعیت را داریم. اینها هزینه‌های پنهان است، تحریم و گرانی کالا نیز تأثیرگذار بوده و مشکلات ما را در کنار کرونا مضاعف کرده است.

او می‌گوید: سازمان مالیات متأسفانه هیچ توجهی به این مسأله ندارد که اصناف در این مدت درآمدی نداشتند همین‌طور سازمان تأمین اجتماعی اصلاً به روزهایی که اصناف تعطیل بود توجه نکرد و تمام مبلغ بیمه را هر ماه از اصناف دریافت کرد.

رجب‌زاده گفت: دولت ی اعلام کرد هر صنفی که نیروهای کارش را بیمه کرده باشد به ازای هر نفر نیروی کار می‌تواند 12 میلیون وام با بهره کم بگیرد. متأسفانه هیچ‌کدام از همکاران ما این وام را نگرفت. چرا که بانک آن‌قدر موانع جلوی پای آنها را گذاشت که عطای آن را به لقایش بخشیدند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف