رئیس اتحادیه عطاران تهران در گفت‌و‌گو با کرونومی:
کرونا طب ایرانی و سنتی را رونق بخشید/ عطاری‌ها به داروخانه سنتی تبدیل شوند

رئیس اتحادیه عطاران تهران گفت: باتوجه‌به افزایش استقبال مردم از عطاری‌ها در پاندمی کرونا، لازم است که دانش فعالان این حوزه را به شکل آکادمیک افزایش دهیم و عطاری‌ها تبدیل به داروخانه‌های سنتی شوند.

  • کد خبر: 3802
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 18 مهر 1400 - 10:03

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی)، علیرضا رضایی قهرودی در ارتباط با تأثیر کرونا بر صنف عطاران و سقط‌فروشان گفت: بالاخره در شرایط کرونایی همه اصناف تحت تأثیر قرار گرفتند و چند نوبت تعطیلی‌هایی که در تهران و دیگر شهرها به اجرا درآمد که به طور مستقیم بر فروش تأثیرگذار بود.

رئیس اتحادیه عطاران تهران ادامه داد: بعضاً گفته می‌شود که فروش عطاری‌ها در ایام کرونا بالا بوده اما این مورد چندان در فروش تأثیرگذار نبوده و صرفاً مربوط به ادویه‌جاتی همچون زنجبیل و دارچین بوده است.

رضایی قهرودی تصریح کرد: در بین عموم مطرح می‌شود که تجویزهای سنتی کرونا، سود زیادی برای صنف عطاری‌ها داشته که در ارتباط با این موضوع هم چنین نیست؛ درست است که ما برخی عطاری‌های قدیمی داریم که به‌واسطه تجربه فراوان اطلاعاتی دارند اما در قانون نظام صنفی و همچنین در زمان صدور پروانه متعهد می‌شوند که اجازه ورود به امور پزشکی را نداشته باشند.

رئیس اتحادیه عطاران عنوان کرد: بهتر است برای افزایش استقبال مردم از عطاری‌ها، دانشگاه‌های علوم پزشکی دکترای طب سنتی بیشتری تربیت کنند تا در شرایطی همچون پاندمی افرادی که علاقه‌مند طب سنتی هستند با مراجعه به آنها داروهای سنتی دریافت کرده و عطاری‌ها تبدیل به داروخانه‌های سنتی شوند؛ بهتر است مردم آگاهانه و به‌صورت تخصصی به سمت عطاری‌ها و طب سنتی بروند.

 

بیشتر بخوانید

 

گرانی ادویه به دلیل کرونا نبود

وی درباره گرانی برخی از اقلام همچون ادویه‌جات گفت: این گرانی‌ها ناشی از شرایط کرونا نبوده و تحریم و نرخ ارز بر نوسان قیمت‌ها تأثیر داشته است؛ عطاری‌ها بیش از 15 درصد نمی‌توانند از کالایی سود بگیرند طبعاً وقتی گرانی در جامعه زیاد شود قدرت خرید مردم کاهش پیدا می‌کند.

رضایی قهرودی در خصوص حمایت‌های دولتی از این صنف گفت: در شرایط کرونایی نه‌تنها هیچ حمایتی از ما صورت نگرفت بلکه سیاست‌هایی همچون تخفیف در پرداخت مالیات هم انجام نشده و هرسال نرخ آن هم افزایش یافت.

 

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف