سخنگوی سرم سازی رازی خبر داد:
5میلیون دوز واکسن کووپارس آماده عرضه به وزارت بهداشت

سخنگوی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: تاکنون پنج میلیون دوز واکسن رازی کووپارس تولید شده که اگر تست‌های کنترلی آن تکمیل شود آماده عرضه به بازار خواهد بود و در اختیار وزارت بهداشت و درمان قرار می‌گیرد.

  • کد خبر: 3816
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 17 مهر 1400 - 20:43

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی) به نقل از ایرنا، دکتر حسین فلاح مهرآبادی روز شنبه در حاشیه بازدید نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی از موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به اینکه بعد از صدور مجوز مصرف اضطراری امسال تا سقف 20 میلیون دوز تولید خواهیم داشت، افزود: حداکثر تا آبان ماه این واکسن به سبد مصرف در کشور اضافه خواهد شد.

وی در ادامه به روند نوبت سوم کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس اشاره و اظهار داشت: امروز در حالیکه در اواسط اجرای فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن هستیم تا کنون حدود 13 هزار و 500 نفر دوز اول واکسن را در این مرحله دریافت کرده اند.

وی با بیان اینکه حدود یک هزار و 700 نفر نیز نوبت دوم واکسن را دریافت کرده اند، گفت: اگر به این منوال پیش برویم نیمه آبان ماه گزارش آنالیز بینابینی اثربخشی واکسن را برای صدور مجوز به سازمان‌ غذا و دارو می‌فرستیم. 

معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی به ارائه گزارش در خصوص فازهای قبلی کارآزمایی بالینی اشاره و اظهار داشت: در فاز دوم که هدف اصلی بررسی ایمنی زایی و بی خطری واکسن بوده 500 نفر داوطلب داشتیم که نتایج خیلی خوبی داشت و عوارض خاصی مشاهده نشد.

فلاح مهرآبادی با بیان اینکه در فاز دوم ایمنی زایی حدود 75 تا 80 درصد ایجاد شد، گفت: در ایمنی همورال 80 درصد و سلولی  75 درصد بود که یکی از ویژگی های واکسن رازی تحریک بسیار خوب ایمنی سلولی است که باعث می شود که در طول زمان میزان آنتی بادی تولید شده پایدار باشد.

وی افزود: در فاز اول هم که برای هدف تعیین بی عوارضی جانبی و تعیین دوز انجام شد، 133 داوطلب داشتیم که هم عارضه جدی ندیدیم و هم دوز 10 میکروگرم را برای فازهای دوم و سوم انتخاب کردیم.

سخنگوی موسسه رازی با بیان اینکه تا امروز هم که به نزدیک 14 هزار نفر داوطلب تزریق کردیم عارضه جدی در بین داوطلبان مشاهده نکردیم، خاطرنشان کرد: طبق پیش بینی ها این واکسن بی ضرر و کم عارضه بوده و اثربخشی آن هم تایید خواهد شد و مجوز واکسیناسیون اضطراری را دریافت خواهیم کرد.

فلاح مهرآبادی گفت: امروز 2 پروتکل جدید به سازمان غذا و دارو فرستادیم که یک پروتکل سه تا 18 سال و یک پروتکل هم برای بوستر دوز سایر واکسن ها بود که امیدواریم تاییدیه آن تا یک یا 2 هفته آینده از این سازمان دریافت شود.

وی افزود: مطالعه اولیه واکسن رازی کووپارس برای افراد بالای 18 سال بود و مطالعه جدید برای سه تا 18 سال است که یک کارآزمایی کوچک 120 نفر را در پیش خواهیم داشت که ایمنی زایی و بی ضرری آن برای سه گروه سنی سه تا 5 سال 6 تا 11 سال و 11 تا 17 سال ارزیابی می شود.

بیشتر بخوانید:

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی روز شنبه با حضور در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از بخش‌های مختلف تحقیقاتی و سایت مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس بازدید کرد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف