آرایشگرها و راننده‌ها در صدر
بیشترین وام کرونایی را چه کسانی گرفتند؟

آمارهای رسمی منتشر شده از سوی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی نشان می‌دهد که صنف آرایشگران و رانندگان بیشترین تقاضا را برای دریافت تسهیلات کرونایی در سامانه کارا ثبت کرده‌اند.

  • کد خبر: 382
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 31 شهريور 1399 - 09:58

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، دنیای اقتصاد امروز در مطلبی نوشت: بیش از 6 ماه از ورود ویروس کرونا و تاثیر مخرب آن بر سلامت جوامع تا اقتصاد و انواع کسب‌وکارها می‌گذرد و در این مدت بسیاری از اصناف آسیب‌های جدی دیدند. هزاران نفر شغلشان را از دست دادند و در کارگاه‌هایشان با تعدیل نیرو مواجه شدند. وعده‌های دولت‌ها برای آرام کردن فضا و شرایط اجتماعی و تسهیلات اقتصادی در کشورهای توسعه یافته تا حد زیادی محقق شد و با اعمال محدودیت‌ها توانستند جامعه منتخبشان را تا حدی در مقابل هجمه کرونایی مصون دارند، در ایران اما شرایط به گونه‌ای ویژه رقم خورد.

محدودیتی جز تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها اعمال نشد و اصناف در معرض خطر که چند روزی دست از کار و فعالیت کشیدند و جیبشان تهی شد ناچار دوباره سر کار برگشتند و آنها که قادر به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بودند در امان ماندند اما اصنافی از کسب‌وکارهای در معرض خطر مانند تالارهای پذیرایی همچنان با محدودیت و کسادی بازار و نبود درآمد کلنجار می‌روند. اغلبشان کارگران و کارمندانشان را تعدیل کرده و به فکر تغییر کاربری افتاده‌اند.

اسفند سال 1398 برای اغلب کسبه بازار شب عید وجود خارجی نداشت و صرفا به خاطرات سال‌های پیش بسنده کردند. آرایشگاه‌ها تا فروشندگان منسوجات و پوشاک و قنادان همه بازار شب عید را از دست دادند و چشم امیدشان به اتمام محدودیت‌ها و رخت بستن کووید-19 از آسمان ایران بود. سیاست‌ها و رفتارهای شهروندان باعث ماندگاری کرونا در ایران شد تا همه کشور رنگ قرمز به خود بگیرد و کسب‌وکارها همچنان از نفس افتاده و با مشکلات فراوان به راهشان ادامه دهند.

واپسین ماه از فصل بهار بود که دولت خبر از راه‌اندازی سامانه کارآ داد تا در این سامانه اصناف در معرض خطر ثبت‌نام کنند و از تسهیلات کرونایی بابت بخشی از ضررشان بهره ببرند اما واقعیت این است که میزان مبلغ پرداختی توسط دولت با سود 12 درصد نمی‌تواند آتش خسارت اصناف زیادی را خاموش کند. خبرگزاری دولت درباره پرداخت‌ تسهیلات کرونایی به بازنگری آمارها در سامانه کارآ پرداخته که طی این گزارش مشاغل زیادی یا جزو مشاغل آسیب‌دیده محسوب نشده‌اند یا مبلغ پرداختی دردی از آنها درمان نمی‌کند.

طبق گزارش سامانه کارآ بیشترین افرادی که تقاضای وام کرونا داشتند آرایشگران و رانندگان اتوبوس‌های حمل و نقل عمومی بوده‌اند. نزدیک به پانصدهزار بنگاه در سامانه کارآ ثبت‌نام کردند و این در حالی است که بیش از 3 میلیون واحد صنفی موجود در کشور که آسیب اقتصادی جدی دیده‌اند رغبتی به ثبت‌نام پیدا نکردند.

شاید از مبلغ پرداختی گرفته تا نحوه وثیقه‌گذاری و ضمانت برایشان روزنه امیدی ایجاد نکرده است.  بر اساس آخرین آمار، 492 هزار و 510 بنگاه برای دریافت تسهیلات کرونا ثبت‌نام کرده‌اند که بیشترین استقبال برای دریافت این وام از سوی رانندگان ناوگان عمومی مسافری و آرایشگرها بود. 

با شیوع بیماری کرونا، قرنطینه و تعطیلی کسب‌وکارها تنها راهکار مقابله با این اپیدمی بود و دولت برای حمایت از آنها، پرداخت تسهیلات کرونا را مصوب کرد. بر این اساس ثبت‌نام متقاضیان دریافت وام کرونا از سیزدهم خردادماه در سامانه کارآ شروع شد.  با وجود ابعاد گسترده شیوع بیماری کرونا، کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، مهلت ثبت‌نام وام کرونا را تا پایان شهریور تمدید کرد. با توجه به اینکه شیوع بیماری کرونا ادامه دارد پیش‌بینی می‌شود ثبت‌نام متقاضیان دوباره تمدید شود.

 رسته‌های آسیب‌دیده از کرونا

در ابتدا تنها بنگاه‌های دارای کد بیمه اجازه ثبت‌نام در این سامانه را داشتند، اما در مرحله بعد مشاغل غیررسمی که کد بیمه‌ نداشتند هم مشمول دریافت تسهیلات کرونایی شدند. در مجموع 14 رسته اصلی و 850 زیررسته شناسایی شد.

تعداد بنگاه‌های آسیب‌دیده ذیل این 14 رسته شامل سه میلیون واحد است که یک میلیون و 300 هزار واحد آن بیمه شده و دارای کد کارگاهی و یک میلیون و 700 هزار واحد فاقد بیمه و کد کارگاهی هستند. همچنین در این واحدها 8/ 2 میلیون نفر بیمه شده و 3 میلیون نفر فاقد بیمه مشغول به کار هستند.

جزئیات ثبت‌نام متقاضیان

براساس آخرین آمار تاکنون 492 هزار و 510 بنگاه متقاضی دریافت تسهیلات کرونا که شامل 892 هزار و 547 شغل می‌شود، در سامانه کارآ ثبت‌نام کرده‌اند. در میان ثبت‌نام‌کنندگان رانندگان حمل و نقل مسافری، آموزشگاه‌ها و آرایشگاه‌ها، فروشگاه‌های پوشاک زنانه، باشگاه‌های ورزشی، مراکز توان‌بخشی و مدارس غیرانتفاعی بیشترین تعداد متقاضیان دریافت تسهیلات را به خود اختصاص دادند. 

برابر آمار، از میان 492 هزار و 510 مورد ثبت‌نام در سامانه کارآ، تعداد 289 هزار مورد مربوط به رانندگان و 28 هزار مورد آموزشگاه‌ها و آرایشگاه‌ها هستند. همچنین از میان 2 هزار و 500 بنگاه غیررسمی که می‌توانستند در سامانه کارآ ثبت‌نام کنند تنها 159 هزار و 210 بنگاه ثبت‌نام کردند که 55 هزار و 253 بنگاه از سوی وزارت صنعت معرفی شده بودند و 55 هزار و 252 نفر نیز رانندگان مسافری هستند که بیمه ندارند.

تسهیلات پرداختی

برای 492 هزار و 510 بنگاهی که در سامانه کارآ برای دریافت تسهیلات ثبت‌نام کردند اعتباری معادل 9 هزار و 262 میلیارد تومان لازم است که تاکنون سه هزار و 104 میلیارد تومان معادل 30 درصد پرداخت شده است.  پیش‌بینی شده بود که 19 هزار و 400 میلیارد تومان تسهیلات توسط 19 بانک عامل به متقاضیان دریافت وام کرونایی پرداخت شود.

زمان بازپرداخت

براساس آیین‌نامه اولیه پرداخت این تسهیلات، کارفرمایان متعهد بودند حداقل 90 درصد نیروی کار خود را حفظ کنند. به عبارتی شرط دریافت تسهیلات این بود که کارفرمایان متعهد می‌شدند تا پایان سال نیروی کار خود را حفظ و بیمه آنها را پرداخت کنند، در غیراین صورت مشمول جریمه می‌شدند و سود نرخ تسهیلات دریافتی آنها تا 24 درصد افزایش می‌یافت. 

اما این مورد با پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و موافقت کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا اصلاح شد و تعهد کارفرمایان برای حفظ نیروی کار خود تنها برای 3 ماه و تا زمان پرداخت تسهیلات است. 

براساس این گزارش در کارگاه‌هایی که مستقیم از کرونا لطمه دیده و به اجبار تعطیل شده‌اند، مبلغ 16 میلیون تومان وام به ازای هر نیروی انسانی اختصاص می‌یابد و در واحدهای کسب‌وکاری که فعال بوده، تعطیل نشده و غیرمستقیم از کرونا آسیب دیده‌اند، مبلغ 12 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود. نرخ سود تسهیلات نیز 12 درصد بوده و بازپرداخت آن از مهرماه است.

وثایق لازم

برای بنگاه‌هایی که 16 میلیون تومان تسهیلات دریافت می‌کنند فقط سفته یا چک کفایت می‌کند، اما بنگاه‌هایی که 16 تا 48 میلیون تومان وام دریافت می‌کنند باید یک سفته یا چک همراه با یک ضامن که می‌تواند واحد اقتصادی دیگر یا کارمند باشد، ارائه دهند.  وثیقه تسهیلات 48 تا 160 میلیون تومانی شامل سفته یا چک، همراه دو ضامن است و وام 160 تا 200 میلیون تومان علاوه بر چک یا سفته باید سه ضامن به‌عنوان وثیقه ارائه شود.  برای تسهیلات بیش از 200 میلیون تومان نیز لازم است از سوی صندوق‌های ضمانت یا بنا به تشخیص بانک، وثایق متعارف ارائه شود. نکته قابل‌توجه این است که سقف مبلغ سفته 5/ 1 برابر اصل و سود تسهیلات است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف