طرح «چهار روز کار در هفته» در بلژیک؛ به‌زودی

دولت بلژیک قصد دارد به‌زودی با انتشار بیانیه‌ای، طرح خود درباره رسمی شدن «چهار روز کار در هفته» را اعلام عمومی کند‌.

  • کد خبر: 3829
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 19 مهر 1400 - 10:22

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی) پی‌یر‌-ایو درمانه سخنگوی وزیر اقتصاد و کار بلژیک به یورونیوز گفت که پیشنهاد کاهش روزهای کاری در بلژیک، به عنوان بخشی از برنامه وسیع‌تر دولت برای اصلاح بازار کار، در حال حاضر در کابینه مورد بحث و بررسی است و تا دوشنبه آینده وضوح بیشتری درباره این طرح خواهیم داشت.

به گفته او هفته کاری «چهار روزه» محور اساسی پیشنهاد دولت است بویژه آنکه شیوع ویروس کرونا تغییرات مهمی را در شرایط کاری بسیاری از مردم بوجود آورده است. با این وجود تاکید کرد که حتی در چارچوب پیشنهاد «چهار روز کار در هفته» نیز مردم از لحاظ تعداد ساعات کار در هفته، به همان اندازۀ گذشته کار خواهند کرد.

به این ترتیب کارکنان بخش‌های مختلف به جای پنج روز کار در هفته، چهار روز کاری طولانی‌تر خواهند داشت تا ساعات کاری موظف خود (حدود 38 تا 40 ساعت در هفته) را پر کنند.

پس از نهایی شدن این طرح، دولت فدرال بلژیک با همکاری نمایندگان صنایع و اتحادیه‌های تجاری، کار بررسی جزئیات این طرح را آغاز خواهد کرد و به گفته سخنگو، این پروسۀ اداری دست‌کم شش ماه به طول خواهد کشید تا روند تبدیل آن به قانون طی شود.

بیشتر بخوانید:

با این وجود او تاکید کرد که دولت قصد ندارد «هفته کاری چهار روزه» را اجباری کند.

این پیشنهاد با انتقاداتی نیز روبروست. از جمله ویل استرانگ، مدیر اتاق فکر بریتانیایی Autonomy همزمان با حمایت از هفته کاری کوتاهتر، خواستار کاهش ساعات کاری نیروی کار نیز شده است و آن را یک عامل مهم برای حفظ سلامت نیروی کار می‌داند.

او درباره طرح دولت بلژیک می‌گوید: «طرح بروکسل عبارت است از یک هفته کاری فشرده و نه کوتاهتر. اقدامی که باعث خواهد شد نیروی کار از امتیازات کمتری برای حفظ سلامت خود برخوردار شوند. این کار همچنین باعث کاهش بهره وری خواهد شد زیرا باعث خستگی نیروی کار می‌شود.»

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف