اقتصاد ایران در شوک کرونا
اصناف و بازاریان متضرران اصلی

با شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت‌ها، اصناف و کسبه لرستان دچار آسیب‌های شدید اقتصادی و حتی رکود شدند.

  • کد خبر: 3893
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 28 مهر 1400 - 01:14

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی) به نقل از شبکه اطلاع رسانی  دانا؛ شیوع کرونا سبب شد تا شاهد دگرگونی و تغییرات بسیار زیادی در بخش های مختلف باشیم، این ویروس نوظهور نه تنها در سلامتی افراد رخنه کرد بلکه به دنبال آن بسیاری از فعالیت های اقتصادی کُند شده و مشاغلی هم با شدت همه گیری این ویروس، بی رمق شدند.

اگرچه در طول این مدت کرونا بر فعالیت های اجتماعی هم اثرگذار بود اما بیشترین خسارت کرونا در بخش اقتصادی رخ داد تا جایی که بسیاری از کسب و کارها کرکره های فعالیت را پایین کشید و خسارت های اقتصادی زیادی را متحمل شدند این در حالی بود که ضرر و زیان ناشی از کرونا بر کسب و کارهای کوچک به قدری بود که بی رمقی در آنها به اوج رسیده است.

کسب و کارهایی که مدتهاست کج دار و مریض فعالیت می کنند به طوری که با هر پیک از بیماری کرونا به جز مشاغل گروه یک، مابقی مشاغل مدتی تعطیل شدند تا از شیوع بیماری کاسته شود، کسب و کارهایی که صاحبانشان طی این مدت از شیوع کرونا، بارها و بارها خانه نشین شده اند و روزگار را به سختی طی می کنند.

این در حالیست که برخی از واحدهای تجاری استیجاری بوده و در بی رونقی بازار، آخرماه می مانند و دخل هایی خالی و اجاره های سنگین و در نهایت بیکاری و ضرر اقتصادی، ارمغان کرونا برای اصناف بود.
 
از سوی دیگر گرانی های سرسام آور در این مدت، قدرت خرید مردم را کاهش داده است اما کرونا مزید بر علت شد و با توجه به تاکید فراوان برای در خانه ماندن، کسب و کارهای زیادی اگرچه باز بودند ولی دخل و خرج این اصناف همخوانی نداشت.

اما شیوع کرونا کسب و کارهای اینترنتی را رونق داد، کسب و کارهای اینترنتی و سفارش هایی با یک پیام که این نوع خریدها با شیوع کرونا بسیار رواج یافت.

علی آشتاب مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان اظهار داشت: براساس مصوبه مقابله با کرونا 14 گروه از مشاغل اعم از صنفی و غیر صنفی مشمول دریافت تسهیلات کرونا شدند و هدف این بود تا با پرداخت تسهیلات بخشی از ضرر و زیان ناشی از کرونا جبران شود.

وی افزود: فرصت ثبت نام برای دریافت این تسهیلات تا پایان آذرماه امسال تمدید شده و متقاضیان با مراجعه به سامانه کارا می توانند برای دریافت میزان تسهیلات در نظر گرفته شده اقدام کنند که نرخ سود تسهیلات کرونا 12 درصد و با تنفس دو ماهه و بازپرداخت 22 ماهه است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان تصریح کرد: صاحبان مشاغلی از جمله مراکز تهیه غذای آماده، رستورانها، طباخی، اغذیه فروشی، اماکن گردشگری، هتل ها، مجتمع های جهانگردی، اقامتگاه های بوم گردی، موزه، حمل و نقل درون و برون شهری، دفاتر خدماتی، خشکبار فروشی ها، کیف و کفش و مراکز ورزشی و تفریحی و گلخانه ها از جمله مشاغلی هستند که می توانند در مهلت باقیمانده برای دریافت تسهیلات کرونا ثبت نام نمایند.
آشتاب عنوان کرد: به تعداد کارکنان شاغل در این مکانها تسهیلات کرونا پرداخت می شود و این تسهیلات برای افرادی که چه تحت پوشش بیمه باشند چه نباشند تعلق می گیرد و میزان تسهیلات بین 12 تا 16 میلیون تومان است.

بیشتر بخوانید:

وی بیان کرد: در استان لرستان طی بررسی های صورت گرفته بیش از 28 هزار شغل بر اثر کرونا دچار خسارت و آسیب شدند که عمدتا مشاغل خُرد و کسب و کارهای کوچک بوده که امیدواریم پرداخت این تسهیلات بتواند بخشی از این مشکلات را برطرف نماید.
 
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان خاطرنشان کرد: براساس ثبت نام مشاغل آسیب دیده از کرونا در سامانه کارا، 28 هزار و 795 پرونده با اشتغال 35 هزار و 349 نفر برای دریافت تسهیلات ثبت نام کرده اند که تاکنون 24 هزار و 681 پرونده موفق به دریافت تسهیلات شده اند.

آشتاب بیان کرد: در این مدت 197 میلیارد تومان تسهیلات کرونا به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در استان پرداخت شده و حدود چهار هزار پرونده نیز در مراحل بررسی قرار دارند که پس از اتمام، تسهیلات به آنها پرداخت خواهد شد.

حشمت رحیمی رئیس اتاق اصناف لرستان اظهار داشت: بر اثر کرونا کسب و کارهای زیادی دچار آسیب و خسارت شدند به طوری که در اعمال محدودیت ها، به جز مشاغل گروه یک، مابقی مشاغل طبق تصمیم گیری ستاد مقابله با کرونا مدتی تعطیل شدند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف