جزئیاتی برخی تمهیدات دولتی برای مدیریت کرونا در سه ماه نخست 99 منتشر شد
تکاپوی بهاری سازمان‌ها برای مهار بحران ناشناخته

بحران اقتصادی ناشی از کرونا همه ارگان‌های حاکمیتی اعم از دولتی و عمومی و سازمان‌های خصوصی را به تکاپو انداخته است تا آسیب‌های اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی این بحران را کاهش دهند.

  • کد خبر: 391
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 1 مهر 1399 - 11:35

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا در سه ماه نخست امسال با توجه به ناشناخته بودن ابعاد مختلف بحران کرونا، بسیاری از سازمان‌های دولتی تلاش کردند تا با رصد آسیب‌های ناشی از آن تبیین کاملی از وضعیت اقتصادی کشور به دست دهند و نیازهای عمومی و اقتصادی کشور را در سه بازه زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت شناسایی کنند.

در این راستا همه وزارتخانه‌های دولت برنامه‌های عملیاتی مشخصی را پیش بردند. برخی از این وزارتخانه‌ها با انتشار گزارش‌های نسبتا دقیقی، تصمیم‌ها و برنامه‌های اجرایی خود را تشرییح کردند.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سه ماه نخست 99 با تمهیداتی در توسعه زیرساخت‌های لازم، سرعت خدمات نزدیک به 10 میلیون از کاربران سرویس اینترنت ثابت را ارتقا داد. می‌توان گفت که این امر با توجه به گزارش‌های افزایش فروش اینترنتی در کشور که از سوی بانک مرکزی منتشر شده است، در افزایش دسترسی کسب و کارها به بازارهای آنلاین اثر مثبت داشته است. گزارش شاپرک در خردادماه امسال تایید کرد که استقبال مردم از خریدهای اینترنتی تا 58 درصد افزایش یافته است. تعداد تراکنش‌های صورت گرفته در خرداد 1399 بیش از 2 میلیارد و 731 میلیون و 637 هزار عدد و ارزش آن بیش از  388 هزار میلیارد تومان بوده است.

بیشتر بخوانید:
گزارش خردادماه شاپرک
گزارش تیرماه شاپرک‌

گزارش مردادماه شاپرک

 

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در بازه سه ماه نخست امسال با افزایش تعداد بیمارستان‌ها اختصاصی درمان کرونا از 150 بیمارستان به 883 ظرفیت زیرساختی درمان کرونا را در کشور تا حدود شش برابر افزایش داد. بر همین اساس تعداد تخت‌های بیمارستانی اختصاص یافته به بیماران کرونا به 109 هزار و 831 تخت و تخت‌های بیمارستانی ویژه برای بیماران نیازمند این بخش به 5 هزار و 800 تخت رسید. این موضوع درامدهای بیمارستانی را تا حد بسیار زیادی کاهش داد.

نرگس پاک، رئیس اداره اقتصاد درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: درآمد ناشی از بخش های بستری بیمارستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی ایران در اسفند 98 نسبت به دی و بهمن 98 نزدیک به 31 درصد کاهش یافته است و این شاخص برای فروردین 99 به 51 درصد رسید.

بیشتر بخوانید:
کرونا چگونه دخل و خرج بیمارستان‌ها را بهم ریخت؟
درآمد بیمارستان‌ها در ایام کرونا نصف شد
هزینه 18 هزارمیلیارد تومانی کرونا بر دوش نظام سلامت


وزارت راه و شهرسازی نیز ضمن بخشودگی مالیات عملکرد شرکت‌های حمل و نقل، 30 درصد سهمیه سوخت جبرانی به ناوگان حمل و نقل کالای اساسی اختصاص داد. همچنین عوارض 5 درصدی حمل و نقل مسافر برای شرکت های مسافربری از سوی این وزارتخانه بخشوده شد. این تمهیدات توانست آرامش بخش حمل‌ونقلی کشور را تا حدودی تامین کند.

مدیرکل دفتر ارزیابی‌های اقتصادی و مدیریت بهره‌وری حمل‌ونقل وزارت راه  در گفت‌وگویی که پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا داشت، با اشاره به بهبود آمار سفر در ماه‌های اخیر، بیان کرد: «تعداد ترددها در ماه مرداد نسبت به تیرماه و در تیرماه نسبت به خردادماه تقریبا 10 درصد رشد داشته است، ولی در کل نسبت به پارسال 45 درصد کاهش داشته‌ایم. یعنی آمارها تا حدودی نشان‌دهنده بازگشت به شرایط پیش از کرونا است، او همچنین گفت: «ضریب اشغال ما در  بحث  مسافری از 65 درصد به 43 درصد  رسیده است. یعنی اگر پارسال از 100 نفر  ظرفیت 65 نفر از آن پر می‌شد،  امسال این میزان به 43 نفر رسیده  است.»

بیشتر بخوانید:
کاهش نسبی تبعات کرونا در حوزه حمل‌‌ونقل
اعطای تسهیلات 60 میلیون ریالی به رانندگان

 

وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز با تمهیداتی تولید روزانه اتانول را تا دو برابر، ماسک سه لایه و N95  را تا بیش از 6 برابر و مواد ضدعفونی را تا 8 برابر افزایش داد. افزون بر این تولید شوینده‌ها از جمله مایع دست‌شویی و صابون نیز به ترتیب 36 و 33 درصد افزایش پیدا کرد. وزارت صمت در بهار امسال 3 میلیون و 300 هزار ماسک N95، 2 میلیون و 500 هزار ماسک سه لایه، 10 هزار دستگاه تب سنج و یک میلیون و 61 هزار لیتر الکل ضدعفونی‌کننده به کشور وارد کرده است.

افزایش تولید مواد بهداشتی و ماسک و ... جز با حمایت تسهیلاتی از سازندگان ممکن نمی‌شد. برهمین اساس صندوق کارآفرینی امید با هماهنگی بانک توسعه تعاون، برای تمامی بنگاه‌های تعاونی که محصولات بهداشتی تولید می‌کردند یک خط اعتباری 50 میلیارد تومانی از سوی صندوق و یک خط اعتباری 50 میلیارد تومانی دیگر از سوی بانک توسعه تعاون اختصاص یافت.

بیشتر بخوانید:
تولید روزانه 20 میلیون ماسک در کشور
تشدید نظارت بر بازار ماسک و ضدعفونی‌کننده‌ها

 

 

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف