رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران خبر داد
رکود شدید بازار گل‌های زینتی در روزهای نخست شیوع کرونا/ نبض بازار در دست دلال‌ها است

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران گفت: با توجه به اینکه بیشتر مراسم‌ها در این مدت تعطیل‌شده بود و دیگر در بازار نسبت به گل‌های شاخه‌ای اقبالی نبود بیشتر گل‌کاران از کاشت گل‌های شاخه‌ای دست برداشتند و مشغول به کشت گیاهان ریشه‌ای شدند.

  • کد خبر: 3924
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 5 آبان 1400 - 10:37

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی)؛ اکبر شاهرخی گفت: بعد از پاندمی کرونا بیشتر مراسم‌ها تعطیل شد و آن‌قدر حال روحی مردم نامناسب بود که حتی برای منازل خودشان هم خرید گل نداشتند اما فقط بازار داخلی نبود که از کرونا آسیب دید، بلکه درگذشته به کشور‌های آذربایجان و ارمنستان هم صادرات گل داشتیم اما اکنون این صادرات متوقف‌شده است. خریدار اصلی گیاهان زینتی در حال حاضر کشور عراق است.

او افزود: تعطیلی بازارها و کسب‌وکارها و رکود عجیبی که در بازار گل و گیاه ایجاد شد باعث شد که بسیاری گل‌کارها بجای کاشتن گل‌های زینتی به کاشتن گیاهان و سبزیجات ریشه‌ای و خوراکی و ... روی بیاورند.

شاهرخی تصریح کرد: البته خوشبختانه در تابستان 99 و بعد از چند ماه که مردم در خانه‌های خودشان بودند به خاطر علاقه‌ای که به گل و گیاه آپارتمانی وجود دارد خرید محصولات ریشه‌ای افزایش قابل توجهی پیدا کرد، همین موضوع باعث شد گل‌کارانی که دیگر از تولید گل‌های شاخه‌ای خسته شده بودند به کاشت گل‌های ریشه‌ای بپردازند.

شاهرخی در خصوص هزینه‌های تولید گل در شرایط کرونا می‌گوید: هزینه‌های تولید گل و گیاه تزئینی در پاندمی کرونا مانند دیگر محصولات کشاورزی بالا رفت حتی می‌توان گفت به خاطر نوع مراقبت‌هایی که این محصولات دارند هزینه‌های تولید و نگهداری آنها بیشتر از سایر انواع محصولات کشاورزی رشد داشت اما در حال حاضر قیمت گل در بازار مخصوصاً گل شاخه‌ای واقعی نیست و قیمت‌ها با توجه این حجم تولید باید ارزان‌تر از این چیزی باشد که در بازار است

بیشتر بخوانید

شاهرخی در ادامه گفت: دلیل اصلی این گرانی‌ها این است که در بازار‌های گل عمده‌فروشان مشغول خرده‌فروشی هستند و دست واسطه‌ها زیاد شده است، تولید‌کننده و عمده‌فروشی که از قبل در بازار کار می‌کردند که عامل گرانی نیستند. علت اصلی همان دلال‌هایی هستند که تعدادشان 2 برابر قبل از کرونا شده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران در پایان گفت: در حال حاضر تعداد دلال‌هایی که در حال فعالیت هستند 2 هزار نفر است درصورتی‌که تعداد واحد‌های صنفی که در تهران بزرگ دارای مجوزند قریب هزار واحد است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف