سخنگوی دولت خبر داد
ثبت‌نام وام کرونا تا پایان مهر تمدید شد

سخنگوی دولت گفته است تصمیم گرفته شد وزارت صمت به سمت تولید ماسک‌های قابل شست‌وشو و استفاده مجدد حرکت کند. ربیعی همچنین از تمدید مهلت برای دریافت این تسهیلات تا پایان مهر خبر داد.

  • کد خبر: 399
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 1 مهر 1399 - 14:23

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، علی ربیعی، سخنگوی دولت (متن کامل) به بیان شرایط کشور در شیوع کرونا پرداخت و عنوان کرد: متاسفانه در موارد ابتلا به ویروس کرونا در رتبه 13 جهان قرار داریم و باید پروتکل‌های بهداشتی بیشتر رعایت شود.

وی ادامه داد: هنوز در پاساژها و نانوایی ها بخوبی پروتکل‌های بهداشتی رعایت نمی‌شود و شاهد کاهش 20 درصدی در رعایت پروتکل‌ها از جمله استفاده از ماسک هستیم.

سخنگوی دولت با اعلام اینکه دولت برای تهیه واکسن آنفلوآنزا اقدامات بسیار مهمی انجام داده است، اظهار داشت: پارسال 250 میلیون دز واکسن آنفلوآنزا در جهان تولید شد که پیش بینی می شود این رقم امسال بین 800 میلیون تا یک میلیارد دز باشد.

ربیعی افزود: برنامه ریزی برای تامین واکسن آنفلوآنزا برای افراد در معرض خطر از جمله خانم های باردار و بیماران دارای نقض ایمنی انجام شده و واکسن آنها از طریق سیستم بهداشت توزیع می شود و برای افراد بالای 65 سال توزیع واکسن از طریق داروخانه‌ها و با کارت ملی انجام می‌شود.وی ادامه داد: اگر هم واکسن به اندازه کافی تامین شود کودکان 6 ماهه تا پنج ساله نیز در اولویت قرار می گیرند.

ربیعی تاکید کرد که برای تولید و خرید واکسن کرونا نیز از طریق سازمان بهداشت جهانی برنامه ریزی لازم انجام شده است. وی تصریح کرد: به خاطر کاهش هزینه ماسک در ستاد ملی کرونا تصمیم گرفته شد وزارت صنعت، معدن و تجارت به سمت تولید ماسک های قابل شست‌وشو  و استفاده مجدد حرکت کند. سخنگوی دولت همچنین اعلام کرد: پرداخت وام به مشاغل آسیب دیده از کرونا تا پایان مهر و وام ودیعه مسکن تا پایان دی تمدید شده است.

برنامه‌ای برای اربعین نداریم

سخنگوی دولت در ادامه درباره برنامه امسال برای اربعین در دوران کرونا اظهار کرد: با وجود اینکه دولت‌های ایران و عراق اعلام کردند که امسال راهپیمایی اربعین وجود ندارد، متاسفانه برخی به مرزها مراجعت می‌کنند.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه سیاست همزیستی سلامت و دیانت توسط علمای دینی، جامعه و دولت مورد تاکید قرار گرفته است و رهبر انقلاب نیز بر رعایت دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا تاکید داشته‌اند اما متاسفانه شاهد این هستیم عده‌ای مردم را به حرکت به سمت مرزها تشویق می‌کنند.

ثبت‌نام وام کرونا تا یک ماه دیگر تمدید شد

روز گذشته آخرین مهلت ثبت نام کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا برای دریافت تسهیلات بود که امروز سخنگوی دولت از تمدید مهلت برای دریافت این تسهیلات تا پایان مهرماه خبر داد.

حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا با پرداخت تسهیلات از جمله اقدامات دولت بود که از سیزدهم خردادماه شروع شد و بر این اساس متقاضیان می‌توانستند با مراجعه به سامانه کارا درخواست خود برای دریافت تسهیلات را ثبت کنند.  

با وجود ابعاد گسترده شیوع بیماری کرونا کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، دولت مهلت ثبت نام وام کرونا را تا کنون طی چند مرحله تمدید کرده است و با توجه به اینکه آخرین مهلت برای ثبت نام پایان شهریورماه بود،  علی ربیعی، سخنگوی دولت اعلام کرد: زمان ثبت نام دوباره یک ماه دیگر (تا پایان مهر امسال) تمدید شد.  

براساس این گزارش در کارگاه‌هایی که مستقیم از کرونا لطمه دیده و به اجبار تعطیل شده‌اند، مبلغ 16 میلیون تومان وام به ازای هر نیروی انسانی اختصاص می‌یابد و در واحدهای کسب‌وکاری که فعال بوده، تعطیل نشده و غیر مستقیم از کرونا آسیب دیده‌اند، مبلغ 12 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود. نرخ سود تسهیلات نیز 12 درصد بوده و بازپرداخت آن از مهرماه است.

وثایق لازم برای دریافت تسهیلات، سفته و چک است. برای 16 میلیون تومان یک سفته یا چک لازم است یک سفته یا چک همراه با یک ضامن برای بنگاه‌هایی است که 16 تا 48 میلیون تومان تسهیلات دریافت می کنند.

وثیقه تسهیلات 48 تا 160 میلیون تومانی یک سفته یا چک، همراه دو ضامن است و 160 تا 200 میلیون تومانی علاوه بر چک و سفته باید سه ضامن معرفی کند و برای بیش از 200 میلیون تومان تسهیلات نیز باید از سوی صندوق‌های ضمانت و یا بنا به تشخیص بانک باید وثیقه ارائه شود.

نکته قابل توجه اینکه سقف مبلغ سفته 1.5 برابر اصل و سود تسهیلات است، همچنین یکی از موانع پیش رو برای دریافت تسهیلات حمایتی کرونا، «نداشتن چک برگشتی» بود که کارگروه این شرط را از مقررات پرداخت تسهیلات بانکی مستثنی کرد تا روند پرداخت تسهیلات کرونا به متقاضیان و صاحبان کسب و کارها تسهیل شود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف