رکوردشکنی ابتلای روزانه کرونا در کشور
هشدار وزیر بهداشت | خیزش دوباره کرونا در راه است

وزیر بهداشت در آیین بهره برداری از پروژه های سلامت نسبت به برافروخته شدن شعله های جدیدی از آتش کرونا در کشور هشدار داد.

  • کد خبر: 400
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 1 مهر 1399 - 15:02

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا و به نقل از وبدا، سعید نمکی در پنجمین آیین بهره برداری از پروژه های سلامت تحت عنوان پویش سراسری ره سلامت که از طریق ویدئوکنفرانس 23 پروژه بهداشتی و درمانی و آموزشی به صورت همزمان در سه استان کرمانشاه، لرستان و خوزستان (دزفول و آبادان)، به بهره برداری رسید، اظهار کرد: جای خرسندی است که عزیزان ما در دانشگاه های علوم پزشکی کشور علاوه بر نبرد سرسختانه و نفس گیر با امواج سهمگین کووید 19، به توسعه زیرساخت های حوزه سلامت می‌پردازند. همزمانی این دو موضوع با یکدیگر، در عین مضایق مالی و اقتصادی، نشانه ای از ایثار و شهادت، همت و بلندنظری در مردم شریف و مدیران دلسوز نظام و همراهی خداوند یکتاست. 

وی با اشاره به پنجمین آیین بهره برداری از پروژه های سلامت، افزود: در پنجمین مرحله پویش ره سلامت، شاهد افتتاح پروژه هایی در نقاط کمتر توسعه یافته در استان های محروم مملکت هستیم. امیدواریم گوشه ای از عظمت ملت ایران را پاسخ داده باشیم و بتوانیم در کنار هم، درروزهای آتی، زیرساخت های بیشتری را به بهره برداری برسانیم. جای امیدواری است که با همراهی و همت والای مردم این سرزمین، بیماری کرونا را مدیریت کرده و مهار کنیم.

نمکی خاطرنشان کرد: موج دوم بیماری کرونا با همت و رشادت کادر سلامت و همراهی سایر دستگاه ها، مهار شده و به حداقل رسید. اما متاسفانه به دلیل عدم رعایت ها در بعضی قسمت ها، شعله های جدیدی از این آتش در کشور برافروخته شده است. بارها تاکید کرده ایم که اگر 90 درصد از مردم اصول بهداشتی و فاصله گذاری ها را رعایت کنند و فقط 10 درصد رعایت نکنند، بازهم کرونا خواهد ماند. متاسفانه با حداقل ها، حداکثرها را زیر سوال می بریم و با اضرار به غیر، باعث ضربه زدن به هموطنانمان می شویم.

وی با تاکید بر ضرورت همراهی بیشتر مردم با کادر بهداشت و درمان کشور، تصریح کرد: همکارانمان در نظام سلامت بیش از پیش در مدیریت کرونا نیازمند همراهی همگانی هستند.

آمار روزانه یک مهر 1399 | رکوردشکنی ابتلای روزانه کرونا در کشور

به گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وبدا) سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تاکنون 429 هزار و 193 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و با فوت 178 نفر در 24 ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به 24 هزار و 656 نفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: از دیروز تا امروز اول مهر 1399 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، سه هزار و 712 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی و هزار و 817 نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید19 در کشور به 429 هزار و 193 نفر رسید.  متاسفانه در 24 ساعت گذشته، 178 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 24 هزار و 656 نفر رسید.

 معاون وزیر بهداشت گفت: تاکنون 363 هزار و 737 نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین 3922 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.  خانم لاری افزود: تاکنون سه میلیون و 800 هزار و 619 آزمایش تشخیص کووید19 در کشور انجام شده است.

وی اظهار کرد: استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند. استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی و استفاده از ماسک در کشور سیر نزولی دارد و همزمان با این روند کاهشی، شاهد افزایش موارد ابتلا و بستری روزانه به علت کرونا در اغلب استان‌های کشور هستیم.

یادآوری یک نکتهروند صعودی ابتلا به ویروس کرونا در کشور ادامه دارد و بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا، پیک بیماری در 10 استان کشور از جمله ایلام، چهارمحال و بختیاری، قم، البرز، تهران، کرمانشاه، همدان، کرمان و کردستان آغاز شده است. نتایج بررسی‌های وزارت بهداشت همچنین حاکی از آن است که استان قم که بیماری دراسفند ماه از آنجا آغاز شد در حال حاضر موج شدیدی از بیماری را تجربه می‌کند.

پاییز امسال، فصلی نگران‌کننده از لحاظ شرایط کرونایی

برنامه «روزنه» با موضوع رفتار‌های فصلی و باید‌ها و نباید‌های فصل پاییز، در ارتباط تلفنی با پروفسور علی کرمی (رئیس بنیاد ملی سبک زندگی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله) از شبکه رادیویی گفتگو روی آنتن رفت. علی کرمی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا پاییز امسال با تمام پاییز‌های گذشته متفاوت است.

وی با اشاره به این که شیوع ویروس کرونا استرس را در جوامع بشری افزایش داده است، گفت: کسانی که روحیه حساس دارند و تحت تاثیر عوامل بیرونی قرار می‌گیرند در قبال تغییر فصل می‌توانند بیشترین آسیب را دریافت کنند.

رئیس بنیاد ملی سبک زندگی افزود: افرادی که سبک زندگی‌شان را به دست خود انتخاب و هدایت می‌کنند، تحت تاثیر تغییرات محیطی و فصلی قرار نمی‌گیرند. وی ادامه داد: با فرا رسیدن فصل پاییز، سرماخوردگی‌ها و سینوزیت‌ها وگلودرد‌ها شروع می‌شوند.

علی کرمی با بیان اینکه در فصل پاییز میزان نور زمین کاهش پیدا می‌کند، تصریح کرد: در این فصل مردم کم‌تر به طبیعت می‌روند و معمولا به دلیل سرما از پیاده‌روی و بیرون ماندن پرهیز می‌کنند. وی اضافه کرد: نور در ترشح هورمون‌های اساسی سیستم ایمنی نقش جدی و موثری را ایفا می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله تاکید داشت: روحیه و خلقیات و سلامت و شخصیت هر فرد در گرو نوعِ اندیشه آن فرد است. وی ادامه داد: در فصل پاییز مردم باید تلاش کنند تا به طور بهینه و مستمر در معرض دریافت نور قرار بگیرند.

علی کرمی با اشاره به این که برای کاهش آمار کرونا در کشور مردم باید همدلی و همراهی داشته باشند، عنوان کرد: اگر تک تک افراد حاضر در جامعه خودشان را مسئول بدانند و رعایت کنند، آمار کرونا کاهش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به این که اصلاح سبک زندگی انسان را در مسیر سلامت قرار می‌دهد، افزود: ما باید به جای بررسی مضرات فصل پاییز، به زیبایی‌های این فصل فکر کنیم.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف