150 کشور به برنامه جهانی واکسن کرونا پیوستند

حدود 156 کشور به یک طرح جهانی برای توزیع عادلانه واکسن‌ مقابله با بیماری کووید 19 پس از تولید آن پیوستند.

  • کد خبر: 403
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 1 مهر 1399 - 20:46

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، خبرگزاری رویترز، این مطلب را سازمان جهانی بهداشت که رهبری این طرح را برعهده دارد، اعلام کرده است. این سازمان در عین حال خبر می‌دهد که دو ابرقدرت، چین و ایالات متحده، هنوز به این طرح ملحق نشده‌اند.

این برنامه موسوم به کوواکس (COVAX) قصد دارد تحویل دو میلیارد دوز واکسن را در سراسر جهان تا پایان سال 2021 محقق سازد و در این برنامه، کارکنان مراقبت‌های بهداشتی و افراد آسیب‌پذیر در اولویت هستند. دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پیش از این با معاملات دوجانبه منابع آینده واکسن برای خود را تأمین کرده است، شیوه‌ای که انتقاد بسیاری از کشورها را برانگیخته است.

چین نیز که ویروس کرونا از آنجا آغاز شد در فهرست 64 کشور ثروتمندی که به کوواکس پیوسته‌اند نیست، اما مقامات کشورهای ملحق‌شده می‌گویند که گفت‌وگوها با پکن ادامه دارد. این طرح قرار است حدود دو سوم از جمعیت جهان را پوشش دهد. ایران هم به گفته سخنگوی وزارت بهداشت برای پیش خرید واکسن کووید 19 ثبت نام کرده است.

ویروس کرونا حدود 31 میلیون نفر را در سطح جهان آلوده کرده و تقریباً یک میلیون نفر را کشته است. ده‌ها واکسن برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس اکنون در حال کارآزمایی بالینی است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف