سخنرانی جنجالی نامزد دموکرات ها
کرونا، سوژه اصلی انتخابات امریکا شد

کرونا در حالی سوژه اصلی جدال‌های انتخاباتی در امریکاست که جوبایدن، نامزد دموکرات‌ها گفته است دونالد ترامپ با کوتاهی در مهار کرونا جان مردم امریکا را به خطر انداخته است.

  • کد خبر: 404
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 1 مهر 1399 - 18:29

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا و به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ جو بایدن نامزدحزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری امریکا در جمع هواداران خود در ایالت ویسکانسین مدیریت بحران دونالد ترامپ را در مهار ویروس کرونا فاجعه بار توصیف کرد .

جو بایدن گفت: امروز متاسفانه امریکا به سمت یک نقطه عطف غم انگیز به پیش می‌رود. کشور ما به رکورد 200 هزار مرگ براثر ویروس کرونا نزدیک می‌شود. این افراد در سراسر این کشور دچار بیماری شدند. این به آن معناست که بعضی صندلی ها، میز‌ها و میز‌های غذاخوری که هفته‌ها یا ماه‌های گذشته یک پدر، مادر یا عضو دیگری از خانواده روی آن می‌نشست، اکنون خالی شده اند. در برخی موارد کار از این هم بدتر بود و افرادی به من گفتند که با توجه به شرایط مربوط به بیماری کرونا نتوانستند دوستان نزدیک یا پدر و مادر‌ها یا پدربزرگ و مادربزرگ‌های سالمند خود را پیش از مرگ ببینند.

 نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا گفت: 200 هزار مادر، پدر، پسر، دختر، پدربزرگ و مادربزرگ، عمو، عمه، دوست و همکار دیگر در میان ما نیستند. صراحتا می‌گویم که فقط اگر رئیس جمهور زودتر اقدام می‌کرد، خیلی از آن‌ها جان خود را بر اثر این ویروس از دست نمی‌دادند.

بایدن در ادامه گفت : در ماه مه، دانشگاه کلمبیا تحقیقاتی را منتشر کرد که بر اساس آن اگر رئیس جمهور فقط یک هفته زودتر اقدام می‌کرد، 36 هزار نفر از مرگ رهایی می‌یافتند. امروز، بر اساس مدلی که برای ردیابی ویروس مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاخ سفید و بسیاری جا‌های دیگر از به آن اتکا می‌کنند، از هم اکنون تا پایان سال در حالی که ما منتظر یک واکسن هستیم، از حالا تا پایان سال، ما 200 هزار نفر دیگر را از دست خواهیم داد. این رقم بین 178 تا 200 هزار نفر ارزیابی شده است. علاوه بر این اشاره شده است که اگر ما با انجام کاری که شما در اینجا در ویسکانسین انجام می‌دهید، ماسک زدن و حداقل شرایط لازم برای تحقق این امر را انجام دهیم، می‌توانیم بیش از 115 هزار نفر را نجات دهیم؛

نامزد دمکراتها افزود: به دلیل دروغگویی و بی کفایتی دونالد ترامپ در شش ماه گذشته یکی از بزرگترین تلفات جامعه امریکایی در تاریخ رقم خورد. اما متأسفانه، این ماجرا هنوز تمام نشده است. اتفاقاتی که در 90 روز آینده در پیش داریم ممکن است دو برابر افتضاح 180 روز گذشته باشد. فقط به آن فکر کنید. تمام کاری که رئیس جمهور انجام می‌دهد این است که عمداً موضوع بحث را تغییر می‌دهد که این کار باعث خشم و عصبانیت ما می‌شود. یک بار دیگر، به ما گفته شده است که می‌توانیم زندگی مردم را نجات دهیم. این بار، همانطور که گفتم، 110 هزار نفر نجات پیدا می‌کنند، اگر فقط چند گام ساده برداریم.

مهمترین آن‌ها ماسک زدن است که هنوز رئیس جمهور از آن امتناع می‌کند. در حقیقت، ما شاهد برگزاری تجمع انتخاباتی ترامپ در داخل سالن با حضور هزاران نفر بودیم، که بسیاری از آن‌ها ماسک نداشتند و این با وجود شواهد روشنی است که بر اساس آن این اقدام جان همه این افراد را به خطر می‌انداخت. رئیس جمهور در ماه فوریه از این خطرات آگاه بود و آن را از دید مردم آمریکا پنهان کرد.

جوبایدن در ادامه گفت: در واقع می‌توانید صدای خودش را که توسط مصاحبه باب وودوارد با او ضبط شده است، بشنوید. ما می‌شنویم که به طور خصوصی می‌گوید: «این یک ویروس کشنده است. بسیار کشنده‌تر از هر آنفولانزا». اما این چیزی نیست که او علناً به ما می‌گفت. او علناً به ما گفت که دقیقاً مانند آنفولانزا است و در هوای گرم به طرز معجزه آسایی از بین می‌رود.

همه آن سخنان ترامپ دروغ بود. او این را می‌دانست. توضیح او چیست؟ او گفت که نمی‌خواهد مردم امریکا دچار وحشت شوند. او نمی‌خواست آن‌ها را وحشت زده کند. ترامپ وحشت کرد. ویروس برای او بسیار بزرگ بود. ترامپ در تمام طول زندگی خود، از هر مشکلی که با آن روبرو بود (با کمک دیگران) نجات یافته بود. اما این بحران، یک بحران واقعی بود که مقابله با آن به رهبری جدی ریاست جمهوری نیاز داشت، اما ترامپ برای یا نکار محیا نبود. او دچار وحشت شده و نتوانست کاری انجام دهد. او وحشت کرد و امریکا بدترین تلفات کرونا در جهان را متحمل شده است. اما مردم آمریکا وحشت نمی‌کنند.

ما وحشت نمی‌کنیم من می‌فهمم که او چه می‌گفت، زیرا این سخنان نشان دهنده جهان بینی وی بود. وقتی دونالد ترامپ گفت که نمی‌خواهد وحشت ایجاد کند، فقط در مورد وحشت سلامتی صحبت نمی‌کرد، بلکه نگاهش به بازار سهام هم بود. ترامپ نگران بود که اگر واقعیت را به مردم بگوید، وحشت در بازار‌های مالی ایجاد می‌شود و این به موقعیت او در انتخابات آسیب وارد می‌کرد.

 جوبایدن در پایان می‌گوید: دونالد ترامپ به این شکل به جهان نگاه می‌کند. او دنیا را از خیابان «پارک» (خیابانی ثروتمندنشین در نیویورک) می‌بیند. من دنیا را از جایی می‌بینم که در آن بزرگ شدم، شهری مانند اسکرانتون در پنسیلوانیا. شهری سختکوش، درست مثل این شهر و سایر شهر‌ها در سراسر ویسکانسین. وقتی از خیابان پارک به دنیا نگاه می‌کنید، اساساً آنچه می‌توانید ببینید وال استریت است و فکر می‌کنید وال استریت این کشور را ساخته است! خوب، اجازه دهید به شما بگویم.

شما فکر می‌کنید اقدام دونالد ترامپ به معافیت مالیاتی 1.5 تریلیون (1500 میلیارد) دلاری برای شرکت‌های بزرگ و گروه‌های ثروتمند بر اساس یک برنامه اقتصادی است؟ شما مانند ترامپ فکر می‌کنید اگر دستمزد ساعتی 15 دلار را برای کارگران ضروری امریکا بیش از حد بدانید. شما اضافه کاری میلیون‌ها کارگر امریکایی را حذف می‌کنید. شما سعی می‌کنید در میانه این بیماری همه گیر، (بیمهِ) مراقبت‌های بهداشتی را از 20 میلیون آمریکایی دریغ کنید.

پیش‌تر نامزد دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 امریکا از رئیس جمهوری کنونی این کشور به دلیل سوء مدیریت در مقابله با ویروس کرونا خواسته بود که از قدرت کناره‌گیری کند. در 42 روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری امریکا، نظرسنجی‌ها و آخرین تحلیل‌های انتخاباتی امریکا نشان می‌دهد تاکنون جو بایدن، نسبت به دونالد ترامپ وضعیت بهتری در ایالت‌های رقابتی دارد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف