تا سال آینده میلادی
کرونا 96 میلیون نفر را به کام فقر می‌کشد

پژوهشگر ارشد بخش زنان سازمان ملل متحد معتقد است همه‌گیری کرونا تا سال آینده، 96 میلیون نفر را دچار فقر شدید می‌کند که 47 میلیون نفر از این تعداد را زنان تشکیل می‌دهند.

  • کد خبر: 407
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 2 مهر 1399 - 13:35

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، ژینت آزکونا می‌گوید این موضوع سبب می‌شود تعداد کل زنان و دخترانی که با 1.9 دلار در روز یا کمتر از این مقدار امرار معاش می‌کنند، به 435 میلیون نفر برسد.

این متخصص ادامه داد: «در 22 سال گذشته فقر شدید رو به کاهش بود اما با شیوع کرونا تعداد مشاغل زیادی از دست رفت و کوچک شدن اقتصادها موجب تنگنا در معیشت‌ها به خصوص برای زنان شده است. سیستم‌های حمایت اجتماعی ضعیف بسیاری از فقیرترین افراد جامعه را بدون هیچ گونه حمایتی رها کرده‌اند.»

 

با هم در سایت کرونومی خواندیم:

 

بخش زنان سازمان ملل متحد معتقد است بحران‌ها هرگز اثر یکسانی بر مردان و زنان ندارند و بحران ناشی از شیوع کرونا نیز از این قاعده مستثنی نیست.

بر اساس گزارش این سازمان زنان بسیاری در اقتصادهای مختلف درآمد خود را از دست داده‌اند و در حالی که همگان با چالش‌های غیرمنتظره‌ای روبرو هستند، زنان متحمل بار اقتصادی و اجتماعی ناشی از شیوع کووید-19 می‌شوند. زنان فقیر و حاشیه‌نشین با ریسک بالاتر ابتلا و مرگ بر اثر ویروس کرونا، از دست دادن معیشت و افزایش خشونت مواجه هستند. این گزارش در ادامه می‌افزاید: «70 درصد کارکنان سلامت در جهان را زنان تشکیل می‌دهند و با وجودی که در صف نخست قرار مواجهه با کرونا قرار دارند، هنوز درآمدی یکسان با مردان دریافت نمی‌کنند.»

به گزارش بخش زنان سازمان ملل متحد، شکاف درآمد بین جنسیتی در بخش سلامت 28 درصد است که از شکاف درآمدی کلی بین جنسیت‌ها (16 درصد) بالاتر است. علاوه بر این، به نظر می‌رسد همه‌گیری کرونا موجب افزایش شکاف درآمدی جنسیتی شود. انتظار می‌رود در سال 2021 در برابر هر 100 مرد 25 تا 34 ساله که دچار فقر شدید هستند، 118 زن شدیدا فقیر باشند و این تعداد تا سال 2030 به 121 زن شدیدا فقیر در برابر هر 100 مرد خواهد رسید که به معنی افزایش تعداد زنان بسیار فقیر در سراسر جهان است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف