بی عدالتی در توزیع واکسن کرونا در جهان و تزریق دوز سوم در آمریکا

سازمان غذا و داروی آمریکا با وجود بیانیه‌های شدیدالحن سازمان جهانی بهداشت مبنی بر بی عدالتی و نابرابری در توزیع واکسن کرونا در جهان اعلام کرد که دوز سوم واکسن کرونا را پیش از آغاز تعطیلات در این کشور به همه افراد بزرگسال تزریق می کند.

  • کد خبر: 4076
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 29 آبان 1400 - 07:41

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی) آمریکا در حالی برنامه تزریق دوز سوم واکسن کرونا به مردم خود و ایمن کردن آنها برای تعطیلات پیش روی سال جدید میلادی را به منظور جلوگیری از گسترش موج زمستانی گونه دلتای کرونا اعلام کرده است که به گفته آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل، تنها 5 درصد از مردم در آفریقا کاملا واکسینه شده اند و این یک شرم جهانی است.

سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد که پیش از آغاز تعطیلات، دوز سوم واکسن های شرکت های فایزر و مدرنا به همه افراد بزرگسال تزریق می شود.

 سازمان جهانی بهداشت از کشورهای ثروتمندی که دارای منابع بسیاری از واکسن کووید-19 هستند، خواسته است به جای تزریق دوز سوم، آنها را با کشورهای کم درآمد تقسیم کنند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه به وقت محلی گزارش داد بر اساس دستور سازمان غذا و داروی آمریکا همه افراد بالای 18 سال در این کشور می توانند دوز واکسن سوم کرونا را دریافت کنند.

اما این دستور سازمان غذای داروی آمریکا به تایید مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها برای استفاده از واکسن سوم فایزر و مدرنا  نیاز دارد که قرار است مقامات این مراکز در این باره تصمیم گیری کنند.

شرکت فایزر هفته پیش از سازمان غذا و داروی آمریکا خواسته بود دوز سوم کرونا را برای همه بزرگسالان در آمریکا تایید کند. این شرکت آمریکایی در دفاع از تقاضای خود اعلام کرده بود که تحقیقات بر روی 10 هزار نفر نشان می دهد دوز سوم کرونا برای تمام بزرگسالان مفید است.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که موارد جدید کرونا در آمریکا در دو هفته گذشته به‌ ویژه  ایال تهایی که با جوی سردتر مواجه شده اند، به‌طور پیوسته افزایش یافته است.

برخی از ایالت ها به دلیل روندهای نگران کننده کرونا، منتظر تایید دوز سوم کرونا از سوی مقامات فدرال نبودند. ایالت های یوتا و ماساچوست جدیدترین  ایالت هایی بودند که در هفته گذشته واکسن سوم را برای همه بزرگ سالان بالای 18 سال تایید کردند.

بیشتر بخوانید:

تزریق دوز سوم کرونا یکی از اهداف اولیه دولت جو بایدن بود اما در ماه سپتامبر گروهی از مشاوران سازمان غذا و داروی آمریکا با این ایده مخالفت و اعلام کردند که دوز واکسن سوم کرونا تنها برای افراد آسیب پذیر تجویز می شود.

با این حال متحدان جو بایدن و همچنین مقامات در داخل کاخ سفید از پروسه طولانی اداری برای تایید دوز سوم کرونا ابراز نگرانی کرده اند و معتقدند این تاخیر به عدم آمادگی آمریکا برای مقابله با کرونا پیش از آغاز تعطیلات آخر سال در این کشور منجر می شود.

بیش از 195 میلیون آمریکایی کاملا واکسینه شده و 30 میلیون نفر دیگر دوز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

 آمریکا با 48 میلیون 400 هزار مورد ثبت شده ابتلا به کرونا و همچنین بیش از 789 هزار فوتی ناشی از این بیماری همه‌گیر، در رده اول جهانی از نظر آمار ابتلا و قربانیان این بیماری قرار دارد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف