نائب‌رئیس اول اتاق اصناف ایران:
رونق دوباره کسب‌وکارهای آسیب دیده از کرونا زمانبر است

نائب‌رئیس اول اتاق اصناف ایران درباره آنچه در مواجهه با همه‌گیری ویروس کرونا بر اصناف کشور گذشت، اظهار کرد: اگر بخواهیم اتفاقات و مثبت و منفی این ماه‌ها را در دوکفه ترازو بگذاریم، یک اتفاق خوب در حوزه اصناف با شیوع ویروس کرونا رخ داد؛ اما در مقابل، فعالان این بخش با ده‌ها اتفاق بد و تلخ روبه‌رو بودند که بسیاری از مشاغل را تا مرز ورشکستگی نیز پیش برد.

  • کد خبر: 4082
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 29 آبان 1400 - 22:37

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی) به نقل از اتاق اصناف ایران، جلال‌الدین محمد شکریه افزود: اتفاق خوب کرونا در حوزه اصناف، فعالیت هرچه بیشتر بر بستر اینترنت بود. بسیاری از اصناف در این مدت به این نتیجه رسیدند که دوام آنها در بازار پرمحدودیت درگیر کرونا، تنها بر بستر اینترنت، ‌قابلیت شکل‌گیری دارد و به همین دلیل به سوی آن حرکت کردند.

 شکریه در این زمینه خاطرنشان کرد: در سال‌های پیش از کرونا تلاش‌های فراوانی برای جلب نظر اهالی صنوف به استفاده ‌از بستر آی‌تی و اینترنت انجام شده بود اما حتی با وجود تشکیل اتحادیه این کسب‌و‌کارها، همواره مقاومت‌هایی در این زمینه می‌شد. خوشبختانه درحال‌حاضر با وجود تمام کمبودها و مشکلات حرکت‌های مطلوبی در این زمینه انجام شده است.

 وی درباره تاثیرات منفی همه‌گیری کرونا در حوزه بازار و اصناف نیز خاطرنشان کرد: در این ماه‌ها بسیار از آثار منفی همه‌گیری ویروس کرونا شنیده‌ایم و امروز نیز اثرات آن خود را به شکل چک‌های برگشتی نشان می‌دهد. آبرویی که فعالان بازار طی سال‌ها و ذره‌ذره کسب کرده بودند، امروز با این چک‌های برگشتی به یک‌باره می‌ریزد.

 نائب‌رئیس اتاق اصناف ایران در این زمینه تاکید کرد: باوجود اینکه معاونان دولتی درباره برگشت نخوردن چک‌ها اطمینان داده بودند، آن وعده‌ها عملی نشد. از سوی دیگر، پاس کردن چک‌ها به فروش بالا نیاز دارد که به رکود بازار، تورم، گرانی، کاهش قدرت خرید مردم و افزایش هزینه‌ها نیز این اجازه را به بازاریان نمی‌دهد. ضمن اینکه تدابیری مثل اضافه شدن 10 درصد به حقوق کارکنان دولت در حالی که سایر هزینه‌های زندگی چندین برابر رشد داشته، نمی‌تواند رهاورد چندانی برای بهبود اقتصاد بازار باشد.

بیشتر بخوانید:

 وی تصریح کرد: بهبود وضعیت بازار مستلزم فعالیت مطلوب یک زنجیره است؛ حتی بدون در نظر گرفتن همه‌گیری ویروس کرونا این زنجیره با مشکلات فراوانی روبه‌رو بود. در حقیقت، آسیب‌های همه‌گیری ویروس کرونا در این ماه‌ها تیر خلاص به بسیاری از صنوف بود.

 شکریه درباره کسب‌و‌کارهایی که به طور جدی از کرونا آسیب دیدند نیز عنوان کرد: بسیاری از باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی در این مدت به ورشکستگی دچار شدند. مهدکودک‌ها، سالن‌های بازی، شیرینی‌فروشی‌ها و تالارهای پذیرایی از مهم‌ترین کسب‌و‌کارهایی بودند که کرونا بسیاری از آنها را از عرصه کسب‌و‌کار حذف کرد؛ البته موضوع فقط خود این مشاغل نبودند. برای مثال، برگزار‌ نشدن مراسم ازدواج در تالارها، علاوه‌بر این واحدهای صنفی، کسب‌و‌کار گلفروشی‌ها، قنادی‌ها و حتی بسیاری از فروشگاه‌ها و مزون‌ها را نیز از بین برد و شاید سال‌ها زمان نیاز باشد تا این کسب‌و‌کارها دوباره رونق بگیرند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف