رئیس اتحادیه عکاسان و فیلم‌برداران مجالس تهران
5 هزار عکاس مجالس بیکار شدند/ کرونا بحران‌های قبلی بازار عکاسان را تکمیل کرد

رئیس اتحادیه عکاسان و فیلم‌برداران مجالس تهران گفت : بعد از کرونا و با تعطیل شدن مراسم‌ها ضربه نهایی به این صنف خورد و این ضربات پی‌درپی باعث شد تا تعداد زیادی از اعضا تصمیم بگیرند کاسبی خود را تعطیل کنند.

  • کد خبر: 4087
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 1 آذر 1400 - 08:41

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی) زعفر یاوری بلوک‌آبادی گفت: قبل از شیوع کرونا پیشخوان دولت و پلیس 10+ در امور عکاسی ورود کرده بودند که البته این اتفاق با انتقاد جامعه عکاسان همراه بود اما انتقادها راه به جایی نبرد و بازار عکاسی را تحت تاثیر قرار داد.

یاوری ادامه داد: در گذشته مردم برای هر کار اداری که داشتند باید به عکاسی مراجعه می‌کردند و عکس پرسنلی می‌گرفتند اما خب امروزه بسیاری از مراکز اجرایی و اداری دارند کار عکاسی‌ها را انجام می‌دهند و همه چیز تغییر کرده است.

او ادامه می‌دهد: وظیفه این مراکز تسهیل در امر صدور گذرنامه، شناسنامه و کارت ملی برای مردم است و مهارت عکاسی را ندارند به همین دلیل است که بیشتر مردم از عکس‌های روی مدارک شناسایی‌شان ناراضی هستند.

رئیس اتحادیه عکاسان و فیلم‌برداران مجالس تهران ادامه داد: بعد از کرونا و با تعطیل شدن مراسم‌ها ضربه نهایی به این صنف خورد و بحران‌ها تکمیل شدند. این ضربات پی‌درپی باعث شد تا تعداد زیادی از اعضا تصمیم بگیرند کاسبی خود را تعطیل کنند.

بیشتر بخوانید

 

این رئیس اتحادیه در ادامه افزود: ابتدای سال 1398 تعداد افرادی که مجوز داشتند 1900 نفر بود اما امروز این تعداد به 1040 نفر رسیده، از آنجایی که در هر واحد صنفی 5 تا 6 نفر به‌طور مستقیم کار می‌کنند، می‌توان گفت که در حدود 5 هزار نفر بیکار به جامعه بی‌کاران کشور اضافه شده است.

یاوری در ادامه گفت: علاوه بر این برخی از افراد بودند که به صورت موردی با عکاسی‌ها در ارتباط بودند و کار عکاسی می‌کردند، به‌عنوان‌مثال 2 مراسم را در طول ماه پوشش می‌دادند که دقیقاً 2 سال است که آن‌ها کاملاً بی‌کار شده‌اند.

او افزود: دولت در سال گذشته وامی تحت عنوان وام کارا در اختیار اصناف قرارداد، اما مگر درآمدی بود که از محل آن اقساط این وام را پرداخت کنیم؟ به همین دلیل از آن وام استقبال نشد.

یاوری در ادامه از نقش بیمه و مالیات گفت: سازمان تأمین اجتماعی و دارایی باید در این شرایط به کسبه کمک کنند اما نه‌تنها کمکی از سمت آن‌ها انجام نشد بلکه با همان فشار سابق در حال اخذ بیمه و مالیات از مردم هستند.

وي با اشاره به افزايش قيمت کاغذ و مواد شيميايي مورداستفاده در عکاسی‌ها گفت: کاغذ حساس قبلاً 800 هزار تومان قيمت داشت، اما هم‌اکنون قيمت آن به بيش از 5 ميليون تومان افزایش‌یافته است.

رئيس اتحاديه عکاسان و فیلم‌برداران مجالس تهران در پايان تصريح کرد: تمام لوازم عکاسي وارداتي است و در کشور ما لوازم و تجهيزات عکاسي توليد نمی‌شود و اين نيز وسايل اوليه موردنیاز عکاسي و فیلم‌برداری را در کشور بسيار گران کرده است و کسی به دنبال فعاليت در اين صنف نيست.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف