آیا تزریق دوز سوم واکسن کرونا برای همه ضروری است؟

براساس آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نزدیک به 65 درصد از مردم کشور در مقابل ویروس کرونا واکسینه شده‌اند، ‌اما آیا دریافت دوز سوم این واکسن نیز برای همه شهروندان فارغ از سن، جنس و بیماری زمینه‌ای ضروری است؟

  • کد خبر: 4093
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 1 آذر 1400 - 10:24

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا ( کرونومی) به نقل از ایرنا، واکسیناسیون کرونا که از بهمن سال 1399 بر اساس سند ملی واکسیناسیون در ایران آغاز شد، به گفته مسئولین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مرز 100 میلیون دوز تزریق هم گذشته است.

براساس آمار رسمی، تا کنون 56 میلیون و 653 هزار و 947 نفر دوز اول، 44 میلیون و 726 هزار و 47 نفر دوز دوم و 765 هزار و 235 نفر، دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 102 میلیون و 145 هزار و 229 دوز رسید.

بنابر این آمار، بیش از 80 درصد هموطنان در کشور واکسن کرونا را تزریق کرده و واکسیناسیون 65 درصد جامعه هدف نیز تکمیل شده است. اما اولویت و ضرورت دریافت دوز سوم (تقویتی) این واکسن برای گروه‌های جمعیتی متعدد، فارغ از سن و جنس و بیماری زمینه‌ای چگونه خواهد بود؟

دوز سوم (تقویتی) واکسن کرونا که تحت عنوان «دوز یادآور» هم شناخته می‌شود، با هدف حفظ و افزایش پاسخ ایمنی بدن به بیماری تزریق می‌شود.

مطابق با مصوبه کمیته فنی کشوری واکسیناسیون کووید19 تزریق این دوز، براساس اولویت دریافت دوز اول و دوم تزریق خواهد شد.

رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این باره می‌گوید: هموطنان براساس اولویت دریافت دوز اول و دوم واکسن کرونا، دوز سوم (تقویتی) را نیز دریافت خواهند کرد. اکنون تزریق این دوز (یادآور) در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور آغاز و برند واکسن نیز با توجه به نوع واکسن تزریقی در نوبت اول و دوم تعیین خواهد شد.

هموطنان براساس اولویت دریافت دوز اول و دوم واکسن کرونا، دوز سوم (تقویتی) را نیز دریافت خواهند کرد. اکنون تزریق این دوز (یادآور) در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور آغاز و برند واکسن نیز باتوجه به نوع واکسن تزریقی در نوبت اول و دوم تعیین خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

به گفته محسن زهرایی، مراکز بهداشت و درمان بستری کننده بیماران کرونا، آزمایشگاه‌ها و مراکز 16 ساعته با مراجعان مشکوک به این بیماری و سپس همه کارکنان نظام سلامت دوز تقویتی را دریافت می‌کنند.

وی می‌گوید: اکنون مکاتبات برای تزریق دوز سوم (یادآور) هم به دانشگاه‌های علوم پزشکی ارسال و واکسن نیز در اختیار این مراکز قرار گرفته است. نوع واکسن هم باتوجه به مدل  دوز اول و دوم تزریق خواهد شد.

همچنین دکتری فیزیولوژی پزشکی و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در این باره به خبرنگار اجتماعی ایرنا گفت: برند دوز سوم واکسن کرونا باتوجه به دو دوز پیشین تعیین می‌شود. به عنوان مثال، در صورت استفاده از دو دوز واکسن سینوفارم یا برکت، می‌توان برای دوز سوم (یادآور) از واکسن آسترازنکا، فایزر، مدرنا یا جانسون اند جانسون استفاده کرد.

محمدرضا رئوفی با بیان اینکه واکسن‌های معادل اثربخشی را افزایش می‌دهد، افزود: در صورت استفاده از دو دوز واکسن آسترازنکا، فایزر یا اسپوتنیک وی اما نباید از واکسن‌های ضدویروس اینکتیو (غیرفعال) اعم از برکت یا سینوفارم در دوز یادآور استفاده شود.

وی توضیح داد: میزان آنتی‌بادی بدن پس از گذشت یک دوره زمانی کاهش می‌یابد، بنابراین دوز سوم تقریبا برای تمامی گروه‌های جمعیتی و بیماران زمینه‌ای به عنوان یک یادآور با هدف افزایش سطح ایمنی بدن توصیه می‌شود.

دوز یادآور واکسن کرونا 6 ماه پس از تزریق دوز دوم دریافت شود

این دکتری فیزیولوژی پزشکی یادآور شد: دوز سوم (یادآور) تقریبا 6 ماه پس از تزریق دوز دوم استفاده می‌شود، اما پس از دریافت این دوز هم رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا الزامی است و تزریق هر سه دوز واکسن کرونا نیز به طور قطعی مانع از ابتلا به بیماری نخواهد شد.

رئوفی ادامه داد: این ویروس دائما جهش یافته و احتمال می‌رود برخی سویه‌ها به رغم تزریق واکسن بتوانند از سیستم ایمنی بدن فرار کنند. همچنین تمام جهش‌های ویروس کرونا قابل شناسایی نبوده و انتظار می‌رود، شماری از جهش‌ها در برخی کشورها معرفی نشوند. بنابراین رعایت ضوابط بهداشتی مقابله با کرونا پس از تزریق واکسن نیز باید ادامه داشته باشد.

به گفته وی، در ایران ضرورت تزریق دوز سوم و اولویت دریافت براساس نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین شده و به گفته منابع رسمی، در صورت تزریق اولویت با کادر بهداشت و درمان کشور خواهد بود.

مهرداد روانشاد، دکتری ویروس‌شناسی پزشکی نیز در خصوص ضرورت دریافت و چگونگی تعیین نوع دوز سوم اظهار داشت: براساس مشاهدات پزشکی مشخص شد، پس از تزریق دوز دوم واکسن کرونا، ایمنی کامل ایجاد نمی‌شود. بنابراین برای افزایش اثربخشی واکسن از دوز سوم که تحت عنوان «یادآور» شناخته شده، استفاده می‌شود.

وی تاکید کرد: مطالعات علمی در این زمینه محدود و مستلزم تکمیل تحقیقات پزشکی است، اما مطالعات اولیه در این رابطه نشان می‌دهد که می‌توان از انواع متفاوت واکسن استفاده کرد.

روانشاد خاطرنشان کرد: این دوز الزاما نباید با دو دوز پیشین یکسان باشد. به عنوان مثال در صورت تزریق دو دوز از واکسن سینوفارم یا برکت می‌توان برای دوز یادآور از برند آسترازنکا (با فناوری ساخت متفاوت از برکت و سینوفارم) استفاده کرد.

این استاد علوم پزشکی ادامه داد: ورود ویروس کرونا به بدن در قالب عفونت طبیعی و همچنین تزریق واکسن، ایمنی مادام‌العمر ایجاد نمی‌کند. به تدریج با گذشت زمان مصونیت در مقابل ویروس از بین رفته و در سال‌های آتی نیز احتمالا کشورها از واکسیناسیون مجدد بهره خواهند گرفت.

وی توضیح داد: برای استفاده از برخی واکسن‌ها نظیر آسترازنکا و اسپوتنیک-وی که براساس وکتور ویروسی (زیست‌شناسی مولکولی یا حامل برای میان‌گذاری قطعات دی ان ای بیگانه در ژنوم سلول میزبان) ساخته می‌شوند، بدن را وادار به واکنش کرده و بر این اساس باید گفت، احتمالا در سال‌های آتی به طور مرتب نمی‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

روانشاد افزود: اما شماری از واکسن‌ها همچون سینوفارم یا برکت که بر پایه ویروس کشته شده یا پروتئین‌های نوترکیب (مثل کووپارس موسسه رازی ساخته می‌شوند) در سال‌های آینده مرتبا می‌توانند تجدید شوند.

وی با اشاره به بیماران زمینه‌ای اضافه کرد: این دوز باتوجه به بازه سنی و بیماری‌های زمینه‌ای نیز می‌تواند متغیر باشد، بنابراین توصیه می‌شود که پس از تزریق دوز دوم واکسن کرونا، وضعیت ایمنی بدن ارزیابی و در صورت عدم ایجاد مصونیت موردنظر، دوز سوم تزریق شود.

به گفته وی، دوز سوم واکسن کرونا برای افزایش ایمنی بدن تزریق می‌شود، اما این دوز هم به طور قطعی از ابتلاء به کرونا جلوگیری نمی‌کند، بنابراین رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا پس از تزریق دوز سوم نیز الزامی است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف