رییس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت:
کاهش اهدای عضو همزمان با شیوع ویروس کرونا

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزرات بهداشت با بیان اینکه با شیوع کرونا در سال گذشته شاهد کاهش 50 درصدی اهدای عضو بوده‌ایم، گفت: البته در همین شرایط کرونا 40 قلب اهدایی از نقاط مختلف کشور به جاهای دیگر منتقل شده که کار پیچیده و بسیار بزرگی است.

  • کد خبر: 4096
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 1 آذر 1400 - 11:58

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی) به نقل از ایسنا، دکتر مهدی شادنوش در زمینه وضعیت اهدای عضو در کشور، گفت: علی‌رغم اینکه در بهمن ماه سال 1398 به بالاترین میزان اهدای عضو در کشور در طول سال‌هایی که اهدای عضو در کشور فعال است، رسیده بودیم، اما متاسفانه با شیوع ویروس کرونا، مقداری در این زمینه دچار اختلال شدیم. به طوری که در سال 1399 اهدای عضوهای ما تا 50 درصد کاهش یافت که البته هر چه که تا پایان سال پیش رفتیم، بهتر شد.

وی افزود: امیدواریم در سال 1400 با همت همه رسانه‌ها و خانواده‌هایی که می‌توانند در روزهای مبادا تصمیمات قاطعی بگیرند، امیدبخش زندگی‌های دیگران باشند. اگر در سال 1400 بتوانیم به شرایط سال 1398 بازگردیم اتفاق بسیار بزرگی رخ داده است.

شادنوش گفت:تا سال 1398 PMP ما یعنی شاخص بین‌المللی اهدای عضو به ازای هر یک میلیون نفر 14.7 بوده است.

وی تاکید کرد: البته در همین شرایط کرونا 40 قلب اهدایی از نقاط مختلف کشور به جاهای دیگر منتقل شده که کار پیچیده و بسیار بزرگی است.

شادنوش درباره وضعیت داروهای بیماران پیوندی نیز گفت: علی‌رغم همه تحریم‌ها و فشارهای ناجوانمردانه‌ای که آمریکایی‌ها به تولیدکنندگان و کمپانی‌های داروهای وارداتی ما وارد کردند و دچار مشکل بودیم، اما خوشبختانه دچار بحران نشدیم و با هر مشکلی که بوده این داروها تاکنون فراهم شده است.

بیشتر بخوانید:

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف