وزارت بهداشت منتشر کرد
نگرانی از کاهش رعایت پروتکل‌ها با بهبود وضعیت شهرها/ کدام استان‌ها ریسک بیشتری دارند؟

اگرچه تعداد شهرهای قرمز در کشور به صفر رسیده و رنگ آبی در حال گسترش است اما از سوی دیگر کاهش رعایت پروتکل‌های کرونایی در کشور، وضعیت کنونی در کنترل بیماری را متزلزل کرده است.

  • کد خبر: 4122
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 7 آذر 1400 - 07:42

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی) با خروج شهرهای کشور از وضعیت بحرانی قرمز، اوضاع و احوال کشور تا حد قابل توجهی تغییر کرده است. از یک سو امیدواری عمومی به کنترل کامل کرونا و رسیدن به دوران پایان پاندمی در کشور افزایش پیدا کرده و بعد از دوسال سخت، روزهای نسبتا آرامی پیش آمده است. اما این همه ماجرا نیست. بهبود وضعیت کشور از لحاظ شیوع کرونا، برخی نگرانی‌ها را نیز دامن زده است. مهمترین آنها نگرانی از کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در میان مردم است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور به نزدیکی 50 درصد رسیده و این خبر نگران کننده‌ای است. وزارت بهداشت برای بررسی وضعیت رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی در یک هفته منتهی به اوایل آذرماه مطالعاتی انجام داده و نتیجه گرفته که خبر کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی درست است .

در واقع با سرد شدن هوا، شاهد بسته ماندن پنجره‌ها در محیط‌های اداری، آموزشی و…، هستیم و همین مسئله نگرانی‌ها را بابت چرخش ویروس در فضاهای بسته تشدید می‌کند. رعایت فاصله گذاری در اماکن عمومی، یکی دیگر از موضوعات مورد بحث در مقابله با شیوع کرونا است. نکته جالب توجه در رعایت فاصله گذاری، صدر نشین بودن استان آذربایجان غربی است که بیش از 70 درصد بوده و در عین حال، استان بوشهر با 40 درصد، پایین‌ترین رتبه را به خود اختصاص داده است.

 

وضعیت صنایعی که پروتکل‌ها را رعایت نکرده و به مراجع قضائی معرفی شده‌اند، نشان می‌دهد که بیشترین تخلفات در کارگاه‌ها و صنایع کوچک اتفاق می‌افتد.

 

وضعیت اخطار و معرفی به مراجع قضائی، برای واحدهای صنفی و مراکز خدماتی، نشان می‌دهد که بیشترین تخلف در سوپرمارکت‌ها رخ می‌دهد.

 

اخطار پلمب و مراکز تهیه و توزیع غذا، واحدهای کارگاهی و…، یکی دیگر از مقوله‌های مورد بحث در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی است. به طوری که در فاصله 26 آبان تا 3 آذر امسال 34 هزار و 628 مورد اخطار و معرفی به مراجع قضائی ثبت شده است.

 

روند رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نیز چندان مناسب نیست و می‌تواند زنگ خطری برای ورود موج جدید بیماری در کشور باشد.

ا

 

تشدید بازرسی‌ها از مراکز تهیه غذا و…، نشان می‌دهد که 240 هزار و 919 مورد بازرسی در فاصله زمانی 26 آبان تا 3 آذر 1400 صورت گرفته است.

 

روند رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مقایسه آن با موارد ابتلاء، نشان می‌دهد که هر وقت پروتکل‌ها را نادیده گرفته‌ایم، روند ابتلاء افزایش یافته است.

 

رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی نیز، یکی دیگر از مقوله‌هایی است که در بحث مقابله با کرونا باید جدی گرفته شود.

 

استفاده از ماسک، یکی دیگر از دغدغه‌های دوران پاندمی کووید 19 است که نمودار وزارت بهداشت نشان می‌دهد، اوضاع در استان‌های مختلف چندان مناسب نیست.

 

رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در اماکن عمومی، نشان می‌دهد استان آذربایجان غربی، بالاترین درصد رعایت را به خود اختصاص داده و استان بوشهر نیز در نقطه مقابل قرار دارد.

 

آنچه مسلم است، شرایط رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی و مراکز مختلف، کارگاه‌ها و صنایع، آن گونه نیست که بتوان نگران نبود. زیرا، در حال حاضر بیم آن می‌رود که با سردتر شدن هوا در روزهای پیش رو تا پایان سال 1400، شاهد برو موج جدید بیماری در کشور باشیم.

بیشتر بخوانید

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف