سازمان برنامه و بودجه بررسی کرد
پیامدهای کووید-19 برای صنعت و معدن

بر اساس تحلیل‌های صنعت و معدن سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس، با توجه به همبستگی میان قیمت نفت و محصولات پتروشیمی پیش‌‌بینی می‌شود درآمد صنعت پتروشیمی در سال 1399 حداقل حدود 30 درصد کمتر از درآمد سال 1398 باشد.

  • کد خبر: 414
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 5 مهر 1399 - 10:05

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، طبق بخش تحلیل آثار کرونا در حوزه صنعت و معدن این گزارش به قلم احمد علی افکاری، با شکل‌گیری همه‌گیری این بیماری ویروسی، صنعت نفت و گاز در بالا دست و پایین دست با دگرگونی فراوانی مواجه شده است. علاوه بر کاهش قیمت محصولات پتروشیمی و در نتیجه کاهش درآمد واحدهای پتروشیمی، کاهش مقدار فروش محصولات پتروشیمی به دلیل اتخاذ شرایط قرنطینه و بسته شدن مرزهای زمینی توسط کشورهای همسایه ومشکلات پیش آمده در تخلیه بار کشتی‌ها در حمل دریایی نیز موجب کاهش بیشتر درآمد واحدهای صعتی تولید کننده محصولات پتروشیمی و کاهش درآمد ارزی این واحدها خواهد شد.

همچنین این گزارش می‌افزاید که رکود بازارهای جهانی، کاهش تقاضا و ایجاد محدودیت در صادرات این محصولات (به کشورهای همسایه از جمله عراق،ترکیه، پاکستان، افغانستان و کشورهای حوزه خلیج فارس) از مهمترین آثار شیوع این ویروس عنوان شده است. از سوی دیگر، به دلیل وجود رکود داخلی، کاهش مصرف داخلی محصولات معدنی و صنعتی نیز موجب تشدید رکود و کاهش فعالیت بخش‌های مختلف بوده است.

بر اساس این گزارش، مهمترین محصولات صادراتی این حوزه به سایر کشورها، محصولات زنجیره فولاد، مس، سیمان، سنگ‌های ساختمانی، تزئینی و کاشی و سرامیک است. میزان کل صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی در 9 ماه منتهی به آذر سال 1398 از نظر وزنی، 42 میلیون تن و از نظر ارزشی 6.4 میلیارد دلار بوده است که از مجموع صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی، حدود 2.3 میلیارد دلار به کشورهای همسایه (صادرات زمینی) انجام شده است . کشورهای عراق، ترکیه و افغانستان سه کشوری هستند که بیشترین میزان صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی به آنها انجام می‌شود. در حال حاضر این کشورها مرزهای خود با ایران را به طور کامل مسدود کرده و یا محدودیت‌هایی مانند قرنطینه 14 روزه وضع کرده‌اند و امکان صادرات به این کشورها فراهم نیست.

 

با هم در سایت کرونومی خواندیم:

 

این گزارش در بخش دیگری به روند تولید ماسک و محلول‌های ضدعفونی می‌پردازد. بر این اساس، تا پیش از بحران کرونا، میزان تولید ماسک در کشور بین 120 تا 150 هزار عدد بود که حدود 10 تا 20 درصد آن نیز صادر می‌شد. این در حالی است که پس از شیوع کرونا در کشور، نیاز روزانه به ماسک جراحی به 5 الی 6 میلیون عدد و ظرفیت تولید کشور نیز به 1.5 میلیون ماسک رسیده است. همچنین افزایش تقاضا موجب شده ظرفیت تولید ژل و محلول‌های ضدعفونی کننده به چندین برابر افزایش یابد، به نحوی که تولید این محصولات در حال حاضر 10 برابر زمان قبل از اسفند سال 1398 شده است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف