رییسی چگونه از پس پاندمی برآمد؟
کارنامه 120 روزه دولت سیزدهم در مدیریت کرونا

بیش از 120 روز از روی کار آمدن دولت سیزدهم می‌گذرد. دولتی که با ریاست سید ابراهیم رئیسی در شرایطی بسیار بحرانی ناشی از کرونا، تحریم و ... کنترل کشور را به دست گرفت. امروز وضعیت بیش از نیمی از شهرهای کشور به لحاظ رنگبندی کرونا آبی است و مرگ و میر کرونایی به حداقل رسیده است.

  • کد خبر: 4160
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 13 آذر 1400 - 11:41

به گزارش پایگاه اطلاع‌‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی) آیت‌الله دکتر ابراهیم رییسی در روز 30 مرداد ماه در معارفه کابینه خود برای کسب رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که اولویت اول ما در دولت مهار کرونا، ارتقاء وضعیت بهداشتی در کشور، اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی و ارتقاء سطح درمان جزو اولویت‌های اولیه است که دولت آن را دنبال می کند.

همین نکته توجه بسیاری از مردم و رسانه‌ها را جلب کرد. آیا رییس جمهور جدید بحران کرونا را مدیریت خواهد کرد؟

از سوم شهریور و پس از رای اعتماد مجلس یازدهم به وزرای دولت سیزدهم و انتخاب معاونان و روسای سازمان‌ها، سید ابراهیم رئیسی و تیم همراهش سکان هدایت قوه مجریه را به دست گرفتند. فشار تحریم‌های آمریکا و همراهی متحدانش از یک سو و همه‌گیری ویروس کرونا از سوی دیگر، باعث شد که دولت سیزدهم با مشکلات زیادی کار خود را آغاز کند.

تورم نزدیک به 50 درصدی، رشد اقتصادی منفی، بی‌ثباتی در بازار ارز از مشکلاتی است که دولت در این 120 روز با آن مواجه بوده و تلاش کرده برای بهبودش قدم‌هایی بردارد.  محدود کردن استفاده از منابع بانک مرکزی و کاهش بدهی دولت، نظارت بر بازار، تلاش برای کاهش خلق پول در بانک‌ها، مهار تورم و رساندن آن به نزدیک به 39 درصد، کاهش 0.3 درصدی پایه پولی، ابلاغ ضوابط اجرایی سیاست‌های ارزی و تجاری برای توسعه صادرات و مدیریت واردات از جمله ضوابط خاص تجاری و ارزی و ضوابط تهاتر کالا با نفت و میعانات گازی، کم کردن رسوب کالا در گمرکات و سرعت بخشیدن به ترخیص کالاها به ویژه دارو از جمله اقدامات دولت سیزدهم در این مدت بوده است.

دولت سیزدهم درو اردات و تزریق واکسن به جمعیت گسترده‌ای از ایرانیان و همچنین کنترل بازارها براساس محدودیت‌های کرونایی و ... توانست بحران کرونا را تا حد زیادی از سر بگذراند.

اگرچه کسی نافی تلاش‌های قبل برای تامین واکسن خارجی نیست اما بدون‌شک، جدیت رئیس‌جمهور جدید و نظارت مستقیم بر روند انجام این کار را نمی‌توان نادیده گرفت و اقداماتی همچون تماس تلفنی و گفت‏ وگوی مستقیم آیت‌ا...رئیسی با روسای‌جمهور روسیه و چین نقش اثرگذار در آن داشته است. خروجی آمار و ارقام هم به خوبی گویای ثمربخش بودن این اقدامات است و نشان می‌دهد طی 120 روز گذشته دولت سیزدهم با خرید بیش از 100 میلیون دوز و تزریق بیش از 105 میلیون دوز واکسن، تلاش کرده بیماری کووید-19 را در کشور کنترل کند که این موضوع در کاهش تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا دیده می‌شود.

چهارشنبه 13 مرداد 1400؛ مجموع واکسن‌های تزریق‌شده: 14 میلیون و 240 هزار و 35 دوز

شنبه 13 آذر 1400؛ مجموع واکسن‌های تزریق‌شده: 106 میلیون و 850 هزار و 650 دوز

 

پرداخت تسهیلات به آسیب دیدگان کرونا

دولت سیزدهم در چهار ماه گذشته تسهیلات به کسب‌وکارهای آسیب دیده و همچنین پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن را که از مصوبات ستاد ملی کرونا در دولت گذشته بود ادامه داده است.

 

وام ودیعه مسکن

وام ودیعه مسکن در ابتدا چندان مورد توجه قرار نگرفت امارفته رفته با استقبال بیشتری روبرو شد. امسال از ابتدای سال این وام در دستور کار دولت بود و با تغییر دولت نیز با جدیت ادامه پیدا کرد.

تا کنون یک میلیون و 685 هزار نفر تاکنون برای دریافت وام ودیعه ثبت نام کرده‌اند و از این تعداد 640 هزار نفر به بانک‌ها معرفی شده‌اند و 142 هزار نفر هم تسهیلات دریافت کرده‌اند. دولت 10 هزار میلیارد تومان برای پرداخت به مستاجران مشمول این وام کنار گذاشته است.

 

وام کسب‌وکارها

با شیوع بیماری کرونا بسیاری از کسب‌ وکارهای اقتصادی با تعطیلی و رکود روبرو شده‌اند. یکی از مهمترین اقدامات حمایتی دولت ایران برای حمایت از بنگاه های آسیب دیده از کرونا، اعطای تسهیلات بانکی ارزان قیمت و با تنظیم فرآیند سهل گیرانه اعطای تسهیلات برای رسته های منتخب و آسیب دیده از کرونا بوده است که گروه هدف آن صاحبان واحدهای کسب و کارها و شاغلین (بخش رسمی و غیررسمی) 14 رسته به شدت آسیب دیده از کرونا هستند.

تا کنون 8 هزار و 269 بنگاه اقتصادی از این تسهیلات استفاده کردند و مبلغ تسهیلات ارائه شده در بازه زمانی چهار ماه گذشته در حدود 300 میلیارد تومان بوده است.تعداد فرصت های شغلی تثبیت شده از محل تسهیلات کرونا 19 هزار و 828 نفر است

 

وام سرپرستان

همچنین با تصمیم تیم اقتصادی دولت، قرار شد به سرپرستان خانواری که در این مدت به واسطه کرونا در بیمارستان بستری شدند، در صورت بیکار بودن سرپرست خانوار، وام قرض الحسنه 10 میلیون تومانی به آنان پرداخت شود. این وام بازپرداخت سه ساله دارد. مشمولان این وام از سوی وزارت رفاه شناسایی می‌شوند.

 

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف