نتایج یک تحقیق گسترده در بریتانیا؛
چگونگی ترکیب واکسن‌های مختلف کرونا منتشر شد

نتایج یک مطالعه گسترده در بریتانیا درباره ترکیب واکسن‌های کووید-19 نشان داد افرادی که واکسن‌های آسترازنکا یا فایزر را به‌عنوان نخستین دوز دریافت کردند و پس از 9 ماه به آن‌ها واکسن مدرنا تزریق شد پاسخ ایمنی بهتری نشان دادند

  • کد خبر: 4187
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 17 آذر 1400 - 08:45

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی) متیو اسنیپ، استاد دانشگاه آکسفورد به رویترز گفت: «ما یک پاسخ ایمنی واقعا خوب را در سراسر جهان پیدا کردیم. در واقع این پاسخ ایمنی، بالاتر از حد تعیین شده با دو دوز واکسن آسترازنکا است.»

یافته‌هایی که از دوزهای ترکیبی حمایت می‌کند، می‌تواند این امید را به کشورهای فقیر و در حال توسعه ارائه دهد که در صورت کمبود در عرضه واکسن برنامه تزریق ترکیبی را پیگیری کنند.

اسنیپ گفت: «فکر می‌کنم داده‌های این مطالعه به‌ویژه برای کشورهای با درآمد پایین و متوسط که هنوز در حال تزریق دوز اول واکسن هستند، می‌تواند جالب و ارزشمند باشد.»

متیو اسنیپ، استاد دانشگاه آکسفورد افزود: «ما نشان دادیم که مجبور نیستید همان واکسنی را که در دوز اول تزریق کردید، در دوز دوم نیز دریافت کنید… و اینکه اگر برنامه واکسیناسیون با استفاده از چندین واکسن سریع‌تر انجام می‌شود، این کار اشکالی ندارد.»

به گفته محققان، اگر واکسن آسترازنکا ابتدا تزریق شود و به دنبال آن فرد بعد از مدت معین، واکسن مدرنا یا نوواوکس دریافت کند، پادتن‌ها و سلول تی [انواع سلول‌های دستگاه ایمنی بدن] بیشتری نسب به دو دوز آسترازنکا تولید می‌شود.

بیشتر بخوانید:

مطالعه روی هزار و 70 داوطلب همچنین نشان داد که تزریق یک دوز واکسن فایزر و سپس واکسن مدرنا در دوز دوم، بهتر از دو دوز واکسن فایزر است. همچنین تزریق واکسن فایزر و سپس نوواوکس آنتی‌‌بادی‌های بالاتری را نسبت به دو دوز واکسن آسترازنکا ایجاد می‌کند. گرچه این مورد آخری نسبت به دو دوز فایزر، پادتن‌های کمتری تولید می‌کند.

طبق مطالعه دانشگاه آکسفورد که در مجله پزشکی لانست منتشر شده است، هیچ نگرانی مبنی بر تزریق واکسن‌های متفاوت از نظر ایمنی وجود ندارد.

بسیاری از کشورها قبل از اینکه داده‌های معتبری در دسترس باشد، ترکیب واکسن‌ها را استفاده کردند.

مدت ایمنی که واکسن‌ها ایجاد می‌کنند تحت بررسی است و دوزهای تقویتی نیز در مطالعات مورد توجه قرار می‌گیرد.

آقای اسنیپ همچنین گفت که این نتایج ممکن است رویکردهای جدیدی برای ایمن‌سازی در برابر سایر بیماری‌ها ایجاد کند.

این مطالعه همچنین نشان داد که تزریق یک دوز واکسن آسترازنکا و به دنبال آن واکسن‌های فایزر یا مدرنا و یا نوواوکس می‌تواند پاسخ ایمنی قوی‌ای را ایجاد کند که مطابق یافته‌های ژوئن گذشته است.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف