اتاق بازرگانی تهران منتشر کرد
جزئیات تجارت ایران با اروپا در نیم‌سال 2020

اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به ارائه آمارهایی از وضعیت تجارت ایران با 27 کشور اروپایی در هفت ماه نخست سال میلادی جدید پرداخته است.

  • کد خبر: 419
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 5 مهر 1399 - 10:18

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا برآوردهای اتاق بازرگانی تهران نشان می‌دهد که در بازه زمانی یاد شده، ارزش تجارت میان ایران و 27 کشور اروپایی به مرز دو میلیارد و 650 میلیون یورو رسیده است. این عدد در مقایسه با هفت ماهه نخست سال قبل، کاهشی 9 درصدی را نشان می‌دهد. بخش قابل توجهی از این کاهش جدید تحت تاثیر شیوع کرونا بوده است.

بررسی آمارها نشان می‌دهد که در ژانویه 2020 که هنوز خبری از انتشار ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان نبود، میزان تجارت ایران و اروپا بیش از 17 درصد رشد داشته است اما این آمار در ماه دوم کاهش یافته و از ماه سوم منفی شده است. بیشترین کاهش ثبت شده در این تجارت مشترک به ماه جولای بازمی‌گردد که همکاری‌ها حدودا 20 درصد کاهش یافته است.

در حوزه صادرات، فعالیت ایران در دو ماه ابتدایی سال جدید بسیار مثبت بوده و طبق آمارهای به ثبت رسیده در ماه نخست بیش از 45 و در ماه دوم بیش از 42 درصد صادرات ایران به اروپا افزایش یافته است اما این عدد در ماه‌های بعدی منفی شده و در آوریل رکورد منفی 64 درصد را به ثبت رسانده است. با این وجود در دو ماه اخیر، بار دیگر صادرات ایران به اروپا رشد داشته است.

در حوزه واردات نیز تنها در ماه‌های ژانویه و آوریل، روند واردات ایران از اروپا مثبت بوده و در سایر ماه‌ها نسبت به عملکرد سال 2019، کاهش را نشان می‌دهد. در مجموع نیز میزان واردات ایران از اروپا بیش از 11 درصد کاهش یافته اما با این وجود بخش قابل توجهی از کل تجارت دو طرف به شمار می‌آید و تراز تجاری ایران در معامله با اروپا با فاصله‌ای زیاد منفی است.

گزارش اتاق بازرگانی تهران نشان می‌دهد که مانند سال‌های گذشته، آلمان اصلی‌ترین شریک اروپایی ایران به شمار می‌رود و به تنهایی بیش از 41 درصد از کل تجارت میان دو طرف را به خود اختصاص داده است. پس از آن ایتالیا، هلند، اسپانیا و فرانسه قرار دارند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف