معاون بهداشت ستاد کرونای استان تهران:
«اومیکرون» طی چند ساعت آمارها را دو برابر می‌کند

معاون بهداشت ستاد مقابله با کرونای استان تهران با اشاره به قدرت سرایت بسیار بالای سویه اومیکرون کرونا، گفت: در برخی کشورها ظرف چند ساعت آمارها دارد دوبرابر می‌شود. برای جلوگیری از این موضوع اکنون دنیا به این نتیجه رسیده است که علاوه بر مراعات بهداشتی، فقط دوز سوم می‌تواند جلوی ابتلا به این سویه را بگیرد.

  • کد خبر: 4262
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 30 آذر 1400 - 11:19

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی) به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا اولیایی منش درخصوص وضعیت کرونا در تهران، گفت: خوشبختانه از خرداد سال 1399 تاکنون از نظر مرگ و میر به جایی رسیدیم که در کف هستیم و از خرداد سال قبل این موضوع تکرار نشده بود. اکنون در استان تهران هم به عنوان مثال در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران بعضی روزها شاهد هیچ مرگ و میر ناشی از کرونایی نیستیم و تعداد بستری هم کاهش یافته است و 99 درصد افراد تحت پوشش این دانشگاه علوم پزشکی یک دوز واکسن و 74 درصد دو دوز واکسن را دریافت کردند. در سطح کل استان نیز حدود 88 درصد دز اول و 73 درصد دوز دوم واکسن را تزریق کردند.

او با تاکید بر شکننده بودن شرایط فعلی، اظهار کرد: مشابه این وضعیت در کشورهای دیگر رخ داده است که به پایین پیک رسیده بودند اما با ورود سویه اومیکرون الان درحال تجربه پیک دیگری هستند. نمونه بارز این موضوع اکنون کشور انگلستان است که دو روز قبل یک روز فاجعه‌آمیز از نظر کرونا را تجربه کردند؛ زیرا بیش از 100 هزار نفر فرد آلوده به کرونا داشتند و مانند اوایل کرونا با کمبود پرسنل بهداشتی درمانی مواجه شدند؛ البته مرگ و میر پایین‌تر است و حدود 125 نفر مرگ‌ومیر در 100 هزار نفر داشتند.

اهمیت واکسیناسیون در مقابله با اومیکرون

وی افزود: خوشبختانه با تلاش‌هایی که دولت جدید انجام داد و واکسیناسیون به حد بالایی رسید اما نمی‌توان گفت با واکسیناسیون تنها می‌توانیم خیال راحتی داشته باشیم. آمارها می‌گوید دو دوز واکسیناسیون بعد از شش ماه در مقابل سویه اومیکرون 20 تا 25 درصد اثربخشی دارد و این یعنی حدود 70 درصد مردم به این سویه مبتلا می‌شوند. ورود کرونای اومیکرون به کشورها با تمام اقدامات مقابله‌ای و حفاظتی اتفاق می‌افتد.

13 درصد تهرانی‌ها هنوز واکسن نزدند

اولیایی منش تاکید کرد: مردمی که هنوز دوز دوم واکسن را تزریق نکردند باید برای تزریق دوز دوم سریعا اقدام کنند و کسانی هم که هنوز دوز اول را تزریق نکردند به سرعت به مراکز مراجعه کنند. تحقیقی در سطح شهر تهران انجام دادیم و مشخص شد حدود 13 درصد جمعیت تهران برای تزریق واکسن مراجعه نکردند و خیلی از مردم می‌گویند می‌ترسیم واکسن بزنیم در حالی که از واکسن نزدن باید بترسند که خدایی نکرده دچار ابتلا و مرگ ومیر کرونا شوند. از طرفی خیلی‌ها هم برای تزریق دوز دوم واکسن تعلل می‌کنند که این امر درست نیست. باید پوشش واکسیناسیون را به 99 یا 100 درصد برسانیم.

استفاده از ماسک همچنان ضروری است

او با اشاره به اهمیت تزریق دوز سوم واکسن کرونا، تصریح کرد: اکنون دنیا به این نتیجه رسیده است که علاوه بر مراعات بهداشتی، فقط دوز سوم می‌تواند جلوی ابتلا به امیکرون را بگیرد. اکنون کشور ما در کف جایی قرار دارد که کشورهای غربی قبلا در آن قرار داشتند و اکنون آنها شروع به پیک زدن کردند و تنها چیزی که می‌تواند ضامن موفقیت ما باشد، واکسیناسیون است. از طرفی استفاده از ماسک در تجمعات و اماکن سرپوشیده بسیار ضروری است.

وی با بیان اینکه آمار تزریق دوز سوم واکسن در استان تهران پایین است، اظهار کرد: از جمعیت 14 میلیونی استان میزان تزریق دوز سوم تا 10 روز قبل 300 هزارنفر و اکنون حدود 500 هزارنفر است.

بیشتر بخوانید:

آمار 43 درصدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تهران

معاون بهداشت ستاد کرونای استان تهران در خصوص وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در پایتخت، بیان کرد: براساس آخرین آمار رعایت پروتکل‌ها در کشور حدود 48 درصد و در تهران حدود 43 درصد است. اینکه آمار ما از میانگین کشوری پایین‌تر است، خوب نیست؛ زیرا پایتخت باید الگوی کشور باشد.

احتمال پیک دوباره کرونا بعد از شب یلدا

وی درباره شیوع اومیکرون در ایران، گفت: تجربه جهانی می‌گوید هیچ کشوری نمی تواند خود را از سویه‌های جدید کرونا دور کند و قطعا به آن دچار می‌شود. سرعت انتقال امیکرون چندین برابر سویه دلتا است و آمارها می‌گوید سرعت انتقالی بیشتر و بین 2 تا 10 برابر دلتا دارد؛ به همین دلیل در برخی کشورها ظرف چند ساعت آمارها دارد دوبرابر می‌شود. چون فرصت کافی نیست که تزریق دوز سوم را به سرعت به عدد بالایی برسانیم، بیشترین کاری که در مورد اومیکرون می‌توان کرد این است که پروتکل‌ها را رعایت کنیم. در آستانه شب یلدا هستیم و ترجیحا بهتر است مهمانی برگزار نشود و یا خانواده‌ها در فضای باز کنار هم باشند و اجازه دهیم هوا در تردد باشد. ما یک پیک با شب یلدا خواهیم داشت بویژه آنکه اومیکرون را داشته باشیم که سرعت انتقال بسیار بالایی دارد.

وی افزود: چیزی که از کشورهای غربی و اروپایی می‌دانیم این است که علی‌رغم بازگشایی‌هایی که انجام داده بودند مجددا برخی محدودیت‌ها را بازگردانند؛ مثلا کانادا از چند روز قبل لاک داون مدارس را آغاز کرده است؛ یعنی مواجهه با یک وضعیت جدید خواهیم داشت و بدون تعارف ممکن است خیلی از محدودیت‌ها به کشور ما هم بازگردد. با چرخش اومیکرون در کشور احتمالا برای حضوری شدن مدارس و دانشگاه‌ها تجدید نظر شود چون سویه خطرناکی پیش روی ما است.

به رعایت موازین بهداشتی عادت کنیم

او تاکید کرد: پیش‌تر تصور می‌شد که سویه اومیکرون کشندگی پایینی دارد اما اکنون می‌گویند ممکن است چنین نباشد. آماری از یکی از کشورها دیدم که نشان دهنده کشندگی پایین نبود البته فراموش نکنید مرگ و میر در واکسن زده‌ها پایین است؛ اما در افرادی که واکسن نزدند حتی بدتر از سویه دلتا عمل می‌کند. با وجود کرونا و سویه‌های جدید از آن باید به رعایت موازین بهداشتی عادت کنیم و با آنها زندگی کنیم.

او با اشاره به قدرت سرایت بالای کرونای اومیکرون، ‌ ادامه داد: کشوری مانند انگلستان با NHS بسیار قوی و تعداد بالای تخت و پرسنل چند روز قبل اعلام کرد که کمبود نیروی بهداشتی درمانی پیدا کرده است و این نشان می‌دهد شیوع اومیکرون در کشور ما می‌تواند مشکلات زیادی برایمان به همراه داشته باشد و باید رعایت‌ها را جدی گرفت.

وی درخصوص آمادگی پایتخت برای مقابله با اومیکرون، اظهار کرد: بخش بهداشت و درمان در این دو سال شیوع کرونا همیشه در آماده باش بودند و پرسنل بهداشتی عمدتا کارهای معمول خود را رها کردند و واکسیناسیون انجام می‌دهند. ممکن است اومیکرون موضوع متفاوتی باشد و اگر تعداد ابتلا آنقدر زیاد باشد که از دوره‌های قبل زیادتر شود، دچار مشکل می‌شویم و این درحالی است که این اتفاق در انگلستان رخ داده است. در انگلستان هیچ وقت آمار روزانه ابتلا 100 هزار نفر نبود و این درحالی است که این آمار مجددا تکرار می‌شود و سیستم به شدت شکننده می‌شود.

وی تاکید کرد: خواهش می‌کنم مردم پروتکل‌ها را جدی بگیرند. اگر اتفاقی مشابه آنچه که در انگلستان رخ داد در ایران رخ دهد ما آمادگی مقابله در این حجم بیمار را نخواهیم داشت چون فراتر از ظرفیت سیستم درمانی است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف