پرونده وام‌ها بسته می‌شود؟
آخرین جزئیات پرداخت وام ودیعه مسکن/ پایان ثبت‌نام متقاضیان

همزمان با پایان زمان ثبت‌نام وام ودیعه مسکن و عدم تمدید آن به نظر می‌رسد که ستاد ملی کرونا پرونده اعطای این وام را بسته است. کاهش شیوع کرونا و به صفر رسیدن شهرهای قرمز و نارنجی از مهمترین دلایل عدم تمدید این وام است.

  • کد خبر: 4268
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 4 دی 1400 - 02:55

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی) از آنجایی که تسهیلات تکلیفی بانک‌ها باید منشأ قانونی داشته باشد، به نظر می‌رسد با توجه به اینکه در لایحه بودجه 1401، تسهیلات ودیعه مسکن نیامده، اعطای این تسهیلات سال آینده تکرار نشود و تسهیلات مذکور صرفاً به سال‌های 1399 و 1400 اختصاص داشته باشد.

ضمن اینکه با توجه به کاهش اثرات اقتصادی کرونا در طی دو سال 1399 و 1400 به خصوص پس از واکسیناسیون گسترده کرونا در دولت سیزدهم که به حذف شهرهای قرمز و نارنجی (تا کنون) منجر شده، به نظر می‌رسد ستاد ملی مقابله با کرونا، از اعمال فشار مضاعف بر بانک‌ها در سال آتی خودداری کند.

به خصوص که اعطای تسهیلات تکلیفی نهضت ملی مسکن (وام 360 هزار میلیارد تومانی ذیل قانون جهش تولید مسکن) نیز قرار است به زودی از سوی بانک‌های عامل آغاز شود که در این صورت، ممکن است بانک‌ها از پرداخت سایر وام‌های مرتبط با بخش مسکن از جمله اجاره، کمی فاصله بگیرند.

 

ثبت نام وام ودیعه مسکن متوقف می‌شود؟

خبرگزاری مهر نوشته است در شرایطی که برخی پیش بینی‌ها از تمدید زمان ثبت نام وام اجاره مسکن حکایت داشت، محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی این موضوع را تکذیب و اعلام کرد که با اتمام پاییز، مهلت ثبت‌نام به پایان می‌رسد.

ولی مستأجران واجد شرایط دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن که در سامانه tem.mrud.ir ثبت‌نام کرده و در حال حاضر منتظر دریافت پاسخ استعلام خود هستند یا به نظام بانکی معرفی شده‌اند، می‌توانند در ادامه سال جاری نسبت به تشکیل پرونده در بانک مورد تقاضا اقدام کنند.

بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا در 17 مهر ماه امسال، ثبت نام وام ودیعه مسکن تا پایان آذر امسال تمدید و اعطای این تسهیلات از سوی بانک‌ها تا پایان بهمن ماه امسال ادامه دارد؛ آن دسته از متقاضیانی که واجد شرایط شناخته شده‌اند، می‌توانند تا پایان بهمن ماه نسبت به تکمیل پرونده‌های خود اقدام کنند.

 

جزئیات پرداخت وام ودیعه مسکن

بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا در سال 1400 سقف وام اجاره در تهران 70، در دیگر کلانشهرها 40 و سایر شهرها 25 میلیون تومان است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، از 10 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده به عنوان سقف پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن در سال 1400 تاکنون مبلغ 7,300 میلیارد تومان به 190 هزار نفر پرداخت شده است.

همچنین حدود 60 هزار نفر به مبلغ 2 هزار و 300 میلیارد تومان نیز در بانک‌ها پذیرش شده و در مرحله اخذ این تسهیلات هستند.

پرداخت میزان باقی مانده از کل مبلغ در نظر گرفته شده (400 میلیارد تومان) تا پایان بهمن ماه انجام خواهد شد.

بر اساس اعلام بانک مرکزی در سال جاری بیش از 570 هزار نفر معادل 22 هزار میلیارد تومان (12 هزار میلیارد تومان بیش از سهمیه ابلاغی) توسط سامانه مربوطه وزارت راه و شهرسازی به شبکه بانکی معرفی شده است.

 

مستأجران: برخی از بانک‌ها می‌گویند اعتبارمان تمام شده

اگرچه وزارت راه و شهرسازی به مستأجران واجد شرایط دریافت تسهیلات ودیعه مسکن، پیامک مراجعه به بانک ارسال می‌کند، اما بخشب از این افراد با مراجعه به بانک‌های عامل با برخی موانع روبه رو ‌شوند.

البته در یک ماه گذشته و با دستور رئیس کل بانک مرکزی به بانک‌ها، بانک‌های عامل نسبت به دریافت تضامین از مستأجران، سخت گیری‌های کمتری به خرج می‌دهند؛ اما در حال حاضر اصلی‌ترین مانع برای واجدان شرایط، اتمام اعتبارات است که از سوی برخی بانک‌ها به متقاضیان اعلام می‌شود .

در برخی بانک‌های عامل، مستأجران واجد شرایط دریافت وام ودیعه، به شعب منتخب ارجاع داده می‌شوند؛ برخی بانک‌ها هم به طور کامل پرونده اعطای وام ودیعه مسکن را بسته و از پرداخت وام جدید خودداری می‌کنند؛ این موضوع در تهران و کلانشهرها که رقم تسهیلات ودیعه مسکن به ترتیب 70 و 40 میلیون تومان است، بیشتر به چشم می‌آید.

برچسب‌ها

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف