نتایج پژوهش سازمان بین‌المللی کار منتشر شد
آثار نگران‌کننده کرونا بر زندگی جوانان جهان

سازمان بین المللی کار با هدف ثبت اثرات فوری بیماری کرونا بر زندگی جوانان 18 تا 29 ساله حوزه‌های مختلف شغلی، تحصیلی، سلامت روانی و حقوق و فعالیت‌های اجتماعی را مورد پژوهش قرار داده و نتایج نگران‌کننده‌ای به دست آورده است.

  • کد خبر: 428
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 6 مهر 1399 - 10:54

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش  آثار اقتصادی کرونا یافته های این پژوهش که با پاسخگویی 12 هزار نفر در 112 کشور جهان از 21 آوریل تا 21 می سال 2020 (27 اردیبهشت تا 27 خرداد 99 ) انجام شده، نشان می‌دهد 73 درصد از جوانانی که در زمان شیوع بیماری مشغول تحصیل بوده‌اند، در دوره زمانی یاده شده، تعطیلی مدارس را تجربه کرده‌اند و این در حالی است که از هر 8 جوان، دست‌کم یک نفر (13 درصد) به دوره‌های آموزشی جایگزین دسترسی ندارد. 65 درصد جوانان در زمان شیوع کرونا در مقایسه با زمان‌های مشابه کمتر آموخته‌اند.

افزون بر این از هر شش جوان یک نفر (17 درصد) به دلیل شیوع کرونا کار خود را از دست داده یا متوقف کرده‌اند. بیشتر کسانی که کار خود را از دست داده‌اند، حدودا 18 تا 24 سال سن دارند و شغل‌های‌شان عموما در حوزه پشتیبانی دفتری، امور خدماتی، فروش، صنایع دستی و تجارت‌های مرتبط هستند.

به طور میانگین زمان کار جوانان 2 ساعت در روز کاهش یافته و از هر پنج نفر دو نفر (42 درصد) اعلام کرده‌اند که کاهش درآمد داشته‌اند. جوانان در کشورهایی با درآمد سرانه پایین بیشتر در معرض کاهش درآمد قرار گرفته و از این جمع نیز، درآمد زنان جوان آسیب بیشتری را در مقایسه با مردان جوان تجربه کرده است. میانگین کاهش زمان کار جوانان به طور کلی 23 درصد بوده اما میانگین کاهش درآمد 42 درصد است.

این پژوهش نشان می‌دهد که در سطح جهان احتمالا یک نفر از ه ردو نفر جوان 18 تا 29 ساله به افسردگی یا اضطراب دچار شده‌اند و حدودا 17 درصد از جوانانی که افسرده یا مضطرب نیستند تحت تاثیر آن قرار دارند. بیشترین تاثیر در میان سنین پایین‌تر یعنی جوانان 18 تا 24 ساله قابل مشاهده است. اضطراب و افسردگی در میان جوانانی که تحصیل یا کارشان مختل شده تا دو برابر بیشتر از جوانانی است که کار یا تحصیلشان متوقف نشده است.

38 درصد از جوانان در مورد چشم‌انداز حرفه آینده خودعدم اطمینان و 16 درصد از آینده حرفه‌ای خود هراس دارند. بنابراین در مجموع 54 درصد جوانان جهان نسبت به آینده شغلی و حرفه‌ای خود خوشبین نیستند.

جالب این که 31 درصد از جوانان برای انجام کارهای داوطلبانه و 27 درصد نیز برای اهدای کمک‌های بلاعوض به نیازمندان در زمان بحران کرونا اعلام آمادگی کرده‌اند.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف