چه کسانی از وام ودیعه مسکن جا مانده‌اند؟

براساس شیوه‌نامه پرداخت وام ودیعه مسکن، قرار است که افراد با درآمد ثابت بتوانند از این وام بهره‌مند شوند در این صورت برخی از متقاضیان از جمله پیک‌موتوری‌ها، دستفروش‌ها و ... از شمول دریافت آن خارج می‌شوند.

  • کد خبر: 43
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 8 مرداد 1399 - 13:44

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) به نقل از مهر برخی از شاغلان که از هیچ کارگاهی کد بیمه ندارند مانند «دستفروشان»، «رانندگان تاکسی‌های اینترنتی»، «پیک موتوری‌ها»، «مسافرکش‌های درون و بین شهری شخصی»، «صاحبان مغازه‌های بدون جواز کسب از اتحادیه‌ها که نامی از آنها در جایی ثبت نشده و با شیوع کرونا، مجبور به بستن کسب و کار خود شده‌اند» و امثال این اقشار از اخذ این تسهیلات جا مانده‌اند.

این در حالی است که بخش مهمی از اقشار مستحق دریافت تسهیلات ودیعه مسکن، اقشار فوق‌الذکر هستند که باید برای آنها چاره اندیشی شود؛ به خصوص که چنین مشاغلی در شهرهای کوچک‌تر با حداقل درآمد مواجه هستند و مجبورند برای گذران زندگی، به تهران یا کلانشهرها کوچ کنند.

3.5 میلیون کارگر بدون کد بیمه

بر اساس آمار اعلامی از سوی وزارت رفاه، 6 میلیون نفر از شیوع ویروس کرونا آسیب دیده‌اند که 3 میلیون و 200 هزار نفر دارای بیمه و 2 میلیون و 800 هزار نفر هم فاقد بیمه هستند.

همچنین طبق آمار غیررسمی 3.5 میلیون کارگر فاقد بیمه در کشور در حال فعالیت هستند.

در این رابطه می‌توان به کارگرانی اشاره کرد که تحت عنوان کارگران «زیر پله ای» و شاغل در واحدهای خرد و کوچک شناخته می‌شوند که عمدتاً از حداقل‌های قانون کار و بیمه و حقوق مصوب شورای عالی کار محرومند.

در این کارگاه‌ها 4 تا 5 کارگر مشغول کارند و کارفرما نه تنها مالیات و عوارض نمی‌دهد بلکه از رد کردن حق بیمه تأمین اجتماعی نیروهای خود نیز خودداری می‌کند؛ از این رو در صورت بیکار شدن این کارگران به دلیل شیوع ویروس کرونا، مشمول هیچ حمایتی نیستند؛ به خصوص که به دلیل نداشتن کد بیمه و سابقه بیمه در تأمین اجتماعی، اطلاعات معیشتی و تعداد افراد تحت پوشش این افراد در دسترس نیست تا بتوان آمار دقیقی از افراد متأهل یا سرپرست خانوار از کارگران فاقد کد بیمه‌ای به وزارت راه و شهرسازی برای دریافت وام ودیعه مسکن ارائه کرد.

بد سرپرست‌ها

از دیگر اقشاری که در این طرح فراموش شده‌اند، زنان سرپرست خانوار یا بدسرپرست هستند که تحت پوشش هیچ یکی از نهادهای حمایتی قرار ندارند؛ بر اساس آخرین آمار اعلامی در پایان سال گذشته، 3.5 میلیون نفر زن سرپرست خانوار یا بد سرپرست در کشور داریم.

با این حال بر اساس برخی آمار غیر رسمی، این آمار تا 5 میلیون نفر نیز می‌رسد که به دلایلی چون زندانی بودن همسران یا متواری بودن و اختفای آنها، امکان ثبت نام در نهادهای حمایتی را ندارند.

به نظر می‌رسد آئین نامه اعطای تسهیلات ودیعه مسکن که قرار است در وهله اول، خانوارهای دهک‌های پایین‌تر یا آسیب پذیر را تحت پوشش دربیاورد، اصلاح شده و این اقشار نیز که در هیچ کجا نتوانسته‌اند به عنوان حقوق بگیران ثابت، نام نویسی کنند، در زمره تسهیلات گیرندگان دربیایند.

ضمانت بازپرداخت تسهیلات این اقشار نیز می‌تواند یارانه نقدی یا سهام عدالت آنها (در صورت داشتن این مبالغ حمایتی) قرار بگیرد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف