در پنج ماهه اول سال صورت گرفت
افزایش 71 درصدی تسهیلات پرداختی به اقتصاد

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی پنج ماهه ابتدای سال 1399 به بخش‌های اقتصادی مبلغ 506 هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل معادل 71 درصد افزایش داشته است.

  • کد خبر: 444
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 8 مهر 1399 - 08:53

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از ایسنا، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی پنج ماهه سال جاری مبلغ 307 هزار میلیارد تومان معادل 60.8 درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل 79.8 درصد افزایش داشته است.

همچنین، سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن طی پنج ماهه سال جاری معادل 120 هزار میلیارد تومان بوده است که حاکی از تخصیص 39 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش کلیه بخش‌های اقتصادی (مبلغ 307 هزار میلیارد تومان) است.

طبق اعلام بانک مرکزی از 155 هزارمیلیارد تومان تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل 77 درصد آن (مبلغ 120 هزار میلیارد تومان) برای تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

ذکر این نکته ضروری است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم در تامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف