ویروس کرونا ترمزی برای رشد صنعت گردشگری

بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس،با توجه سناریوهای مختلف ارائه شده توسط مراکز علمی و پژوهشی درسطح جهان، به نظر می‌رسد آینده صنعت گردشگری با ادامه روند موجود مبنی بر توصیه به در خانه ماندن و طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، حداقل تا یک سال آتی، سفرهای بین‌المللی با تأخیر و ملاحظات خاصی همراه باشد.

  • کد خبر: 45
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 22 ارديبهشت 1399 - 16:12

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس،با توجه سناریوهای مختلف ارائه شده توسط مراکز علمی و پژوهشی درسطح جهان، به نظر می‌رسد آینده صنعت گردشگری با ادامه روند موجود مبنی بر توصیه به در خانه ماندن و طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، حداقل تا یک سال آتی، سفرهای بین‌المللی با تأخیر و ملاحظات خاصی همراه باشد و کشورها به ویژه کشور ما، که غالب ورودی‌های آن از کشورهای همسایه (که دارای امکانات پیشگیری و کنترل کمتری نسبت به کشور ما هستند) این ملاحظات را جدی‌تر دنبال خواهند نمود. در این شرایط بهترین سناریو برای حفظ و حمایت از مشاغل مرتبط با گردشگری، حمایت ویژه از توسعه گردشگری داخلی (با رعایت پروتکل های بهداشتی ستاد مبارزه با کرونا) خواهد بود، چرا که حدود 80 درصد از گردش مالی صنعت گردشگری کشور توسط گردشگران داخلی ایجاد می‌شود و تحریک هدفمند تقاضا می‌تواند زیان ناشی از بحران کرونا را در این صنعت و کسب‌وکارهای وابسته به آن، به حداقل برساند.
از طرفی با توجه به سیاست‌های کنونی دولت در جهت رفع محدودیت‌های تردد بین شهری و استانی، سفر و گردشگری توسط عامه مردم در حال انجام است. از آنجا که کمتر از 10 درصد اقامت مردم در اقامتگاه‌های رسمی (هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مهمان‌پذیرها، زائرسراها، مجتمع‌های گردشگری) صورت می‌گیرد و بیش از 60 درصد آنها در کمپ‌های موقت (مانند چادر) و اقامتگاه‌های غیررسمی اسکان می‌یابند، به نظر می‌رسد که بستن این تأسیسات گردشگری و مراکز رسمی نمی‌تواند کمک چندانی به کنترل این بیماری نماید. به علاوه، اقامت در سکونت‌گاه‌های غیررسمی با وضعیت بهداشتی نه چندان مناسب، می‌تواند سبب شیوع و گسترش این بیماری گردد. از طرف دیگر، بسیاری از مراکز و جاذبه‌های گردشگری مانند موزه‌ها و سایت‌های تاریخی و فرهنگی که امکان مدیریت بازدید در آنها فراهم است را می‌توان با رعایت پروتکل‌های مورد تایید وزارت بهداشت و رعایت نکات طرح فاصله‌گذاری اجتماعی مانند کاهش تراکم حضور مردم در زمان بازدید، اضافه نمودن ساعات بازدید در طول روز، ضدعفوفی نمودن بازدیدکنندگان در ورودی و خروجی موزه‌ها و... مجدداً بازگشایی گردد، به نحوی که امکان سفر و گردشگری درون شهری و منطقه‌ای فراهم گردد، تا از حجم سفرهای غیرضرور خارج از شهر و منطقه کاسته شود، بار روانی ماندن در خانه کاسته شود و در نهایت کسب‌وکارهای مرتبط با این صنعت به حیات خود ادامه دهند. لکن، برای این مهم آنچه ضرورت دارد توزیع آسان و ارزان اقلام بهداشتی و پیشگیری به وی‍ژه ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی به صورت گسترده جهت استفاده عامه مردم است.

دریافت فایلdownlod