معاون وزیر بهداشت
قیمت قانونی ماسک رعایت نمی‌شود

معاون کل وزارت بهداشت گفت: قیمت 1250 و 1300 تومانی ماسک در همه جای کشور یکسان رعایت نمی شود و از طرف دیگر، متاسف هستیم که بگوییم با همین قیمت، تهیه ماسک برای بسیاری از مردم مقدور نیست.

  • کد خبر: 455
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 9 مهر 1399 - 08:41

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، ایرج حریرچی، در خصوص وضعیت کرونا در کشور، اظهار داشت: متاسفانه در تهران و اکثر استان‌های کشور وضعیت قرمز و هشدار وجود دارد و متاسفانه ماه‌هاست که آمار مرگ و میر ناشی از کرونا سه رقمی شده و اکنون نیز با شیب فزاینده، مرز 170 مرگ روزانه را رد کرده است.

وی افزود: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، اکنون وقت مداخله رسیده و باید در تمام کشورها مداخلات جدی در تمامی سطوح استراتژیک انجام شود. همه اقدامات از جمله تمهیدات بهداشتی و پیشگیرانه، استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی، آزمایش‌های متناوب از افراد مشکوک و ردیابی و شناسایی بیماران، مراقبت و درمان بیماران باید انجام شود و همه اینها باید در یک مجموعه بهم پیوسته و منظومه‌ای انجام شود. اگر هریک از این موارد ناقص باشد، سیستم دچار مشکل شده و در سال دوم اپیدمی نه تنها مرگ‌ها دو برابر می‌شود بلکه احتمال گسترش بیشتر این ویروس در اکثر کشورهای جهان وجود دارد. گاهی گفته می‌شود مرگ یک نفر یک تراژدی است، اما مرگ هزار نفر، صرفاً یک آمار است.

حریرچی بیان کرد: هرکدام از افرادی که فوت می‌کنند پدر، مادر، همسر و فرزند یک خانواده هستند. باید دقت کنیم که در حال حاضر افراد جوان نیز درگیر بیماری می‌شوند و این بیماری دیگر تهدیدی برای رده سنی خاصی نیست. حتی دیده شده در جوان‌ترها عوارض عمیق و وخیمی نیز گزارش شده است.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه بیماران کرونایی پس از بهبودی تا ماه‌ها عوارض شدیدی را تجربه خواهند کرد، گفت: گاهی ممکن است عوارض با فرد باقی بماند، مثلاً ممکن است در دراز مدت عوارض قلبی دیده شود و باید اقدامات دراز مدتی را تدوین و اجرایی کنیم.

حریرچی با بیان اینکه آسان گیری و عادی پنداری بزرگترین آفت مبارزه با کووید 19 است، تصریح کرد: متاسفانه این موضوع دامن گیر مردم و مسئولان است و نباید تصور شود که بیماری به پایان رسیده است و برعکس، این ویروس تمام عزم خود را جزم کرده تا انسان را بیمار کند و در هر تجمعی که بیش از دو نفر حضور داشته باشند و پروتکل‌ها و فاصله‌ها را رعایت نکنند، از طریق صحبت کردن، سرفه، عطسه و حتی غذاخوردن در مکانی سربسته، منتقل می‌شود.

وی در خصوص چرایی بازگشایی مدارس، افزود: بازگشایی مدارس با رعایت اصول بهداشتی و پروتکل‌ها، موضوعی جهانی است، تعطیلی اماکنی مانند مدارس ممکن است در کوتاه مدت قابل قبول باشد، اما در دراز مدت پذیرفتی نیست و چنانچه ویروس بیش از یک سال ماندگار باشد باید سایر فعالیت‌ها را از سر گرفت. مردم باید هم زنده باشند وهم زندگی کنند و معیشت و اقتصادشان تامین شود، در حال حاضر در بسیاری از کشورها بیش از 50 درصد اقتصادشان در خدمات است. اما نکته اینجاست که بازگشایی‌ها باید هوشمندانه صورت گیرد و با حداقل عوارض و حداکثر رعایت دستورالعمل‌ها باشد.

حریرچی با بیان اینکه در بازگشایی مدارس 90 درصد از دانش آموزان از سامانه‌های مجازی استفاده می‌کنند، گفت: در حال حاضر، بیشترین خطر در اماکنی مانند پاساژها، مراکز فروش و متروها دیده می‌شود. در مراکز فروش و پاساژها فروش کاهش پیدا کرده، اما تجمع مردم برای گردش افرایش پیدا کرده است.

وی ضمن تاکید بر استفاده استاندارد از ماسک، خطاب به مجریان صداوسیما، اظهار کرد: استفاده از ماسک پارچه‌ای مفید است و فرهنگ‌سازی خوبی به همراه دارد، چراکه از یک طرف قیمت 1250 و 1300 تومانی ماسک در همه جای کشور یکسان رعایت نمی‌شود و از طرف دیگر، متأسف هستیم که بگوییم با همین قیمت، تهیه ماسک برای بسیاری از مردم مقدور نیست، بنابراین مردم را به استفاده از ماسک پارچه‌ای ترغیب کنید.

معاون وزارت بهداشت با تاکید بر اقدام پسندیده نذر ماسک، بیان کرد: ویروس کرونا هر جا تجمعی باشد خودنمایی می‌کند و باید به مردم توصیه کنم که از حضور غیرضروری در اماکن پرازدحام خودداری کنند.

وی افزود: اگر می‌خواهیم ویروس کرونا را شکست دهیم، 100 درصد مردم باید رعایت کنند، در حال حاضر در متروها این پروتکل‌ها به خوبی رعایت نمی‌شود و مردم بر ایجاد ازدحام دامن می‌زنند، زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی از ضروریات است.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه پاییز و زمستان سختی را در پیش داریم، گفت: تمام مردم از کودک تا سالمند، باید پروتکل‌ها را 100 درصد رعایت کنند.

وی در خصوص واکسن آنفلوانزا گفت: تزریق واکسن آنفلوانزا در کادر بهداشتی و درمانی و زنان باردار و گروه‌های پرخطر آغاز شده است.

برچسب‌ها

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف