پرداخت 5 هزار میلیارد تومان بیمه بیکاری کرونا

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تا کنون پنج هزار میلیارد تومان از حساب صندوق ذخیره و از طریق ثبت نام در سامانه به متقاضیان بیمه بیکاری ناشی از شیوع کرونا پرداخت شده است.

  • کد خبر: 468
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: پنج‌شنبه 10 مهر 1399 - 23:57

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و‌ پایش آثار اقتصادی کرونا،  روز چهارشنبه نهم مهرماه، محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در نشست با علما و وعاظ تهران، اظهارداشت: یکی از برنامه‌های دولت بعد از استقرار، تشکیل نهادی برای تامین نیازها و معیشت مردم بوده است.

وی با اشاره به سیاست‌های دولت در بهبود وضعیت معیشت و اشتغال مردم، گفت: در این راستا یک و نیم میلیارد دلار از منابع صندوق ذخیره ارزی به موضوع اشتغال روستایی اختصاص یافت و حدود 10 هزار میلیارد تومان وام از این محل با نرخ چهار و هشت درصد به روستاها و به شکل تمام شماری پرداخت شد و از این محل حدود 247 هزار شغل در روستاها ایجاد شد. 

وزیر تعاون با بیان اینکه توسعه مشاغل خانگی و سیاست گذاری از طریق ایجاد زنجیره آموزش و توانمند سازی، دیگر رویکرد دولت در این بخش بود، افزود: علاوه بر این، سیاست پرداخت یارانه دستمزد را به عنوان یکی از سیاست‌های مداخله‌گر دولت دنبال کردیم  که با اجرای آن  حدود 42 هزار شغل در سطح کشور ایجاد شد .

وی به دیگر اقدامات در حوزه حمایت از گروه‌های مختلف نیز اشاره کرد و اظهار داشت: توجه به معیشت کارگران از طریق افزایش حداقل دستمزد در شورای عالی کار نیز بررسی شد و دولت تلاش کرد حداقل مزد هیچگاه پایین‌تر از نرخ تورم نباشد و حتی عقب ماندگی در این بخش را جبران کند.

شریعتمداری تصریح کرد: توجه به ارتقای معیشت گروه‌های مختلف جامعه  همواره مورد تاکید دولت بوده است و در این راستا در  بحث متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، بیش از 57 جلسه با نهادهای ذی ربط تشکیل و با بار مالی 32 هزار میلیارد تومانی که  داشت  پس از 14 سال در این دولت محقق و از مردادماه اجرایی شد.

وی یادآور شد: برای اجرای برنامه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری نیز 16 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است .

شریعتمداری، شفافیت و مبارزه با فساد را اولویت برنامه‌های این وزارتخانه برشمرد و ایجاد سامانه شفافیت و بورسی شدن شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) را از این دست اقدامات ذکر کرد.

وی با اشاره به رویکرد جوانگرایی در وزارت تعاون گفت: سن مدیران در این وزارتخانه 12 سال کاهش پیدا کرده و البته استفاده از کسانی که تجربه داشته‌اند نیز مورد توجه بود .

عضو کابینه دولت دوازدهم در تشریح اقدامات دولت پس از شیوع بیماری کرونا گفت: پس از شیوع بیماری کرونا، 23 هزار میلیارد تومان به  76  میلیون  نفر از جمعیت کشور  و به هر نفر یک میلیون تومان تسهیلات پرداخت شد . همچنین بر اساس اطلاعات موجود در پایگاه رفاه ایرانیان بیش از سه میلیون خانوار بین 200 تا 600 هزار تومان به صورت بلاعوض و در دوره 5 ماهه دریافت کردند.

شریعتمداری افزود : همچنین به  همه کارگاه‌های تولیدی نیز تسهیلات با نرخ 4 و 8 درصد به ازای هر شاغل 12 تا 16 میلیون تومان و به شرط حفظ اشتغال موجود پرداخت شد.

وی ادامه داد: 80 بیمارستان و 330 مرکز درمانی سازمان تامین اجتماعی در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفت.

وی تاکید کرد: یقینا عملکرد دولت را در بخش های مختلف در این مقطع نمی توان بدون شرایط کرونا و تحریم ها مورد ارزیابی قرار داد .

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف