سپیده کاوه در گفت‌وگو با کرونومی
تحریم‌‌ها، حمایت‌ مالی در برابر کرونا را محدود کرد

توان مالی کشور به دلیل تحریم‌های یکجانبه امریکا علیه ایران ضعیف شده و به همین دلیل دولت نیز امکان چندانی کافی برای اجرای سیاست‌های حمایتی در مقابل آسیب‌های کرونا ندارد.

  • کد خبر: 483
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 14 مهر 1399 - 11:24

دکتر سپیده کاوه اقتصاددان و مولف کتاب «زنان و رشد اقتصادی» در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا در پاسخ به تبعات شیوع کرونا بر اقتصاد جهان گفت: «همه‌گیری کرونا در جهان در سال 2020 سبب پایین آمدن درآمد سرانه کشورها و رکود شده است. پیش‌بینی می‌شود که اقتصاد کشورهای پیشرفته جهان مجموعا حدود 10 درصد کوچک شود و بزرگترین رکودی که در 150 سال اخیر بی سابقه بوده است، رخ دهد.»

وی افزود: «گزارش‌های دوره‌ای و چند ماهه کشورها نیز، این پیش‌بینی را تایید می‌کند. در حال حاضر موسسات بین‌المللی مطالعاتی به دنبال این هستند که پس از شش ماه نخست اعلام همه‌گیری بیماری توسط سازمان بهداشت جهانی، اقتصاد جهان با چه شرایطی مواجه خواهد شد.»

این پژوهشگر اقتصاد ادامه داد: «طبق آخرین نظرسنجی منتشر شده موسسه مکینزی از مدیران صنایع و حرف مختلف، به طور متوسط در قیاس با 6 ماه گذشته خوش‌بینی‌ها پیرامون افق پیش رو بیشتر شده است. با این حال در بین کشورها تفاوت فاحشی وجود دارد. مثلاً در چین 93% معتقد به بهتر شدن شرایط هستند در حالیکه در مجموعه کشورهای در تا حال توسعه این میزان 42 درصد است، 49 درصد معتقدند شرایط بدتر می شود و 9 درصد نیز معتقدند شرایط ثابت باقی می‌ماند. ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست.»

دکتر کاوه در پاسخ به تبعات شیوع ویروس کرونا روی اقتصاد خرد نیز بیان کرد: «به صورت کلی بنگاه‌های خرد با تعداد نفرات استخدامی کمتر، بیشتر در معرض آسیب‌های مالی و در نهایت تعطیلی بنگاه بوده‌اند. متاسفانه در این زمینه آمار قابل اتکا برای ایران وجود ندارد ولی با تکیه بر پژوهش‌های بین‌المللی انجام شده می‌توان شرایط را تعمیم داد. به عنوان نمونه پژوهشی روی 5800 بنگاه خرد در آمریکا، میزان آسیب‌پذیری مالی بیشتر آنها را نشان داده است. از طرفی رابطه منفی بین احتمال تعطیل شدن بنگاه‌ها و طول زمان انتظاری همه‌گیری وجود دارد.»

این تحلیلگر اقتصادی در پاسخ به سیاست‌های اتخاذ شده از سوی دولت‌ها در مواجهه با کرونا نیز پاسخ داد: «کشورهای مختلف سیاست‌های پوششی و حمایتی مختلفی برای افراد و صنایع مختلف، علی‌الخصوص صنایع کوچک و افرادی که بر اثر شیوع کرونا شغل خود را از دست داده‌اند، برقرار کرده‌اند.»

او ادامه داد: «به عنوان مثال در کشور انگلستان به افرادی که بر اثر بحران کرونا کار خود را از دست داده‌اند، به مدت 6 ماه 80 درصد حقوق تا سقف 2500 پوند در ماه پرداخت شد و بعد از شش ماه، درصد پرداختی و سقف پرداخت اندکی کاهش پیدا کرده است. علاوه بر این به صنایع کوچک هم وام‌هایی جهت سرمایه در گردش و معافیت‌هایی جهت پرداخت اجاره و وام داده شده است. سایر کشورها نیز کم ‌وبیش سیاست‌های حمایتی دولتی مشابهی را برقرار کرده‌اند. در قیاس با این سیاست‌های مالی دولت، پرداخت‌ها و حمایت‌های انجام شده در ایران تقریبا معادل صفر است.»

تحریم‌های ظالمانه بحران کرونا را بیشتر کرد

این پژوهشگر مطرح اقتصادی با بیان این که اعمال تحریم‌های متعدد و بکجانیه امریکایی علیه ایران باعث شده تا درآمد دولت و توان مالی آن برای حمایت از کسب‌وکارهای آسیب‌دیده کاهش یابد و در نتیجه بحران اقتصادی کرونا تعمیق شود.

دکتر کاوه در مورد سیاست‌های دولت کشورمان در مواجهه با کرونا و نکات مثبت و منفی آن خاطرنشان کرد: «این بحران نیاز به اقدامات فوری برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار در سیستم سلامت و اقتصاد را می‌طلبید. مراقبت و محافظت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه و به وجود آوردن ساختار و نظام درمانی توانمند برای مقابله با همه‌گیری، از ابتدایی‌ترین کارهایی است که منطقاً جزو وظایف بخش عمومی و منحصراً دولتمردان کشورها است.»

او افزود: «اینکه در ایران اجرای این سیاست‌ها تا چه حد موفق بوده و اساساً اینکه آیا سیاست‌های موثری اجرا شده، جزو سوالاتی است که پاسخ آنها در آینده بیشتر مشخص می‌شود. اینکه وزارت بهداشت و وزیر و سخنگوی محترم در بیشتر مواقع از کمبود امکانات و بودجه و سیاست‌های موثر گله‌مند باشند، نشانه‌ خوبی برای سیستم درمان کشور نیست. وضعیت اقتصاد کشور را هم از ساده‌ترین شاخص یعنی افزایش چندین برابری قیمت کالاهای اساسی در 6 ماه اخیر می‌توان مورد قضاوت قرار داد و در نگاه سریع نیازی به بررسی‌های فنی‌تر مانند بررسی کسری بودجه دولت، روش‌های تامین مالی آن، سیاست‌های حمایتی از بورس و افزایش قیمت‌ها نیست.»

این پژوهشگر اقتصاد درنهایت به آسیب‌پذیری زنان با شیوع کرونا اشاره و تصریح کرد: «متاسفانه در کلیه بحران‌های مرتبط با کرونا، زنان آسیب‌پذیرتر بوده و متحمل مشکلات بیشتری نسبت به مردان شده‌اند.»

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف