اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی منتشر کرد
گزارش راهکارهای بهبود محیط کسب وکار در شرایط اپیدمیک

اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی در گزارشی راهکارهای اجرای سیاست بهبود محیط کسب وکار در شرایط اپیدمیک پرداخته است.

  • کد خبر: 487
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 13 مهر 1399 - 11:20

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، این اداره در گزارش «راهکارهای اجرای سیاست بهبود محیط کسب‌وکار برای کاهش تبعات اقتصادی بیماری‌های اپیدمیک»  جلوگیری از بیکاری کارگران و ایجاد انگیزه برای پرداخت حقوق ماهیانه‌ آنان و نیز ایجاد چتر حمایتی برای اقشار ضعیف را نیز بهترین راهکار برای جلوگیری از کاهش تقاضای کل در این شرایط بیان کرده است.

این گزارش در ادامه با برشمردن تکانه‌های منفی کرونا و پیش‌بینی رشد اقتصادی 6- درصد اعلام شده از سوی صندوق بین‌المللی پول، معتقد است صنایع مرتبط با نفت به دلیل کاهش شدید تقاضا و در پی آن کاهش قیمت محصولات تولیدی، در کنار کسب‌وکارهای کوچکی از جمله در بخش گردشگری، شدیدترین آسیب‌ها را خواهند دید.

بر اساس این گزارش، برای کنترل کرونا باید مراودات اجتماعی را کاهش داد و میزانی از قرنطینه را ایجاد نمود که تعطیلی چند ماهه اقتصادی بر جای خواهد گذاشت و اگر به درستی مدیریت نشود، آسیب‌های اقتصادی زیادی برای کشورها و بنگاه‌های اقتصادی به دنبال می‌آورد.

رتبه شاخص سهولت کسب‌وکار نشان می‌دهد که ایران در سال 2019 با چهار پله تنزل به رتبه 128 رسیده است و بنابراین باید اقدامات مهمی در خصوص بهبود محیط کسب‌وکار صورت دهد.

گزارش این اداره همچنین استان مرکزی را نیز بررسی می‌کند و با اشاره به پایش‌های فصلی محیط کسب‌وکار استان‌های کشور در سال‌های 1395 و 1396 بیان می‌کند که جایگاه این استان از میانگین کشور بالاتر بوده است. با این حال، بر اساس گزارش یادشده، نوسانات نرخ ارز در سال 1397 موجب بروز آثار منفی شدید بر فعالیت‌های تولیدی استان مرکزی و نامطلوب شدن فضای کسب‌وکار در آن شد، اما در سال 1398 با بهبود شرایط، ارزیابی فعالان اقتصادی این استان از محیط کسب‌وکارشان بهبود یافت و در زمستان سال 1398 این استان به رتبه نخست کشور در این زمینه دست یافت.

بر اساس این گزارش، آسیب‌پذیرترین بخش اقتصاد در دوران کرونا، خدمات محسوب می‌شود و سهم آن در اشتغال ایران به طور میانگین 50,3 درصد است، در استان مرکزی سهم کمتری و در حدود 40 درصد را در سال 1398 داشته است. بنابراین پیش‌بینی می‌شود در فصول آینده استان مرکزی نسبت به سایر استان‌ها وضعیت بیکاری بهتری داشته باشد.
این گزارش می افزاید: بهترین راهکار دولت برای جلوگیری از افت سنگین شاخص‌های بهبود کسب‌وکار در سمت عرضه در دوران کرونا، جلوگیری از اختلال در زنجیره تامین کالا است که نیازمند به کارگیری سیاست‌های تامین سرمایه در گردش و ساماندهی نیروی کار است.

نسخه کامل این گزارش در زیر قابل دریافت است.

دریافت فایلdownlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف