نتایج یک نظرسنجی جهانی: دورکاری کرونایی ادامه می یابد

نتایج یک نظر سنجی از یک هزار شرکت در سطح جهانی نشان می دهد که دورکاری احتمالا برای اکثریت مشاغل دائمی و ماندگار خواهد بود.

  • کد خبر: 499
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 15 مهر 1399 - 10:49

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، در یک نظرسنجی که از حدود یک هزار شرکت توسط سازمان بریتانیایی «انستیتوی مدیران» صورت گرفته است، نشان می‌دهد که 74 درصد شرکت‌ها قصد دارند دورکاری‌های اخیر را همچنان حفظ کنند.
همچنین بیش از نیمی از این شرکت‌ها قصد دارند حضور طولانی‌ مدت کارکنان در محل کار و اداره را کاهش دهند.
یک نظرسنجی محدودتر از میان مدیران شرکت‌هایی که هم‌اکنون استفاده کارمندان از محل کار را کاهش داده‌اند، نشان می‌دهد که 44 درصد آنها معتقدند که دورکاری «موثرتر و نتیجه‌بخش‌تر» بوده است.
راجر بارکر، مدیر بخش سیاستگذاری در انستیتوی مدیران، می‌گوید «دورکاری یکی از ملموس‌ترین پیامدهایی است که شیوع ویروس کرونا برای اقتصاد داشته است. دورکاری برای بسیاری از مشاغل ماندگار خواهد بود».
او اضافه می‌کند:«البته دورکاری برای همه مناسب نیست و مدیران باید متوجه نقاط ضعف آن هم باشند. مدیریت افراد از راه دور اصلا کار ساده و سرراستی نیست و مدیران باید اطمینان حاصل کنند که نهایت تلاش‌شان را برای کمک به سلامت روانی کارکنان‌شان می‌کنند».

فرصت‌های رشد و پیشرفت
راجر بارکر همچنین می‌گوید که شرکت‌ها احتمالا به دورکاری تمام‌عیار تغییر نمی‌کنند.
«مزایایی کار در اداره همچنان برجاست. برای بسیاری از مشاغل، گرد هم آوردن تیم‌ها بصورت حضوری بسیار پربارتر و لذت‌بخش‌تر است. محل کار مشترک اغلب برای کارکنان فرصت‌های غیررسمی برای پیشرفت و برقراری تماس فراهم می‌کند که بسیار مهم و سرنوشت‌ساز است، مخصوصا در اوایل مسیر حرفه‌ای».
انستیتوی مدیران، که یکی از قدیمی‌ترین گروه لابی تجاری بریتانیاست، گفته است که این نظرسنجی را از مدیران 958 شرکت که بیشتر شامل شرکت‌های کوچک بوده بین 11 تا 31 سپتامبر سال جاری انجام داده است.
قبل از آن، نظرسنجی بی‌بی‌سی در ماه اوت سال جاری نشان داد که 50 شرکت بزرگ بریتانیایی قصد ندارند که در آینده‌ای نزدیک همه کارکنان‌شان را به طور تمام‌وقت به اداره برگردانند.
یک تحقیق دانشگاهی دیگر نشان داده است که از هر 10 نفری که در دوران اعمال محدودیت‌ها دورکاری کرده‌اند، 9 نفرشان مایلند که دورکاری را به نوعی ادامه دهند.
این گزارش پژوهشگران دانشگاه کاردیف و دانشگاه ساوث‌هامپتون که در ماه اوت منتشر شد، نشان می‌دهندکه اکثر کسانی که دورکاری می‌کنند به همان اندازه و یا حتی بیشتر از حضور در اداره پربار و مولد بوده‌اند.
این تحقیق شامل سه بار نظرسنجی از هزاران نفر بین ماه‌های آوریل و ژوئن سال 2020 است.
 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف