تصویب امهال وام‌های کرونایی گردشگری تا پایان سال

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به تهیه بسته حمایتی گردشگری در ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ستاد ملی کرونا در جلسه روز شنبه دوازدهم مهرماه با استمهال وام‌های کرونایی سه حوزه وزارتخانه تا پایان سال 1399 موافقت کرد که جزئیات آن به زودی اعلام می شود.

  • کد خبر: 509
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 16 مهر 1399 - 22:27

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا  به نقل از پایگاه دولت، علی اصغر مونسان،وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در جلسه‌ای با اعضای شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور گفت: بخش گردشگری و صنایع‌دستی کشور با شیوع ویروس کرونا فشار زیادی متحمل شده است، البته بخش‌های مختلف کشور آسیب دیدند و تمام بخش‌های اقتصادی ضرر کردند. روند پیش‌رو، تاریخ مشخصی را برای پایان کرونا نشان نمی‌دهد و مشخص نیست محدودیت‌ها تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

 مونسان تصریح کرد: امیدواریم هر چه سریع‌تر ویروس کرونا مهار شود ما نیز تمام تلاش خود را با توجه به بضاعت وزارتخانه و دولت برای حمایت از بخش خصوصی انجام می‌دهیم. در گام اول از همان ابتدای شیوع کرونا بسته اول حمایتی را به‌سرعت آماده کردیم که عمدتا استمهال، امهال وام‌ها و پرداخت‌های مالیاتی، بیمه و... بوده است.

او بیان کرد: تصویب این بسته حمایتی موضوع مهمی بود، شیوع کرونا با آسیبی که به کسب‌وکارها زده موجب شده تا بسیاری از افراد تحت فشار قرار بگیرند، بسیاری از افراد در قالب اقامتگاه‌های بوم‌گردی از وام اشتغال روستایی استفاده کرده بودند. منتظر هستیم مصوبه به شکل رسمی به دست ما برسد، به‌زودی جزئیات آن‌چه را که در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شده، به صورت دقیق به اطلاع می‌رسانیم. به هر حال گام سوم مهم است و خدا را شکر با پیگیری‌های زیادی که به همراه معاون گردشگری کشور در دولت انجام دادیم و در ستاد ملی مقابله با کرونا نیز تأیید شده، این موضوع انجام شد.

ریشه امور اجرایی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به‌دست مردم است

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره موضوع اعتماد به بخش خصوصی و غیردولتی که توسط رئیس فراکسیون گردشگری مجلس در این نشست مطرح شد، گفت: تنها وزارتخانه‌ای هستیم که همه کارهای ما به دست بخش خصوصی انجام می‌شود، من از بخش خصوصی به دولتی آمدم، همیشه تلاش می‌کنم به بخش خصوصی کمک کنم. خوشبختانه ریشه امور اجرایی این وزارتخانه به دست مردم است.

او افزود: در سال گذشته در هر 10 روز یک موزه مردمی به بهره‌برداری رسید. ما عمدتا به کارهای حاکمیتی می‌پردازیم که مردم به سراغ آن نمی‌روند.

استفاده از نظرات بخش خصوصی در حوزه‌های میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی

مونسان اظهار کرد: از نظرات بخش خصوصی در فعالیت‌های سه حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استفاده می‌کنیم، تنها وزارتخانه‌ای هستیم که شورای سیاست‌گذاری را راه‌اندازی کردیم و همه فعالان بخش خصوصی نیز در آن حضور دارند.

او تصریح کرد: نقطه اتصال سایر وزارتخانه‌ها به‌بخش خصوصی، اتاق بازرگانی است. انجمن‌ها و بخش‌های مختلفی نیز در این زمینه ایجاد شده است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بیان کرد: پیشانی بخش خصوصی هر کشور اتاق بازرگانی آن است، در نشستی که با این بخش داشتیم آن‌ها خواستار این بودند که در عالی‌ترین سطح به‌عنوان نماینده بخش خصوصی در اتاق بازرگانی، عضو شورای سیاستگذاری شوند به‌همین منظور 48 ساعت بعد از درخواست آن‌ها از رئیس‌جمهوری برای محمود شافعی (رییس اتاق بازرگانی) حکم گرفتم و او به‌عنوان نماینده بخش خصوصی در شورای عالی منصوب شد. ما نمی‌توانیم برای تک‌تک افراد این بخش حکم بگیریم زیرا شورای عالی که بر اساس قانون تشکیل شده است، محدودیت اعضا دارد.

او افزود: از سوی دیگر از آن‌ها قول گرفتیم تا گردشگری به عنوان اتاق صنعت، معدن و کشاورزی، اضافه شود که هنوز این موضوع محقق نشده است ما به‌عنوان بخش دولتی به تعهد خود عمل کردیم اما بخش خصوصی این کار را انجام نداد.

در سند توسعه گردشگری از نظرات همه دانشگاه‌ها و فعالان حوزه استفاده شد

مونسان درباره سند توسعه گردشگری نیز گفت: در این سند از نظرات همه دانشگاه‌ها و فعالان حوزه استفاده کردیم. تلاش ما این است تا جایی که امکان دارد در همه حوزه‌ها از نظرات بخش خصوصی استفاده کنیم.

او تصریح کرد: فعالان بخش خصوصی از این حوزه‌ها کسب درآمد می‌کنند اما سمن‌ها، مردم‌نهاد هستند و عمدتا نقش دیده‌بانی و مشاوره دارند و من کاملا این نقش را قبول و به آن اعتقاد دارم.

به گزارش میراث آریا، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: برخی اوقات دیده‌بانی خوب انجام می‌شود، از هر نقطه‌ای که اخبار مردمی به‌دست من می‌رسد، آن را مورد توجه قرار می‌دهم و با آن‌ها ارتباط دارم، اما متأسفانه برخی تندروی کرده بدون تحقیق در مورد آن موضوع دیده‌بانی می‌کنند، این موضوع باید با نیت خیر انجام شود نه ایجاد جنجال.

او گفت: من کاملا به موضوعات دیده‌بانی اعتقاد دارم، پیشنهادهای خوبی از سوی سمن‌ها برای ایجاد سامانه‌ای که بتوان دیده‌بانی را به شکل سیستماتیک انتقال دهد، مطرح شد. در حوزه حفاظت از میراث‌فرهنگی و یگان حفاظت همان‌طور که خبر دارید اخیرا از شورای عالی میراث‌فرهنگی برای تشکیل میراث‌بانان افتخاری مصوبه گرفتیم البته در این خصوص دغدغه‌هایی از طرف معاون میراث‌فرهنگی و فرمانده یگان حفاظت وجود داشت که دغدغه‌های درستی بود.

صدور کارت برای میراث‌بانان افتخاری برای جلوگیری از سوء‌استفاده سخت‌گیرانه شده است

مونسان عنوان کرد: یکی از دغدغه‌ها، صدور کارت برای میراث‌بانان افتخاری بود تا از این کارت‌ها سوء‌استفاده نشود، به‌همین منظور با سخت‌گیری زیادی که سردار امیر رحمت‌الهی فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی انجام می‌دهد، این کارت‌ها صادر می‌شود.

او گفت: پیشنهاد خوب سمن‌ها این بود تا سامانه‌ای ایجاد شود تا دیده‌بان‌ها اخبار خود را به‌صورت سیستماتیک در این سامانه وارد کنند و یگان حفاظت نیز بلافاصله این اخبار را ببیند و پیگیری کند.

تهیه بخشنامه حمایتی برای سمن‌ها

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تأکید کرد: همه معاونان و مدیران‌کل استان‌ها باید ارتباط نزدیکی با سمن‌ها داشته باشند. پیشنهاد می‌کنم سمن‌ها همکاری کنند تا یک بخشنامه حمایتی برای آن‌ها صادر کنیم تا به تمام معاونت‌ها و استان‌ها ابلاغ شود.

او افزود: سمن‌ها را عامل شفافیت می‌دانم باید در تمام کمیته‌های فنی و تصمیم‌گیری غیر از شورای عالی به‌عنوان عضو ناظر حضور داشته باشند تا از اطلاعات آن‌ها استفاده شود. دستور می‌دهم در حوزه گردشگری نیز حضور فعال داشته باشید، خوشبختانه معاون گردشگری کشور اهل تعامل است و از پیشنهادهای سازنده سمن‌ها در این بخش استفاده می‌کند.

سمن‌ها می‌توانند دیده‌بانی خوبی در بخش مرمت بناهای تاریخی داشته باشند

 مونسان تصریح کرد: یکی از نقاطی که سمن‌ها می‌توانند دیده‌بانی خوبی داشته باشند، بخش مرمت بناهای تاریخی است، تقاضا دارم بر روی مرمت‌ها نظارت و حتما کار کارشناسی انجام دهید و بعد نظر خود را درباره درست‌بودن یا نبودن یک مرمت اعلام کنید. ما سعی می‌کنیم در سامانه‌ای که برای سمن‌ها راه‌اندازی می‌شود، بخش‌های مختلفی در نظر گرفته شود تا معاونان و کارشناسان وزارتخانه بتوانند این دیده‌بانی‌ها را ببیند.

او افزود: شما به‌عنوان دیده‌بان عمل کنید، پایگاه‌های ما در مقابل سمن‌ها حق ندارند پاسخگو نباشند آن‌ها جدا از اداره‌های کل استان‌ها نیستند.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره فعالیت سمن‌ها در بخش گردشگری گفت: حوزه گردشگری وسیع است از معاون گردشگری درخواست کردم تا حوزه نظارت را الکترونیکی کند. سمن‌ها اگر بخواهند به این بخش کمک کنند از آن‌ها استقبال می‌کنیم، این موضوع به ارتقای کیفی بخش گردشگری نیز کمک می‌کند.

او درباره خروج آثار از فهرست ثبت ملی گفت: نامه‌ای را به دادستان کل کشور و رئیس قوه قضاییه تقدیم کردم که خوشبختانه منجر به صدور یک بخش‌نامه از طرف دادستان کل کشور و یک بخش‌نامه از طرف معاون اول قوه قضائیه شد که در آن به همه دادگاه‌ها و دادستان‌های سراسر کشور تأکید کرده است که موضوعات میراث‌فرهنگی را جدی بگیرند و با وزارتخانه در این زمینه همراهی کنند. شما هم می‌توانید برای جلوگیری از خروج آثار ثبتی به این بخش کمک کنید.

ثبت 207 تشکل میراث‌فرهنگی در بانک اطلاعاتی وزارتخانه

در ادامه نشست کامران سبز میدانی معاون دفتر امور مجامع و تشکل‌های مردم نهاد از مونسان برای برگزاری نشست و اینکه همیشه حامی فعالان بخش خصوصی حوزه‌های وزارتخانه بوده تشکر کرد و افزود: این نشست با حضور 25 نفر از اعضای شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور برگزار شد، این شورا از سال 90 به‌همت تعدادی از انجمن‌های فعال حوزه با هدف هم‌افزایی، شناسایی انجمن‌های فعال در استان‌های کشور، کمک به تشکیل انجمن‌های تأثیرگذار و پیگیر با 186 عضو از انجمن‌هایی که دارای اعتبارنامه قانونی و فعال در 28 استان کشور هستند، در حال فعالیت است.

او اظهار کرد: شورای هماهنگی، جزئی از 887 تشکلی است که در بانک اطلاعاتی وزارتخانه شناسایی و سامان‌دهی شده‌اند و به‌عنوان یکی از شبکه‌های بزرگ در حال فعالیت است. در بانک اطلاعاتی وزارتخانه در بخش میراث‌فرهنگی 207 تشکل ثبت شده است که از این تعداد هفت تشکل بین‌المللی، 30 تشکل ملی، 93 تشکل استانی و 76 تشکل شهرستانی و یک تشکل روستایی داریم.

ثبت 171 تشکل گردشگری

سبز میدانی گفت: بخش گردشگری دارای 171 تشکل، شامل هفت تشکل بین‌المللی، 22 تشکل ملی، 104 تشکل استانی و 38 تشکل شهرستانی است و بخش صنایع‌دستی نیز دارای 71 تشکل شامل دو تشکل بین‌المللی، هفت تشکل ملی، 41 تشکل استانی و دو  تشکل شهرستانی و یک تشکل روستایی است.

او افزود: دفتر امور مجامع و تشکل‌های مردم‌نهاد از سال 91 تا به امروز نسبت به شرح وظایف خود، برنامه‌ریزی‌های سالیانه انجام می‌دهد که بخشی از آن‌ها در حال اجراست.

دیده‌بانی در حوزه میراث‌فرهنگی واجب است

محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور نیز گفت: دیده‌بانی در حوزه ما واجب است، تلاش کردیم از اطلاعات و دیده‌بانی سمن‌ها بهره بگیریم، وظیفه ما این است بتوانیم کارهای خوبی انجام دهیم. سمن‌ها بدون زحمت و منت این دیده بانی‌ها را انجام می‌دهند.

او افزود: در شورای فنی یک نفر از سمن‌ها حضور دارد، برای همه کمیته‌ها این کار را انجام می‌دهیم تا در 31 استان نماینده آن‌ها حضور داشته باشند. سامانه‌ای نیز به‌ این منظور برای شفاف‌سازی راه‌اندازی شده که اکنون کار نهایی آن در حال انجام است. نظرات سمن‌ها را می‌شنوم و هر اتفاقی که سمن‌ها خبر می‌دهند را پیگیری می‌کنم.

او گفت: سعی می‌کنم تا در تعدادی از اماکن تاریخی مانند بازار تبریز که هیئت امنای مستقل دارند، نماینده سمن‌ها نیز در این هیئت امنا حضور داشته باشد. برای برگزاری نشست با سمن‌ها اعلام آمادگی می‌کنم و هر زمانی که دفتر امور مجامع و تشکل‌های مردم نهاد درخواست کند این نشست را برگزار می‌کنیم.

پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی کشور نیز عنوان کرد: پیرو تأکیدهای مونسان جلسه‌های زیادی باسمن‌ها برگزار کردیم. درهای معاونت صنایع‌دستی بر روی همه سمن‌ها باز است.

او افزود: امسال در یک اتفاق بی‌سابقه بعد از هشت‌سال دوباره ایران به‌عنوان معاون منطقه غرب آسیای شورای جهانی صنایع‌دستی انتخاب شد.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف