سناریوهای اتاق ایران برای مدیریت پاندمی
کسب‌وکارها دست‌کم تا پایان 99 گریبانگیر کرونا هستند

پیش‌بینی می‌شود حداقل تا پایان سال 1399 کسب‌وکارهای اقتصادی در بخش‌های تولید، عرضه و تقاضا، در کسب درآمد و حفظ نیروی کار خود مشکلاتی داشته باشند و دولت باید برای حفظ کسب‌وکارهای آسیب‌دیده و جلوگیری از تعدیل نیروها، تا پایان سال 1399 برنامه‌های حمایتی مشخصی را به کار بگیرد.

  • کد خبر: 520
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 21 مهر 1399 - 10:23

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، به نقل از مرکز پژوهش‌های اتاق ایران، چند سناریو برای آینده ویروس کرونا گمان می‌رود. به طور کلی مسیری که همه‌گیری کووید-19 در آینده طی می‌کند به تولید واکسن و طول مدت ایمنی ناشی از آن یا ابتلا به بیماری ارتباط دارد. تاکنون هیچ شواهد علمی مبنی بر اطمینان از تولید واکسن موثر در آینده نزدیک وجود ندارد. البته امکان و زمان دسترسی به واکسن نیز مهم است.

به نظر می‌رسد یکی از استراتژی‌های مهم در ادامه مسیر مقابله با ویروس کرونا در ایران، تامین واکسن آنفلوآنزابه تعداد 10 میلیون دوز است. از این میزان 20 درصدبه شکل رایگان در اختیار گروه‌های آسیب‌پذیر قرار داده می‌شود.

 

تبعات کرونا بر اقتصاد جهان

بحران جهانی ناشی از کرونا با بسیاری از بحران‌های دیگر تفاوت دارد. پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که با این اتفاق، سریع‌ترین و پرشیب‌ترین سقوط در رشد جهانی ثبت شود. شیوع شدید همه‌گیری در کشورهای پیشرفته جهان به شدت اقتصاد بین‌الملل را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بر اساس پیش‌بینی‌هایی که صندوق بین‌المللی پول در ماه ژوئن امسال انجام داده، رشد تولید ناخالص داخلی جهان در پایان سال 2020 حدودا 4.9- است. صندوق بین‌المللی پول در گزارش پیشین خود رشد تولید ناخالص داخلی را 3- پیش بینی کرده بود.

بانک جهانی نیز در گزارشی به چشم‌انداز اقتصاد جهان می‌پردازد و رشد اقتصادی جهان را در سال 2020 پیش‌بینی می‌کند. این نهاد معتبر بین‌المللی عنوان کرده است که اقتصاد جهان در سال 2020رشد 5.2- درصد را پشت سر خواهد گذاشت. پیش‌بینی بانک جهانی از رشد اقتصاد جهان، کاهش 7.7 درصدی نسبت به پیش‌بینی‌های ماه ژانویه نیز نشان می‌‎دهد.

افزون بر رشد اقتصادی، پیش‌بینی می‌شود تجارت جهانی نیز بر اثر کووید-19 به شدت آسیب ببیند، تا جایی که بیشترین سقوط را از بعد از جنگ جهانی دوم تجربه کند. بانک جهانی پیش‌بینی کرده است که تجارت جهان در سال 2020 حدود 13.4 درصد کاهش خواهد یافت که فراتر از کاهش تجارت در زمان بحران مالی جهانی است.

 

با هم در سایت کرونومی خواندیم:

 

آنکتاد پیش‌بینی می‌کند جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جهانی در سال 2020 حدود 40 درصد کاهش خواهد یافت و در سال 2021 نیز این جریان ادامه می‌یابد. شیوع کرونا قیمت نفت را نیز تحت تاثیر قرار داده و نفت برنت از اواخر ژانویه تا اواسط آوریل، 70 درصد کاهش یافته است. بنابر پیش‌بینی‌ها، تقاضای جهانی نفت در سال 2020 نسبت به سال 2019 حدود 9 درصد کاهش می‌یابد. در دو ماه نخست همه‌گیری نیز، بازار سهام نیز سقوطی شدیدتر از بحران مالی سال‌های 2009-2008 تجربه کرده است.

پیش‌بینی‌های کمیته هماهنگی فعالیت‌های آماری سازمان ملل نیز معتقد است شیوع کرونا موجب از بین رفتن کاهش فقر می‌شود و 40 تا 60 میلیون نفر را به فقر شدید می‌کشاند. سازمان بین‌المللی کار نیز پیش‌بینی می‌کند که شیوع کرونا اثرات عمیقی بر اشتغال وارد می‌کند. بر همین اساس، در سه ماه نخست سال 2020 در مقایسه با سه ماه آخر سال 2019، حجم ساعات کاری در جهان به اندازه 130 میلیون شغل تمام‌وقت کمتر شده است. این میزان در سه ماهه دوم سال، 305 میلیون شغل تمام‌وقت کمتر از سه ماه پایانی سال 2019 باشد.

هرچند گزارش‌های فوق نشان می‌دهد آثار نهایی همه‌گیری بستگی به شدت و مدت آن دارد، بر اساس پیش‌بینی‌های بین‌المللی صورت گرفته، پیامدهای ماندگاری بر اقتصادها در پی خواهد داشت.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف