شیوع کرونا موجب کاهش صادرات کالا از گناباد شد

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت گناباد گفت: شیوع ویروس کرونا موجب کاهش 35 درصدی حجم و 42 درصدی ارزش صادرات کالا از این شهرستان شده است.

  • کد خبر: 531
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 20 مهر 1399 - 12:25

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پویش آثار اقتصادی کرونا، هادی ایزدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طی نیمه نخست امسال دو هزار و 281 تن کالای صنعتی به ارزش 904 هزار و 660 دلار شامل سنگ نما، ظروف مقوایی، ظروف چینی، فرآورده های لبنی، زعفران بسته‌بندیشده، پودر موسیر، نمک، پودرهای معدنی از گناباد به 10 کشور هدف صادر شد.

وی ادامه داد: توزیع اقلام بهداشتی شامل هشت هزار و 800 عدد ماسک، 18 هزار و 700 عدد دستکش لاتکس و هزار و 600 لیتر محلول الکل بین243 دستگاه اجرایی و واحدهای صنعتی و معدنی و گروههای هدف با نرخ مصوب از دیگر اقدامات برای کاهش تبعات شیوع ویروس همه گیر کرونا در گناباد طی این مدت است.

بیشتر بخوانید:

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت گناباد تسهیلگری برای راه‌اندازی مجدد شرکت تولیدی نیکوپاک در زمینه تولید الکل و مواد ضدعفونی کننده، کمک یه تولید ماسک صورت و دستکش پلاستیکی توسط دو واحد صنعتی با ظرفیت تولید روزانه 304 هزار عدد و پیگیری صدور مجوز برای تولید ژل ضد عفونی کننده بر پایه گیاه آلوئه ورا با ظرفیت تولید روزانه هفت هزار افشانک را از دیگر اقدامات در این مدت برشمرد.

وی گفت: واحدهای صنعتی، معدنی و صنوف طی چند ماه گذشته در مجموع 12 میلیارد و 252 میلیون ریال به آسیب دیدگان کرونا کمک کردند و با هدف جلب کمکهای نقدی و غیر نقدی این بخش پویش مهر ورزی تشکیل شد.

ایزدی افزود: در نیمه نخست امسال و در راستای تحقق جهش تولید و حفظ و صیانت از واحدهای تولیدی برای 213 نفر شغل مستقیم در این بخش از شهرستان ایجاد شد که یکصد نفر آن در بخش صنعت و معدن و 113 شغل مربوط به بخش تجارت بود.

وی ادامه داد: 17 واحد صنعتی و معدنی برای استفاده از تسهیلات تولید و اشتغال، نوسازی و رونق تولید به مبلغ یک هزار و 700 میلیارد ریال در حال تکمیل مدارک هستند که از این میزان 393 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده و یا در دست اقدام است.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت گناباد گفت: در راستای اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی به عنوان طرح ابتکاری استاندار سابق خراسان رضوی پیگیری تکمیل 13 طرح نیمه تمام صنعتی با سرمایه‌گذاری 9 هزار و هفت میلیارد ریال و اشتغال مستقیم 942 نفر در حوزه صنعت و معدن گناباد در دست انجام است که پنج طرح به بهره برداری رسیده و سه طرح با اعتبار 93 میلیارد ریال و اشتغال زایی برای 48 نفر در هفته دولت مورد بهره برداری قرار گرفت و دو طرح آرا سیلیس و شرکت سفید گوشت پرند نیز با سرمایه گذاری 600 میلیارد ریال طی چند ماه آینده به بهره برداری می‌رسد.

وی صدور 30 مجوز جدید صنعتی با حجم سرمایه گذاری یک هزار و 170 میلیارد ریال و اشتغالزایی برای 455 نفر را از دیگر اقدامات این اداره طی 6 ماهه نخست امسال ذکر کرد و افزود: این تعداد نسبت به دوره مشابه پارسال از نظر تعداد 114 درصد و از نظر زمینه اشتغال 10 درصد افزایش داشته است. 

ایزدی صدور هفت پروانه بهره برداری صنعتی با سرمایه گذاری 89 میلیارد ریال و اشتغال مستقیم یکصد نفر را از دیگر اقدامات این اداره برشمرد و ادامه داد: این میزان نیز نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر سرمایه گذاری 53 درصد و از نظر اشتغال 420 درصد رشد داشته است.

تاکنون هزار و 273 میلیارد ریال برای راه‌اندازی 172 واحد صنعتی در بخشهای صنایع کانی فلزی و غیرفلزی، صنایع غذایی، شیمیایی و سلولزی شهرستان گناباد سرمایه‌گذاری شده که هم‌اکنون 13 واحد از این تعداد تعطیل هستند.
فعالیت واحدهای صنعتی در گناباد برای سه هزار و 284 نفر بطور مستقیم و دو برابر این تعداد بطور غیرمستقیم اشتغال ایجاد کرده است. 

سه شهرک و ناحیه صنعتی با 447 هکتار زمین، 54 واحد فعال و 11 سردخانه، انبار و سیلو در شهرستان گناباد دایر است.

مرکز شهرستان 90 هزار نفری گناباد در 287 کیلومتری جنوب مشهد قرار دارد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف