نتایج نظرسنجی pwc نشان می‌دهد
دورکاری و دیجیتال شدن، واکنش کسب‌وکارها به بحران کرونا

نظرسنجی منتشر شده از سوی موسسه pwc که از 699 مدیرعامل در ماه‌های ژوئن و ژوئیه انجام گرفته است، نشان می‌دهد دیجیتالی شدن کسب‌وکار و عملیات مربوط به آن به اولویت مهمی برای سردمداران شرکت‌ها تبدیل شده است.

  • کد خبر: 535
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 20 مهر 1399 - 14:08

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، موسسه pwc که یکی از شرکت‌های مهم ارائه خدمات مشاوره مالی در جهان است، در ادامه به این نکته پرداخته است که مدیرعاملان درصدد تلاش برای محیط کاری منعطف‌تر سهم کارکنان دورکار یا مشروط را افزایش داده و برنامه‌های سلامت، ایمنی و رفاه کارکنان را افزایش دهند.

در این نظرسنجی 4 پرسش از مخاطبان پرسیده شده بود. سوال اول: کسب‌وکار ما بعد از پاندمی کووید-19 چگونه خواهد شد؟ سوال دوم: پیش‌بینی‌های متعددی در مورد اینکه محیط اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و کسب‌وکار پس از کووید-19 چگونه خواهد بود وجود دارد. سوال اینجاست که آیا این روند پس از کووید-19 موقتی خواهد بود یا نه؟ سوال سوم: پس از پاندمی کووید-19 با افزودن محصولات و خدمات دیجیتالی، مدل کسب‌وکار مجازی‌تر خواهد شد؟ (درصد پاسخ‌دهندگانی که مدل‌های کسب‌وکار مجازی را جزو یکی از سه اولویت اصلی خود قرار دادند). سوال چهارم: تغییر از محیط‌های کاری پرتراکم به سمت محیط‌های کاری با تراکم پایین خواهد رفت؟

بر اساس این نظرسنجی به نظر می‌رسد با شیوع کرونا مدیرعاملان به این نتیجه رسیده‌اند که مدل کسب‎وکار بلندمدت خود را دیجیتال‌محور کرده و دورکاری را افزایش دهند. به همین ترتیب، 78 درصد مدیرعاملان حاضر در نظرسنجی انتظار دارند حتی پس از پایان بیماری کووید-19 دورکاری ادامه پیدا کند و 21 درصد نیز معتقدند دورکاری صرفا موقتی است. علاوه بر این، 76 درصد از مدیرعاملان باور دارند که اتوماسیون پس از کووید-19 ادامه پیدا می‌کند.

در بخشی از این گزارش، شرکت‌کنندگان در پاسخ به پیش‌بینی‌های صورت گرفته پیرامون تغییرات محیط اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و کسب‌وکار، نظراتی را اعلام کرده‌اند. به عنوان مثال 39 درصد مدیرعاملان در مورد تامین داخلی منابع کسب‌وکارها که قبلا به خارج از کشور منتقل شده بود، معتقدند که پس از کرونا نیز ادامه خواهد یافت در حالی که 39 درصد نیز معتقدند این تغییر موقتی بوده است. همچنین 39 درصد شرکت‌کنندگان باور دارند ملی‌گرایی حتی پس از کووید-19 ادامه خواهد یافت در حالی که 43 درصد باور دارند که این تغییر موقتی بوده است. در مورد تجربه مدل کسب‌وکار با ارتباط فیزیکی اندک نیز 45 درصد معتقد به تغییر موقت و 45 درصد معتقد به تغییر حتی پس از پایان بیماری کووید-19 هستند. علاوه بر این، 47 درصد مدیران عاملان حاضر در نظرسنجی باور دارند تغییرات آب و هوایی پس از بحران کووید-19 همچنان کاهش خواهد یافت در حالی که 25 درصد معتقدند این کاهش صرفا موقتی بوده است.

نکته جالبی نیز در این نظرسنجی وجود دارد. فعالان بخش سلامت و نیز بخش فناوری، رسانه و ارتباطات از راه دور، در این نظرسنجی بیش از سایر بخش‌ها اولویت اول خود را بر دیجیتالی شدن کسب‌وکار قرار داده‌اند. کمترین میزان نیز متعلق به بازارهای مصرف کننده است.

در نهایت، در بیشتر مناطق جهان مدیرعاملان انتظار دارند محیط‌های کاری با تراکم پایین‌تر ادامه پیدا کنند. سهم افرادی که معتقدند این تغییر ادامه خواهد یافت در آمریکای لاتین به 69 درصد می‌رسد، در آفریقا 65 درصد است و در غرب اروپا، آسیا و اقیانوسیه 60 درصد می‌شود. سهم این افراد در مرکز و شرق اروپا 59 درصد و در آمریکای شمالی 49 درصد است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف