گزارش اتاق تهران نشان می‌دهد
معمای درآمدهای مالیاتی در زمان کرونا

اتاق تهران با استناد به گزارش‌های مرکز آمار از افزایش درآمدهای مالیاتی دولت از زمستان سال گذشته خبر داده است. این در حالی است که انتظار می‌رفت با حمایت‌های انجام شده از کسب‌وکارها که در زمان شیوع کرونا از سوی دولت انجام شد، میزان درآمد مالیاتی کمتر شده باشد.

  • کد خبر: 544
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 21 مهر 1399 - 10:56

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، گزارش منتشر شده در اتاق تهران نشان می‌دهد میزان درآمدهای مالیاتی دولت از زمستان سال گذشته افزایش یافته و در بهار سال جاری به 51.2 هزار میلیارد تومان رسیده است که در مقایسه با زمستان گذشته 20.4 درصد و در مقایسه با بهار سال 98 بیش از دو برابر رشد کرده است. در واقع در دوران کرونا درآمدهای مالیاتی ایران افزایش پیدا کرده است.

به نظر می‌رسد 62 درصد از کل درآمدهای مالیاتی 3 ماه نخست سال 99 را مالیات مستقیم و 38 درصد آن را مالیات بر کالاها و خدمات تشکیل دهند.

در گروه مالیات‌های مستقیم 34.3 درصد مربوط به مالیات‌ بر درآمد است. مالیات بر اشخاص حقوقی و مالیات بر ثروت نیز به ترتیب 24 و 13.7 درصد از آن را تشکیل می‌دهند.

از سوی دیگر، بخش اعظم مالیات بر کالاها و خدمات را مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر واردات به خود اختصاص می‌دهند که به نظر می‌رسد میزان آن در بهار امسال نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی یافته ‌است. این در حالی است که فعالیت‌های کسب‌وکار با شیوع کرونا کمتر شده و واردات نیز در این مدت کاهش پیدا کرده است.

 

با هم در سایت کرونومی خواندیم:

 

مقایسه نسبت درآمد مالیاتی به تولید ناخالص داخلی نیز نشان دهنده افزایش است. در سال 98 این میزان برابر با 4.2 درصد بود که در بهار 99 به 6.3 درصد افزایش یافته است.

این گزارش با مقایسه درآمدهای مالیاتی ترکیه و ایران اعلام می‌کند درآمدهای مالیاتی دولت ترکیه پس از شروع بحران کووید-19 دو فصل متوالی کاهش یافته است. علاوه بر این، درآمدهای مالیاتی این کشور در فصل دوم سال 2020 به حدود 160 میلیارد لیر رسیده که تنها 4 درصد بیشتر از فصل دوم سال گذشته است.

اتاق تهران در سال 1305 از سوی محمدحسین امین‌الضرب بنیان‌گذاری و هم‌اکنون بزرگ‌ترین اتاق استانی زیر مجموعه اتاق بازرگانی ایران است و مراودات تجاری فعالان بازرگانی بخش خصوصی در استان تهران را اداره می‌کند. اتاق بازرگانی تهران 60 نماینده دارد که 40 نفر آنان از سوی بخش خصوصی و 20 نفر دیگر نیز از سوی دولت انتخاب می‌شوند

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف