زنان خانه‌دار، طعمه‌های خوب کرونا

اپیدمیولوژی دانشگاه علوم‌پزشکی اراک گفت: افزایش آمار ابتلای زنان خانه‌دار به کرونا و مرگ آنها در اثر این بیماری، نشان می‌دهد اتفاقاتی در خانه‌ها در حال رخدادن است که زمینه ابتلای این قشر به این بیماری را بالا می برد.

  • کد خبر: 570
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 23 مهر 1399 - 11:44

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پویش آثار اقتصادی کرونا، دکتر مرادزاده در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه مسئله مرگ بیماران ناشی از ویروس کرونا به موضوعی بسیار مهم در استان مرکزی تبدیل شده است، افزود: در روزهای ابتدایی و موج اول بیماری کووید 19 با مداخلات مناسب دانشگاه علوم‌پزشکی اراک موفق شدیم به نسبت آمار کشوری، بیماری را در استان تحت کنترل دشته باشیم، اما در روزهای اخیر با افزایش تعداد مرگ مواجه هستیم.

وی با تاکید بر اینکه این افزایش در واقع زنگ خطر کرونا را برای جامعه علوم‌پزشکی به صدا درآورده است، گفت: جمعیت استان مرکزی به لحاظ فرهنگ بهداشت و سلامت در سطح پایینی قرار ندارند، اما نسبت افراد چاق به عنوان یکی از ریزفاکتورهای ابتلا به کرونا در استان بالاست، همچنین بیماری‌های قلبی و دیابت نیز در روند ابتلا به ویروس تاثیرگذار است.

دکتر مرادزاده تصریح کرد: تحقیقی در خصوص عوامل خطر میرایی کووید 19 انجام داده‌ام که نشان می دهد دیابت در مرگ و میر ناشی از این ویروس نقش موثری دارد و در ارزیابی آمار مرگ و میر، عوامل زمینه‌ای مانند دیابت و بیماری قلبی نقش داشته اند، به همین دلیل بیماران مبتلا به دیابت باید به شدت مراقبت کنند.

وی در خصوص افزایش آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در بین زنان خانه دار در استان مرکزی اظهار کرد: متاسفانه در استان شاهد افزایش آمار شیوع ویروس در بین زنان خانه‌دار هستیم. اعضای خانواده هر روز از خانه خارج شده و با لباس و دست و صورت آلوده به خانه باز می گردند و مادر خانواده در این شرایط در معرض مجموعه ای از عوامل آلوده قرار می گیرد، در واقع قرار گرفتن زنان خانه‌دار در چنین شرایطی یکی از موضوعات مهم در درگیری این قشر با کروناست.

مدیر گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم‌پزشکی اراک با تاکید بر اینکه اتفاقاتی درون خانه‌ها در حال رخدادن است، گفت: فرزند خانواده‌ یا دیگر اعضا که ممکن است ناقل بدون علامت ویروس باشند، پس از بازگشت با لباس آلوده وارد منزل شده و ماسک خود را بر می‌دارند، اینجاست که مادر خانواده مستقیما با ویروس در ارتباط قرار می‌گیرد و با توجه به اینکه عموما زنان خانه‌دار دارای اضافه وزن و BMI بالا(به عنوان یکی از عوامل خطر ابتلا) هستند، یا سنی بیش از 40 تا 45 سال دارند، درگیر بیماری می‌شوند.

وی گفت: اخیرا میزان حمله ثانویه در بین خانواده‌ها ارزیابی شده و به آمار بالایی دست یافتیم، به طوری که از آمار و موارد ابتلا 40 درصد مبتلایان داخل خانواده‌ بوده اند و 50 درصد از این 40 درصد را زنان خانه‌دار تشکیل می دهند. در واقع همین زنان خانه‌دار به دلیل چاقی، فشار خون، بیماری قلبی و ... بیشتر مستعد میرایی ناشی از کرونا هستند.

دکترمرادزاده در خصوص غالب بودن برخی علائم و عوارض ناشی از کرونا در فصل سرد سال اظهار کرد: هنوز به صورت کامل وارد فصل سرد سال نشده‌ایم و نمی‌توان به صورت دقیق علائم غالب را بیان کرد، اما در اردیبهشت ماه طی گزارشی تغییر ژنتیکی ویروس اعلام شد که مسلما با تغییر ژنتیکی، علائم بیماری نیز دچار تغییر می‌شود و دستگاه گوارش نیز درگیر شد.

بیشتر بخوانید:

وی تاکید کرد: به عنوان یک متخصص هنوز برایم روشن نشده است که زمستان یا تابستان و تغییر فصل باعث تغییر در تظاهرات بالینی ویروس شده است یا خیر، به همین دلیل برای قضاوت در خصوص تغییر رفتار ویروس در زمستان و فصل سرد سال باید کمی زمان بگذرد. در حال حاضر علاوه بر درگیری‌های ریوی درگیری‌های گوارشی هم وجود دارد و گاهی در برخی از بیماران این دو درگیری همزمان رخ می‌دهد.

مدیر گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم‌پزشکی اراک گفت: ثبت و رجیستری کووید 19 در حال انجام است و با تکمیل مطالعات می‌توان در خصوص این ویروس در چهار ماهه نخست شیوع، نظرات دقیق‌تری را اعلام کرد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف