تشریح جزئیات طرح محدودیت تردد در برخی مناطق کشور

معاون وزیر بهداشت و عضو ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا جزئیات طرح محدودیت تردد در 5 کلانشهر کشور را تشریح کرد.

  • کد خبر: 577
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: پنج‌شنبه 24 مهر 1399 - 09:18

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پویش آثار اقتصادی کرونا و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، دکتر علیرضا رئیسی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری 4شنبه شب شبکه دو سیما درباره مدیریت طرح محدودیت در 5 کلانشهر کشور افزود: زمانی که موضوع محدودیت ها مطرح می شوند اشاره ای به عواملی که مؤثر در شیوع بیماری کرونا هستند داریم.

وی ادامه داد: محدودیت در سفرهای غیر ضروری، اصلاً موضوع جدیدی نیست و حدود 8 ماه است اعلام می کنیم ولی انجام نشده است.

دکتر رئیسی گفت: هر زمانی که میزان رعایت مردم به یک سطح قابل قبول می رسد ویروس کرونا در پایین ترین مرحله خودش قرار گرفته است و تلفات کمتری داشته ایم.

بیشتر بخوانید:

عضو ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا افزود: با نگاهی به روند این بیماری در 8 ماه گذشته، هر زمان مردم دستورالعمل‌ها را جدی گرفتند و در بالاترین سطح یعنی حدود 80 درصد رعایت کردند بیماری در پایین‌ترین میزان ابتلا قرار داشت و هر زمان که شیوه نامه‌ها رعایت نشد ما در اوج بیماری قرار گرفتیم.

وی ادامه داد: برای مهار شیوع این ویروس، علتی مبنی بر کنترل آن وجود ندارد بلکه مجموعه ای از عوامل را از جمله موضوع ترددها را کنترل کنیم.

عضو ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گفت: در الگویی که در حال حاضر در بیمارستان ها اتفاق افتاده است، شاهد درگیری این بیماری در سطح خانوادگی هستیم و ممکن است در یک بیمارستان تعدادی از اعضای خانواده همزمان بستری باشند.

وی افزود: سفرها و مهمانی های دسته جمعی موجب افزایش شیوع این بیماری شده است و عزم سفر کردن، شروع تازه ای برای شکاندن دستورالعمل های بهداشتی است.

دکتررئیسی ادامه داد: در این طرح فقط از تردد خودروهای شخصی برای سفرهای غیر ضروری جلوگیری می شود.

عضو ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا همچنین با قدردانی از همکاری نیروی انتظامی و پلیس راهور که از ابتدای شیوع کرونا پا به پای وزارت بهداشت حرکت کردند درباره زمان اعلام محدودیت ها در این 5 کلانشهر گفت: با نگاهی به رویکرد جدید ستاد ملی مقابله با کرونا، ابتدا با توصیه، آموزش و اطلاع رسانی از طریق صدا و سیما و رسانه های خبری انجام شد ولی در حال حاضر مطالبه مردمی نسبت به رعایت نکردن بعضی از مردم شکل گرفته است.

وی ادامه داد: با شرایط موجود، اصلاً قرار به سفرهای غیر ضروری نبوده است و در حال حاضر در یک وضع فراگیری، این شرایط را کنترل می کنیم که هر لحظه ممکن است با یک موج شدید در کشور مواجه شویم.

معاون وزیربهداشت گفت: این طرح در صورت نیاز نه تنها در این 5 کلانشهر بلکه امکان اجرای آن در استان های دیگر هم وجود دارد.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هم گفت: یکی از موضوعاتی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم تغییراتی است که در ژن این ویروس اتفاق افتاده و سرعت انتشار ویروس را بالا برده است.

وی افزود: مردم باید خیلی دقت کنند، چون با کوچک‌ترین خطا، امکان ابتلا به این ویروس وجود دارد.

دکتر یادگاری نیا گفت: دورهمی‌های کوچک که در خانواده‌ها اتفاق می‌افتد موجب افزایش آمار مبتلایان در بین آن‌ها شده است و متاسفانه افراد خانواده که بیماری زمینه‌ای دارند با شدت گرفتن علائم بیماری، به بیمارستان مراجعه می‌کنند.

وی ادامه داد: بیشترین نشانه‌های علائم کرونا بین 5 تا 7 روز است، ولی 2 الی 14 روز امکان انتقال ویروس در بین این افراد وجود دارد.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، قرنطینه بین 10 تا 14 روز است، ولی بعد از 14 روز هم امکان مثبت بودن آزمایش آن‌ها وجود دارد، اما دلالت بر آلودگی نخواهد بود.

دکتر یادگاری نیا افزود: همکارانی در بیمارستان‌ها هستند که تاکنون سه بار مبتلا به کرونا در فاصله حدود دو ماه شده اند و ایمنی درباره این ویروس معنا ندارد.

وی درباره وضع دارو‌ها در بیمارستان‌ها هم گفت: داروی رمدسیویر که ساخت داخل می‌باشد در حال حاضر در بیمارستان‌ها استفاده می‌شود، ولی برای همه بیماران نیازی نیست و هنوز دلایل محکمی مبنی بر کاهش مرگ و میر توسط این دارو در دنیا وجود ندارد.

دکتر یادگاری نیا افزود: داروی فاویپیراویر هم در بعضی موارد موثر، ولی در بعضی از موارد اثر گذاری ندارد که نیازمند تحقیقات بیشتری در این باره است.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی درباره داروی کلروکین هم گفت: این دارو بر اساس مقاله‌های موجود اثر بخشی خوبی داشته است و افرادی که زودتر مصرف کلروکین را با نظر پزشکان شروع کردند دوره بستری آن‌ها کمتر شده است.

کرونا و طرح محدودیت تردد در برخی مناطقوی افزود: در حال حاضر تعداد مرگ و میر بالایی داریم، چون میزان ابتلا در جامعه بالا رفته است و همچنین بعضی از بیماران دیر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند.

دکتر یادگاری نیا افزود: با شرایط موجود، هر کسی که علائم سرما خوردگی یا تب دارد احتمال ابتلای آن به کرونا خیلی زیاد است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

وی ادامه داد: افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند با بروز علائم، بلافاصله به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی درباره علائم پرخطر ویروس کرونا هم گفت: یکی از علائم، تنگی نفس افراد با کوچک‌ترین حرکت است؛ سرگیجه و درد قفسه سینه و اختلالات هوشیاری در فرد هم از علائم این ویروس است که با مشاهده این علائم باید بسیار دقت کنیم.

دکتر یادگاری نیا افزود: واکنش بدن نسبت به ویروس کرونا در هفته دوم اتفاق می‌افتد که موجب تغییرات شدید در ریه افراد می‌شود.

وی درباره تغذیه در این دوران هم گفت: هنوز نقش گروه ویتامین‌ها در بالابردن سیستم ایمنی بدن نسبت به پیشگیری از این ویروس ثابت نشده است.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی ادامه داد: دستورالعمل‌های بهداشتی در کل دنیا مشترک است و برنامه ریزی دقیق و جدی گرفتن مسئله، بسیار کمک خواهد کرد.

دکتر یادگاری نیا افزود: در کشور‌های موفق در مقابله با ویروس کرونا، افراد جامعه نقش بسیار موثری داشته اند.

وی افزود: ویروس خارج از بدن انسان، هیچ فعالیتی ندارد، ولی زمانی که وارد بدن یک فرد می‌شود فعال می‌شود و قابلیت انتقال پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: اگر در مراکز خرید، دستورالعمل‌های بهداشتی به درستی انجام شود امکان انتقال ویروس کرونا کاهش پیدا خواهد کرد.

معاون وزیر بهداشت و عضو ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا هم گفت: تعطیلی‌های گسترده، راه حل اصلی برای مهار کرونا نیست.

دکتر رئیسی افزود: فراگیری را نمی‌توان با خواهش و التماس مهار کرد و این موضوع، بسیاری جدی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر روزانه حدود 300 خانواده یتیم می‌شوند.

آقای رئیسی گفت: افرادی در جامعه هستند که آزمایش کرونای آنان مثبت شده است و، چون علائمی ندارند در جامعه تردد و مثل یک بمب ویروسی دیگران را مبتلا می‌کنند.

وی درباره محدودیت‌های تردد در 5 کلانشهر هم افزود: هیچ محدودیتی بین تهران و کرج وجود ندارد و همچنین هیچ منعی در تردد داخل استانی در این 5 کلانشهر نیست و فقط از استان امکان خروج نخواهد بود.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: در این 5 کلانشهر که اعلام محدودیت شده است، پلاک‌های بومی امکان خروج ندارند و همچنین پلاک غیر بومی هم نمی‌تواند به این استان‌ها وارد شود.

آقای دکتر رئیسی گفت: بهترین درمان هم اکنون مراقبت است و زمانی که شرایط بیمار در بیمارستان بهبود پیدا می‌کند مراقبت پرستار و پزشک است که بسیار مهم‌تر از دارو عمل می‌کند.

وی درباره داروی کلروکین هم افزود: از ابتدای این بیماری و در بخش سرپایی، کلروکین جزو برنامه‌های اصلی درمانی بوده و خارج نشده است و نتایج خوبی هم گرفته ایم.

آقای دکتر رئیسی ادامه داد: در حال حاضر هزار و 200 مرکز منتخب 16 ساعته و 24 ساعته راه اندازی کردیم که افراد می‌توانند مراجعه کنند و در مراحل ابتدایی تست می‌شوند و شروع درمان در منزل انجام خواهد شد.
معاون وزیر بهداشت و عضو ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گفت: همه مطالعات، داروی فاویپیراویر را به عنوان داروی اصلی کرونا تأیید نکرده اند.

وی افزود: زمانی که ریه کاملاً درگیر می‌شود، داروی فاویپیراویر دیگر تأثیری ندارد.

آقای رئیسی ادامه داد: هر محدودیتی که منجر به جریمه شود مورد نظر ستاد ملی مقابله با کرونا نیست، اما مطالبه همه مردم است.

کرونا و طرح محدودیت تردد در برخی مناطقوی افزود: تمام تلاش ما این است که مردم در سلامت کامل باشند، ولی باید بدانیم در یک جنگ نابرابر با کرونا هستیم.

عضو ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا درباره آمار مبتلایان به کرونا هم گفت: ما فردی را به عنوان مبتلا در آمار قرار می‌دهیم که تست پی. سی. آر وی مثبت شده باشد.

وی در پایان گفت: هر نوع علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا را باید کرونا در نظر بگیریم مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

دکتر محمدحسین بحرینی طوسی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: متأسفانه در هفته‌های اخیر یک روند افزایشی قابل توجهی در بیماران سرپایی، بستری و تخت‌های بیمارستانی و همچنین بخش‌های ویژه و تعداد فوتی‌ها داشته ایم.

وی افزود: این شرایط ناشی از ضعف در اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی است.

آقای بحرینی گفت: با ویروسی رو به رو شدیم که بشریت در شناخت آن ضعف دارد و ماهیت آن پنهان است و داروی مشخصی برای درمان این ویروس وجود ندارد.

وی ادامه داد: در فراگیری بیماری کرونا، سفر یک موضوع ممنوع است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اگر مسافری در مشهد دچار کسالت شود امکانات و تیم درمان خسته ما پاسخگوی آنان نخواهد بود.

وی افزود: در حال حاضر در تأمین دارو با مشکل بسیار کمی مواجه هستیم، ولی افزایش جمعیت، قطعی ما را با مشکل کمبود دارو رو به رو خواهد کرد.

دکتر بحرینی گفت: طرح منع رفت و آمد، تأثیر مستقیم در کاهش بیماری کرونا دارد و افزایش سفر‌ها، قطعی موجب شدت بیماری می‌شود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف