علیرضا سلطانی در گفت‌وگو با کرونومی هشدار داد
احتمال بروز بی‌انضباطی مالی در ساختار اقتصادی

یک کارشناس اقتصاد سیاسی با بیان این که دولت موقعیت ویژه و بسیار سختی درم واجه با آثار اقتصادی کرونا دارد گفت: التهابات اقتصاد کلان ما بیش از آنکه متاثر از کرونا و پیامدهای آن باشد، همچنان متاثر از تحریم‌ها و جنگ اقتصادی است و بنابراین دولت توان مالی چندانی برای کنترل وضعیت ندارد و این امر ممکن است دولت را به بی‌انضباطی مالی وادار کند.

  • کد خبر: 589
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 27 مهر 1399 - 10:39

دکتر علیرضا سلطانی اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا گفت: «کرونا در نزدیک به یکسال گذشته جامعه بشری را چنان تحت تاثیر قرار داده ااست که شاید بتوان گفت این بحران و این دوره زمانی سرآغاز تحولی بزرگ در جامعه بشری باشد. همان طور که آمار و ارقام و گزارش‌های جهانی در طول یکسال گذشته نشان می‌دهد کرونا باعث توقف اثرگذار در اقتصاد جهانی و کاهش رشد GDP کشورها شده است و دامنه آن محدود به کشورهای در حال توسعه یا فقیر نیست بلکه کشورهای توسعه‌یافته را نیز در بر می‌گیرد.»
 

کلاف پیچیده اقتصاد

وی ادامه داد: «تحلیل اثر کرونا بر اقتصادکلان ایران کمی پیچیده و مانند کلافی درهم است زیرا اقتصاد کشور ما یک سال و نیم پیش از همه‌گیری ویروس کرونا با خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها دچار التهاب و بحران شده بود. بنابراین، ویروس کرونا در شرایطی اقتصاد ایران را فراگرفت که این اقتصاد با موجی بزرگتر از کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کرد. بنابراین در نگاه نخست شاید بحران کرونا اقتصاد ایران را دچار یک التهاب و نوسان بزرگ مانند کشورهای دیگر نکرده باشد زیرا پیش از بروز اثرات منفی کرونا در قالب رکود کسب‌وکارها و افزایش بیکاری با آثار و پیامدهای چنین بحرانی دست‌وپنجه نرم می‌کردند. به همین دلیل می‌توان گفت کرونا اقتصاد ایران را به صورت بسیار گسترده دچار بحران را نکرد.»

این استاد دانشگاه افزود: «در طول چند ماهی که با شیوع کرونا مواجه شده‌ایم، التهابات اقتصاد کلان ما بیش از آنکه متاثر از کرونا و پیامدهای آن باشد، همچنان متاثر از تحریم‌ها و جنگ اقتصادی است و به همین دلیل نمی‌توان به صورت مشخص تعیین کرد که التهابات اقتصاد کلان ایران تا چه حد ناشی از کرونا و اپیدمی آن در کشور است.»

دکتر سلطانی بیان کرد: «از سوی دیگر می‌توان به طریقی اثرات کرونا را مورد بررسی قرار داد و آن هم هزینه‌هایی است که دولت باید برای مواجهه با بحران کرونا و جلوگیری از گسترش آن و به همین ترتیب پیشگیری از پیامدهای اقتصادی و اجتماعی آن پرداخت کند. دولت در ایران ناچار است برای مقابله با کرونا و مهار آن هزینه کند اما در حال حاضر توان مالی آن را ندارد یا مجبور است از منابعی هزینه کند که این منابع یا محدود هستند یا غیراقتصادی‌اند که می‌تواند اقتصاد را بیش از پیش دچار التهاب کند.»

 

آنچه دولت انجام داد

این کارشناس اقتصاد سیاسی در مورد سیاست‌های دولتی اتخاذ شده برای مقابله با کرونا و اثربخشی آنها در چند ماه گذشته پاسخ داد: «جدای از انتقادات اولیه‌ای که در زمینه اعلام عمومی و شناسایی کرونا و مقابله با آن مطرح است، ایران از اول اسفندماه تا خردادماه عملکرد قابل قبول و چه بسا قابل تحسینی در مقایسه با کشورهای دنیا و حتی کشورهای پیشرفته‌ای که از توانمندی‌های بهداشتی و مدیریتی بالایی  برخوردارند، داشته است.»

او با اشاره به تاثیرات احتمالی تسهیلات کرونایی خاطر نشان کرد: «همه کشورهایی که درگیری گسترده‌ای با کرونا دارند و مجبور شده‌اند محدودیت‌های اجتماعی گسترده‌ای اعمال کنند، چنین سیاست‌هایی را در پیش گرفته‌اند. اما شرایط کشور ما با دیگر کشورها از نظر منابع در دسترس متفاوت است و ایران به منابع گسترده‌ یا تجدیدپذیری دسترسی ندارد. در چنین تنگنای اقتصادی، تامین مالی برای مواجهه با آثار اقتصادی و اجتماعی بحران کرونا جای سوال دارد زیرا وام‌های کرونایی یا بیمه بیکاری به خصوص در کسب‌وکارهای خرد نیازمند منابع مالی است. اما به هر روی وام‌های رقم‌پایین دولتی نیز درا ین حوزه می‌تواند بخشی از آسیب‌های شدیدتر کرونا را در کسب‌وکارها تعدیل کند.»

 

هشدار

دکتر سلطانی با تاکید بر ضرورت مدیریت صحیح در تعیین منابع و شیوه توزیع وام‌های کرونایی بیان کرد: «در شرایطی که کشور در بودجه خود دچار کسری است، تامین منابع مالی لازم برای تسهیلات کرونایی که ممکن است دولت را به بی‌انضباطی مالی بکشاند، می‌تواند روی پایه پولی کشور اثر گذاشته و منجر به آثار منفی در نقدینگی شود، در نتیجه این موضوع زمینه‌ساز افزایش تورم در کشور شود. این اقدامات جبرانی محدود دولت برای مقابله با بحران حتی ممکن است علاوه بر اینکه جبران خسارات را نکند، بلکه خود به نوعی زمینه بروز چالش‌ها و بحران‌های دیگری شود. به هر صورت دولت در این شرایط با تنگنای عجیب‌وغریبی مواجه است که بی‌سابقه است.»

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف